Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie spółki z o.o. w organizacji

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 30.09.2009

W ostatnim miesiącu powstała spółka z o.o. w organizacji. Spółka nie została zgłoszona do KRS-u, nie wystąpiono także o nadanie numerów REGON i NIP. Spółka nie zaciągnęła żadnych zobowiązań finansowych, właściwie nie rozpoczęła działalności. Wspólnicy chcą rozwiązać obowiązującą umowę spółki, po czym zawiązać nową spółkę z o.o. o tej samej nazwie. Co powinni zrobić w tym celu? Oczywiście można poczekać pół roku, aż umowa spółki samoistnie wygaśnie. Czy wówczas możliwe byłoby zawarcie spółki o tej samej nazwie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

 

Należy stwierdzić, że spółka z o.o. w organizacji może przestać istnieć także przed upływem wspomnianych 6 miesięcy (tzw. dobrowolne rozwiązanie umowy spółki).

Dobrowolne rozwiązanie umowy spółki

Dla dobrowolnego rozwiązania umowy spółki z o.o. w organizacji potrzebna jest uchwała wspólników, która żeby była skuteczna, musi zostać podjęta większością 2/3 głosów oddanych oraz musi zostać zaprotokołowana przez notariusza.

 

Następnie wspólnicy niezwłocznie muszą otrzymać zwrot wszystkich wniesionych wkładów niepieniężnych i wpłaconych sum oraz pokrycia wierzytelności osób trzecich (oczywiście jeśli takowe są). Jeżeli spółka nie jest w stanie dokonać tego zwrotu, wówczas zarząd zobowiązany jest dokonać likwidacji spółki (tzw. sformalizowane postępowanie likwidacyjne). Jeżeli spółka w organizacji nie ma zarządu, zgromadzenie wspólników albo sąd rejestrowy ustanawiają dla spółki likwidatora. Spółka w organizacji ulega rozwiązaniu z dniem zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników sprawozdania likwidacyjnego.

 

Do likwidacji spółek w organizacji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące likwidacji spółki z o.o.

 

Tym samym, jeśli spółka nie ma trudności ze zwrotem wkładów oraz z zapłatą innych wierzytelności względem osób trzecich, to sformalizowanego postępowania likwidacyjnego się nie przeprowadza.

Przymusowe rozwiązanie umowy spółki

Niedochowanie sześciomiesięcznego terminu powoduje – i to z mocy samego prawa – rozwiązanie umowy spółki (tzw. przymusowe rozwiązanie umowy spółki). Wówczas zarząd ma obowiązek zwrócić wkłady niepieniężne i wpłacone sumy oraz rozliczyć się z ewentualnymi wierzycielami. Jeżeli jednak nie da się niezwłocznie zwrócić wszystkich wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich, to likwidacja spółki w organizacji może przybrać także postać sformalizowaną na zasadach opisanych jak przy dobrowolnym rozwiązaniu umowy spółki.

 

Spółka w organizacji także w tym przypadku ulega rozwiązaniu z dniem zatwierdzenia przez walne zgromadzenie sprawozdania likwidacyjnego.

 

Nie widzę przeszkód, by założyć nową spółkę o tej samej nazwie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + dwa =

»Podobne materiały

Jak zlikwidować spółkę z o.o.?

Jak zlikwidować spółkę z o.o., która nie działa już od sześciu lat (deklaracje podatkowe tzw. zerowe)? Majątek spółki wynosi zero, spółka nie ma na koncie środków do przeprowadzenia postępowania sądowego, rozwiązanie spółki jest więc formalnością.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »