.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym? Opisz
swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo mieszkaniowe

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 929 | Wyświetlono: 801-820

Wykup nieruchomości komunalnej

Od 30 lat mieszkałam z rodzicami w mieszkaniu komunalnym w Warszawie. Dziesięć lat temu zmarła moja mama, a niedawno także tata, który był głównym najemcą lokalu. Od wielu lat nie byłam zameldowana z rodzicami, ale od prawie roku mieszkałam z ojcem, opiekując się nim...

Posiadanie domu pod Warszawą a wykup mieszkania

Mam niedawno wybudowany dom pod Warszawą (jeszcze nie jest oddany do użytku). Jestem na etapie wykupu mieszkania komunalnego w Warszawie. Czy będą problemy z wykupem, skoro posiadam już nieruchomość, chociaż jeszcze nieukończoną?

Wymeldowanie administracyjne lokatorów

Pięć lat temu sąd orzekł eksmisję lokatorów kwaterunkowych z prawem do lokalu socjalnego z mojego mieszkania. Eksmisja została wstrzymana do momentu zaproponowania przez gminę takiego lokalu socjalnego. W międzyczasie zmarła najstarsza lokatorka (obłożnie chora), pozostałe...

Nieposiadający właściciel przeciwko posiadającemu niewłaścicielowi

Mama przepisała mi (darowizna) dom, który stoi na działce będącej w użytkowaniu wieczystym. Na tym samym terenie moi krewni postawili sobie „na dziko” przenośne domki. Chciałabym odzyskać władanie nad całą działką, ale nie wiem, jak to osiągnąć.  

Wpisanie piwnicy do aktu notarialnego przy przekształceniu mieszkania spółdzielczego w odrębną własność

Chcę przekształcić mieszkanie spółdzielcze własnościowe w odrębną własność. Zależy mi, by w akcie notarialnym wpisana była również piwnica. Spółdzielnia odmawia wpisania jej jako własności – czy słusznie? Dlaczego robi mi problemy?

Opłaty za media a podstawa opodatkowania

Jestem właścicielem kamienicy, płacę podatek ryczałtowy od przychodu. W cenę najmu mieszkania są wliczone śmieci. Co zrobić, by nie płacić podatku od wywozu nieczystości, które już są opodatkowane?

Najem mieszkania komunalnego a kupno mieszkania i budowa domu

Mój brat ma prawo do mieszkania komunalnego. Jakiś czas temu kupił jednak mieszkanie, a potem wybudował dom jednorodzinny. Czy gmina rozwiąże z nim umowę najmu?

Wykupienie mieszkania ADM

Mama jest najemcą mieszkania ADM. Chciałaby to mieszkanie darować mojemu bratu (mimo że obiecała je mnie). Ja jestem w tym lokalu zameldowana, choć obecnie mieszkam gdzie indziej. Dawniej tata narobił długów w czynszu, ale są już one prawie spłacone. Czy mama może przepisać to...

Brak reakcji administracji bloku po zgłoszeniu zalewania mieszkania

Mieszkam na ostatnim piętrze w bloku administrowanym przez wspólnotę mieszkaniową właścicieli. Nad jednym z moich pokojów znajduje się taras sąsiada, na którym zbiera się woda opadowa, a później przecieka na mój sufit. W pokoju mam grzyba, nie da się tam mieszkać....

Rozliczenie za energię cieplną z metra kwadratowego powierzchni sutereny

Czy suterena, czyli lokal położony poniżej gruntu otaczającego budynek, może być rozliczany za energię cieplną wspólnoty mieszkaniowej z metra kwadratowego powierzchni – tak jak piętro wyżej?

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych a prawo do otrzymania odpisu dokumentu

Czy członek spółdzielni na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma prawo do otrzymania odpisu aneksu przydziału lokalu mieszkaniowego innego członka spółdzielni?  

Wyodrębnienie lokalu spółdzielczego – korzyści dla właściciela

Jakie mogą być korzyści z wyodrębnienia prawa do lokalu spółdzielczego w stosunku do spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania? Czy w przypadku niewłaściwego zarządzania spółdzielnią, mając wyodrębnione prawo do mieszkania, będę w lepszej sytuacji?

Najemca mieszkania komunalnego po śmierci poprzedniego najemcy

Niedawno zmarł mój mąż, który był głównym najemcą mieszkania komunalnego. W mieszkaniu byłam zameldowana, mimo że ostatnie pół roku przebywałam za granicą w celach zarobkowych. Obecnie jego córka z pierwszego małżeństwa otrzymała umowę najmu tego mieszkania, mimo...

Hałasy z mieszkania sąsiadów – co robić?

Wprowadziłem się do nowego bloku i okazało się, że odgłosy z mieszkania sąsiadów są w moim mieszkaniu doskonale słyszalne. Hałas bierze się z tupania dzieci, a nawet zwykłego, głośnego chodzenia. Odgłosy są bardzo uciążliwe, nie pozwalają mi normalnie żyć. Nie wiem, czy...

Koszty zarządu nieruchomością a metraż mieszkania i przynależnej piwnicy

Jestem właścicielem mieszkania. W naszym bloku jest wspólnota mieszkaniowa. Każde mieszkanie ma przynależną piwnicę, ale zaliczki na koszty zarządu nieruchomością oblicza się, biorąc pod uwagę metraż samego mieszkania. Czy jest to właściwe postępowanie?  

Umowa o najem mieszkania z ADM i podpisy małżonków

Od dwóch lat mieszkam z żoną w Irlandii, ale w Polsce mamy mieszkanie z ADM. Wyjechaliśmy za granicę, by spłacić zaległy czynsz. Obecnie ADM wzywa nas do osobistego stawienia się w celu podpisania nowej umowy o najem. Ja mogę jechać, ale żona musiałaby zabrać ze sobą nasze...

Opłata za wywóz śmieci zgodnie z liczbą zameldowanych osób

Spółdzielnia obciąża mnie opłatami za wywóz śmieci zgodnie z ilością osób zameldowanych w moim mieszkaniu. Od trzech lat jednak syn mieszka w innym mieście, nie przebywa w domu rodzinnym. Czy mogę domagać się obniżenia kosztów wywozu śmieci?

Zwrot kaucji po rozwiązaniu umowy o wynajem

Wyprowadziłem się z mieszkania, w którym przez studia wynajmowałem jeden pokój. Na podstawie umowy z właścicielem powinienem otrzymać zwrot kaucji, jednak właściciel robi problemy. Pokój oddałem w stanie sprzed wynajmu, nigdy nie było żadnych problemów ani uwag ze strony...

Lokal komunalny po dziadkach

Od 12 lat byłam zameldowana w lokalu komunalnym z moimi dziadkami, sprawując nad nimi opiekę. Dwa miesiące temu dziadkowie zginęli w wypadku samochodowym. Czy mogę ubiegać się o umowę najmu lokalu, w którym mieszkałam dotąd z dziadkami?

Dodatkowa opłata za ogrzewanie wynajmowanego mieszkania

Wynajmuję mieszkanie w domu, którego właściciel pobiera dodatkową opłatę (oprócz czynszu) za ogrzewanie, podczas gdy w ciągu dnia nieraz temperatura wynosi tylko 14 stopni, a w nocy spada do 10. Co zrobić w tej sytuacji?

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym? Opisz
swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton