Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka jawna

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 61 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 14.12.2017

Wkład do spółki jawnej pochodzący z majątku własnego

Jestem wspólnikiem w spółce jawnej. W czasie zakładania spółki wnieśliśmy razem ze wspólnikiem wkład własny w wysokości 20 tys. zł. ...
Opublikowane: 26.09.2017

Przeznaczenie zysku spółki na zwiększenie kapitału

Wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o przeznaczeniu zysku spółki z roku 2016 na zwiększenie kapitału spółki. Czy w związku z ...
Opublikowane: 14.09.2017

Problemy w spółce jawnej - odpowiedzialność cywilna za zobowiązania

Sprawa dotyczy odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania spółki jawnej. Jestem wspólnikiem 2-osobowej spółki jawnej. Mój wspólnik ...
Opublikowane: 21.04.2017

Śmierć wspólnika spółki jawnej a kontynuacja działalności

Wraz z bratem prowadziłam działalność w formie spółki jawnej (dwóch wspólników). Brat zmarł, a w umowie spółki nie było zapisu ...
Opublikowane: 26.12.2016

Wniesienie aportem majątku do spółki

Prowadzę firmę jako osoba fizyczna, a chce założyć spółkę jawną z synami i chcę swój majątek wnieść aportem do spółki. Jakie ...
Opublikowane: 04.02.2016

Pełna księgowość w spółce jawnej

Spółka jawna posiada dwóch wspólników. Jeden z nich chce zbyć ogół praw i obowiązków na inną osobę, ale aby nie płacić podatku ...
Opublikowane: 03.02.2016

Podział spółki jawnej i wydzielenie nowej spółki

Prowadzę spółkę jawną o dwóch profilach działalności: jest to przedszkole niepubliczne oraz działalność handlowa (duży sklep ...
Opublikowane: 25.03.2015

Użyczenie samochodu firmowego małżonce wspólnika spółki jawnej

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Posiadamy samochody zarejestrowane na firmę i zgłoszone do US jako użytkowane ...
Opublikowane: 29.10.2014

Mąż zakłada spółkę jawną – jak zabezpieczyć wspólny majątek?

Mąż zakłada ze wspólnikiem spółkę jawną. Proszę o informację, jak zabezpieczyć nasz wspólny majątek przed ewentualnymi ...
Opublikowane: 12.06.2014

Ograniczenia reprezentacji spółki jawnej

Prowadzę wraz z córką spółkę jawną, w której mamy po 50% udziałów. Jako wspólnicy możemy samodzielnie reprezentować i prowadzić ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»Artykuły

Ilość: 9 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 18.04.2016
Czynności związane z założeniem spółki jawnej
Do założenia spółki jawnej wymagane jest sporządzenie pisemnej umowy spółki oraz dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców. Spółka ...
Opublikowane: 26.08.2015
Istnienie spółki jawnej po wypowiedzeniu udziału przez jednego ze wspólników
Co do zasady wypowiedzenie umowy spółki jawnej przez jednego ze wspólników powinno skutkować rozwiązaniem spółki. Kodeks spółek ...
Opublikowane: 24.08.2015
Dokapitalizowanie spółki jawnej przez udzielenie pożyczki
Jednym ze sposobów dokapitalizowania spółki jawnej jest udzielenie jej pożyczki przez wspólników. Pożyczka taka może być oprocentowana ...
Opublikowane: 17.07.2015
Dalsza działalność spółki jawnej po śmierci wspólnika
Co do zasady śmierć jednego ze wspólników spółki jawnej skutkuje rozwiązaniem spółki. Jednakże możliwa jest jej dalsza działalność, ...
Opublikowane: 06.07.2015
Firma spółki jawnej
Firma spółki jawnej, czyli nazwa, pod którą spółka ta prowadzi działalność gospodarczą, powinna zawierać nazwisko lub nazwę co ...
Opublikowane: 23.11.2014
Charakter prawny spółki jawnej – ogólna charakterystyka
Spółka jawna to osobowa spółka handlowa, posiadająca na mocy przepisów Kodeksu spółek handlowych zdolność do czynności prawnych. ...
Opublikowane: 29.09.2014
Elementy obligatoryjne umowy spółki jawnej
Obowiązujące przepisy nie ustanawiają szczególnie wymagających warunków do skuteczności zawarcia umowy spółki jawnej. Powinna być ona ...
Opublikowane: 06.12.2013
Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za jej zobowiązania
Artykuł omawia kwestie zakresu i warunków odpowiedzialności wspólników spółki jawnej za zobowiązania tej spółki .
Opublikowane: 08.10.2007
Spółka partnerska
W artykule omówiono regulacje zawarte w Kodeksie spółek handlowych dotyczące definicji spółki partnerskiej oraz umowy spółki.

»Orzecznictwo

Ilość: 5 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 29.11.2006
Wspólnik spółki jawnej
Wyrok z dnia 29 listopada 2006 r. (sygn. akt II CSK 250/06)

Wspólnik spółki jawnej jest wobec wierzyciela tej spółki dłużnikiem w rozumieniu art. 527 K.c. i 530 K.c.
Opublikowane: 12.08.2006
Spółka jawna - odpowiedzialność za zobowiązania
Wyrok z dnia 12 września 2006 r. (sygn. akt I ACa 340/06)

Odpowiedzialność subsydiarna wspólników spółki jawnej za zobowiązania spółki trwa tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie spółki. Będąc pozwanymi przez wierzycieli spółki mogą wprawdzie bronić się zarzutem przedawnienia roszczenia z tytułu zawartej przez spółkę umowy sprzedaży, ale tylko wówczas, gdy przysługuje on spółce (art. 35 K.s.h.). Wspólnik, który przystąpił do spółki jawnej odpowiada solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką za zobowiązania spółki jawnej powstałe w okresie funK.c.jonowania spółki cywilnej i przejęte przez nią na mocy art. 553 § 1 K.s.h. (obecnie art. 26 § 4 K.s.h.), jak i powstałe w okresie, gdy był wspólnikiem spółki jawnej.
Opublikowane: 30.11.-1
Skuteczność pełnomocnictwa procesowego udzielonego przez spółkę jawną
uchwała SN z 2008-05-30 III CZP 43/08 Biuletyn SN 2008/5

Skuteczność pełnomocnictwa procesowego udzielonego przez spółkę jawną uzależniona jest od zachowania sposobu reprezentacji ujawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Opublikowane: 30.11.-1
Skarga pauliańska a odpowiedzialność wspólników spółki jawnej
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2006-11-29, II CSK 250/06 Opubl: Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Cywilna rok 2007, Nr 10, poz. 155, str. 78

Wspólnik spółki jawnej jest wobec wierzyciela tej spółki dłużnikiem w rozumieniu art. 527 i 530 KC.
Opublikowane: 30.11.-1
Właściwe oznaczenie strony powodowej
wyrok SN z 2006-11-28 IV CSK 176/06 Biuletyn SN 2007/2

Sąd nie jest władny oznaczyć powiatu będącego osobą prawną jako strony powodowej wówczas, gdy żądanie oparte zostało na twierdzeniu, że podmiot wskazany jako strona powodowa jest podmiotem odrębnym od powiatu.

»Materiały

Ilość: 2 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 19.04.2012
Odpowiedzialność w spółce
Każda forma działalności gospodarczej obarczona jest ryzykiem niepowodzenia. Z różnych powodów firma może popaść w zadłużenie. W ...
Opublikowane: 06.02.2012
Umowa spółki jawnej
Umowa spółki jawnej powinna zawierać obligatoryjnie pewne stwierdzenia i przepisy. Możliwa jest oczywiście późniejsza zmiana umowy spółki ...

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »