Mamy 8845 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo handlowe

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 802 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 14.04.2019

Wykonywanie zdjęć prywatnie

Moja córka pracuje u mnie w firmie jako fotograf i wykonuje zdjęcia w imieniu firmy z zapłatą na podstawie wystawionej klientowi faktury VAT. ...
Opublikowane: 02.04.2019

Jak się zabezpieczyć przy zamówieniu towaru do jego odbioru i zapłaty?

Prowadzę działalność produkcyjną (odzież) i sprzedaż. Zdarza się, że odbiorca hurtowy mimo złożonego zamówienia i podpisania ...
Opublikowane: 25.03.2019

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?
Opublikowane: 22.03.2019

Przechowywanie dokumentacji po zmarłym przedsiębiorcy

Moja mama prowadziła za życia działalność gospodarczą. Był to sklep spożywczo-przemysłowy. W tym czasie zatrudniała pracowników. Teraz ...
Opublikowane: 20.03.2019

Czy zaliczka na zakup materiałów stanowi przychód?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT-u podpisał umowę ze wspólnotą mieszkaniową na wykonanie prac budowlanych w 2019 r. W grudniu 2018 r. ...
Opublikowane: 06.03.2019

Wynagrodzenie założyciela i dyrektora szkoły niepublicznej

Jestem założycielem i dyrektorem szkoły niepublicznej, która otrzymuje dotację z JST, a nie pobiera czesnego. Od stycznia, zgodnie z ustawą ...
Opublikowane: 14.02.2019

Zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa

Złożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu stowarzyszenia prawnego na zarządzie. Jak szybko musi zarząd zwołać zebranie nadzwyczajne ...
Opublikowane: 14.02.2019

Świadczenie usług na emeryturze

Jestem na emeryturze zgodnie z wiekiem. Zlikwidowałem działalność gospodarczą, którą prowadziłem – była to gastronomia. Obecnie ...
Opublikowane: 06.02.2019

Przekazanie w formie darowizny udziałów w spółce z o.o.

W akcie notarialnym założycielskim sp. z o.o. jest zapis: „zbycie udziałów wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie ...
Opublikowane: 30.01.2019

Ogłoszenie upadłości i likwidacji majątku a uratowanie firmy

Otrzymałem w dniu dzisiejszym pismo z sądu na wniosek urzędu skarbowego o ogłoszenie upadłości i likwidacji majątku. Rzeczywiście ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»eBooki

Jak zmienić zwykłą firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Adam Ciesielczuk

Prowadzisz działalność gospodarczą?
Zastanawiasz się czasami, ile tracisz na nieznajomości podstawowej wiedzy prawnej?
Oto jak możesz w łatwy sposób założyć swoją własną spółkę z o.o. i czerpać z niej bardzo konkretne korzyści

Zobacz wszystkie eBooki »

»Artykuły

Ilość: 211 | Wyświetlono: 1-10

Aktualizacja: 24.09.2018
Wyjście z szarej strefy w kilku krokach – czyli działalność nierejestrowana
Od dnia 30 kwietnia 2018 r. obowiązują przepisy uchwalone w ramach słynnej „Konstytucji Biznesu”, a wśród nich nowa ustawa z ...
Aktualizacja: 24.09.2018
Pułapka Konstytucji biznesu: zapłacisz ZUS za swojego kontrahenta
Pod koniec sierpnia media społecznościowe zelektryzowała informacja o „ukrytym ZUS-ie”, który pojawił się wraz z przyjęciem ...
Aktualizacja: 17.10.2016
Rolnik jako przedsiębiorca
Rolnik może być uznany za przedsiębiorcę w rozumieniu prawa cywilnego, pomimo że nie ma on obowiązku rejestrowania działalności rolniczej ...
Aktualizacja: 10.10.2016
Zmiany w umowie spółki z o.o.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać w każdej chwili zmieniona w drodze uchwały wspólników. Pewne czynności, ...
Aktualizacja: 03.10.2016
Skutki naruszenia zakazu konkurencji wobec spółki
Naruszenie zakazu konkurencji wobec spółki akcyjnej skutkuje przede wszystkim odpowiedzialnością odszkodowawczą. Członek zarządu, który ...
Aktualizacja: 16.09.2016
Zwołanie WZ za pomocą listów poleconych
Zwołanie walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej powinno odbyć się co do zasady poprzez ogłoszenie. W przypadku gdy wszystkie akcje ...
Aktualizacja: 08.09.2016
Skreślenie z listy dłużników niewypłacalnych
Osoba, której dane widnieją w rejestrze dłużników niewypłacalnych, może odczuwać związane z tym trudności, zwłaszcza w sferze ...
Aktualizacja: 25.08.2016
Wniosek o upadłość spółki
Wniosek o upadłość spółki może złożyć w szczególności wspólnik spółki osobowej lub członek zarządu spółki kapitałowej. Prawo ...
Aktualizacja: 22.08.2016
Zmiany w Prawie o stowarzyszeniach
Od niedawna, bowiem od 20 maja br., do założenia stowarzyszenia rejestrowego nie jest potrzebna wola 15, lecz tylko 7 osób. Stowarzyszenia ...
Aktualizacja: 27.07.2016
Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych
Rejestr dłużników niewypłacalnych, obok biur informacji gospodarczej, jest jednym z instrumentów, który może służyć wierzycielom w ...

»Orzecznictwo

Ilość: 10 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 07.11.2008
Przedawnienie roszczeń wierzycieli
Wyrok z dnia 7 listopada 2008 r. (sygn. akt III CZP 72/08)

Do roszczeń wierzycieli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeciwko członkom jej zarządu (art. 299 k.s.h.) mają zastosowanie przepisy o przedawnieniu roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym.
Opublikowane: 01.03.2007
Legitymacja byłego członka organu spółki z o.o. do zaskarżania uchwał
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 1 marca 2007 r. (sygn. akt III CZP 94/06)

Osobie odwołanej ze składu organu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie przysługuje legitymacja do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą (art. 252 § 1 k.s.h. w zw. z art. 250 pkt 1 k.s.h.) i nadał jej moc zasady prawnej.
Opublikowane: 29.11.2006
Wspólnik spółki jawnej
Wyrok z dnia 29 listopada 2006 r. (sygn. akt II CSK 250/06)

Wspólnik spółki jawnej jest wobec wierzyciela tej spółki dłużnikiem w rozumieniu art. 527 K.c. i 530 K.c.
Opublikowane: 12.08.2006
Spółka jawna - odpowiedzialność za zobowiązania
Wyrok z dnia 12 września 2006 r. (sygn. akt I ACa 340/06)

Odpowiedzialność subsydiarna wspólników spółki jawnej za zobowiązania spółki trwa tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie spółki. Będąc pozwanymi przez wierzycieli spółki mogą wprawdzie bronić się zarzutem przedawnienia roszczenia z tytułu zawartej przez spółkę umowy sprzedaży, ale tylko wówczas, gdy przysługuje on spółce (art. 35 K.s.h.). Wspólnik, który przystąpił do spółki jawnej odpowiada solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką za zobowiązania spółki jawnej powstałe w okresie funK.c.jonowania spółki cywilnej i przejęte przez nią na mocy art. 553 § 1 K.s.h. (obecnie art. 26 § 4 K.s.h.), jak i powstałe w okresie, gdy był wspólnikiem spółki jawnej.
Opublikowane: 15.09.2005
Wkład małżonków w spółce cywilnej
Uchwała z dnia 15 września 2005 r. (sygn. akt III CZP 46/04)

Wierzytelność z tytułu pokrycia wkładu jednego z małżonków w spółce cywilnej ze środków należących do majątku wspólnego podlega rozliczeniu na podstawie art. 45 K.r.o., stosowanego w drodze analogii.
Opublikowane: 30.11.-1
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji
Wyrok z dnia 22 października 2002 r. (sygn. akt III CKN 271/01)

Przepis art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. Nr 47, poz. 241 ze zm.) stanowi podstawę orzeczenia zakazującego konkretnych, niedozwolonych działań konkurencyjnych, które zagroziły lub naruszyły interes innego przedsiębiorcy.
Opublikowane: 30.11.-1
Skuteczność pełnomocnictwa procesowego udzielonego przez spółkę jawną
uchwała SN z 2008-05-30 III CZP 43/08 Biuletyn SN 2008/5

Skuteczność pełnomocnictwa procesowego udzielonego przez spółkę jawną uzależniona jest od zachowania sposobu reprezentacji ujawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Opublikowane: 30.11.-1
Skarga pauliańska a odpowiedzialność wspólników spółki jawnej
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2006-11-29, II CSK 250/06 Opubl: Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Cywilna rok 2007, Nr 10, poz. 155, str. 78

Wspólnik spółki jawnej jest wobec wierzyciela tej spółki dłużnikiem w rozumieniu art. 527 i 530 KC.
Opublikowane: 30.11.-1
Właściwe oznaczenie strony powodowej
wyrok SN z 2006-11-28 IV CSK 176/06 Biuletyn SN 2007/2

Sąd nie jest władny oznaczyć powiatu będącego osobą prawną jako strony powodowej wówczas, gdy żądanie oparte zostało na twierdzeniu, że podmiot wskazany jako strona powodowa jest podmiotem odrębnym od powiatu.
Opublikowane: 30.11.-1
Wniesienie skargi kasacyjnej a przekształcenie spółki cywilnej w jawną
Postanowienie SN z 2006-07-21 III CSK 164/06 Glosa 2007/3/5

Fakt, że wspólnicy spółki jawnej oraz sama spółka są odrębnymi osobami, powoduje konieczność uznania, że skarga kasacyjna wniesiona została przez osoby nieuprawnione (wspólników a nie spółkę jawną) i z tej przyczyny należy uznać tę skargę za niedopuszczalną.

»Materiały

Ilość: 51 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2 3 4 5 6
Następne › »
Opublikowane: 30.05.2012
Pozwolenie na handel
Rozpoczynasz działalność gospodarczą lub inną wymagającą pozwolenia na handel? Pozwolenie na handel jest bardzo obszernym tematem, w ...
Opublikowane: 09.05.2012
Spółka komandytowo-akcyjna
Czym jest spółka komandytowo-akcyjna i dla jakich przedsiębiorców ta forma działalności może okazać się atrakcyjna? Zacząć można od ...
Opublikowane: 04.05.2012
Likwidacja zadłużonej spółki
Zakładając spółkę, nastawiamy się na rozwój i zyski, jednak czasem dobre prognozy zawodzą i stajemy w obliczu niewypłacalności. Każda ...
Opublikowane: 20.04.2012
Powołanie zarządu
Powołanie zarządu w spółce z o.o. przebiega w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, a doprecyzowane powinno zostać w umowie ...
Opublikowane: 19.04.2012
Podwyższenie kapitału spółki
Działające na rynku spółki dla dalszego rozwoju decydują się często na pozyskanie nowych środków poprzez podwyższenie kapitału ...
Opublikowane: 19.04.2012
Odpowiedzialność w spółce
Każda forma działalności gospodarczej obarczona jest ryzykiem niepowodzenia. Z różnych powodów firma może popaść w zadłużenie. W ...
Opublikowane: 18.04.2012
Odpowiedzialność w spółce z o.o.
Odpowiedzialność w spółce z o.o., w tym odpowiedzialność cywilnoprawną członków organów spółki oraz innych osób odpowiedzialnych za ...
Opublikowane: 18.04.2012
Upadłość spółki cywilnej
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, w gruncie rzeczy jest umową cywilnoprawną, a nie podmiotem praw i obowiązków. Podmiotowość ...
Opublikowane: 26.02.2012
Działalność gospodarcza
Działalność gospodarcza to forma samozatrudnienia. Działalność gospodarcza pozwala na pracę na własny rachunek, ale wiąże się z ...
Opublikowane: 26.02.2012
PIP kontrola
Kontrola PIP zwykle nie jest niespodziewana, jednak i tak może zaskoczyć przedsiębiorcę. Warto wiedzieć, co kontrola PIP może sprawdzać w ...
« ‹ Poprzednie
1 2 3 4 5 6
Następne › »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »