Czy kontrahent może notą księgową zmienić uzgodnioną kwotę faktury?• Data: 04-01-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Jesteśmy firmą, która świadczy usługi monterskie. Wystawiliśmy fakturę na określoną kwotę, a kontrahent pomniejszył ją za pomocą noty księgowej, tłumacząc się, że jest to kara za nieusprawiedliwione nieobecności pracowników. Jeśli kontrahent podpisał protokół i zaakceptował fakturę, to czy po czasie może dokonywać potrąceń? |
|
Umowa między kontrahentamiUprzejmie wskazuję, że istotna w stosunkach gospodarczych, tj. w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami, jest umowa, która reguluje prawa i obowiązki. Bardzo ważne na jest, aby na początku współpracy, tak napisać kontrakt będący przedmiotem wzajemnych praw i obowiązków, aby w jak największym stopniu wyeliminować niejasności w przypadku, gdy na skutek współpracy dojdzie do sytuacji, która będzie wymagała np. naliczenia kar umownych, miarkowania wynagrodzenia, naprawienia szkody. Zwrócić należy uwagę, że zgodnie z zasadą swobody umów, która określona jest w art. 3531 ustawy Kodeks cywilny.
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Przesłane dokumenty stanowiącej podstawę wzajemnych praw i obowiązków strony nie są sporządzone w sposób, który gwarantowałby zabezpieczenie interesu reprezentowanej przez Panią strony. Główny mankament podpisanej regulacji to brak jasnych wytycznych dotyczących np. naliczenia kary umownej. Również sporządzone protokoły będące podstawą wystawienia faktury nie są sporządzone w taki sposób, aby jasnym było że druga strona umowy akceptuje kwotę wynagrodzenia i nie będzie dokonywała żadnych potrąceń. Protokół również nie wskazuje np. w przypadku określenia godzin pracy, czy pracownicy byli obecni w danym okresie w pracy, czy też w tym zakresie są jakieś uwagi. Nieobecności pracownikówPo tym wstępie należy przejść do odpowiedzi na dodatkowe pytanie: Czy firma kontrahenta mogła zrobić potrącenie za 3 miesiące, czy takie potrącenie powinno być dokonywane co miesiąc?
Zgodnie z aneksem za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika wykonawcy zamawiający ma prawo obciążyć wykonawcę karą w wysokości 300 zł dziennie za nieobecność. Zatem zgodnie z tą regulacją:
Tu pytanie, czy zamawiający prowadzi ewidencję czasu pracy? Czy to do zamawiającego należy ocena, czy nieobecność jest usprawiedliwiona, czy też nie? Proszę pamiętać o tym, że zamawiający nie jest przełożonym pracowników/współpracowników wykonawcy, zatem w ogóle taki zapis jest nieuprawniony i, jak Pani widzi, daje pole do nadużyć. Umowa również nie precyzuje, w jakim czasie ta kara może być naliczona, tj. czy za każdy miesiąc, czy za dany okres. Zatem należy przyjąć, że potrącenia można dokonać, o ile nie doszło do przedawnienia roszczenia, a w tym zakresie do przedawnienia nie doszło.
To, co aktualnie można zrobić, to właśnie uderzyć w niezasadność nałożonej kary i wystąpić do zamawiającego o wskazanie podstaw naliczenia kary umownej poprzez:
W zależności od odpowiedzi będzie można podjąć decyzję co do kwestionowana dokonanego potrącenia.
Natomiast na przyszłość, jeżeli chcecie Państwo dalej współpracować z firmą, to warto byłoby zmienić warunki współpracy i je doszczegółowić, tak aby nie było podobnych wątpliwości. Przykłady:Firma A zawarła umowę z firmą B na świadczenie usług. Zgodnie z umową firma B miała zapewnić obecność pracowników przez 20 dni roboczych w miesiącu. W wyniku nieporozumienia w dokumentacji firma B nie dostarczyła wymaganych raportów z godzin pracy swoich pracowników, przez co firma A naliczyła karę umowną za nieobecności. W umowie nie zostały jednak precyzyjnie określone zasady naliczania takich kar, a sama firma A nie prowadziła odpowiedniej ewidencji obecności, co powodowało spory o zasadność potrąceń.
Firma X zleciła wykonanie projektu firmie Y. W umowie określono, że wynagrodzenie zostanie wypłacone po wykonaniu poszczególnych etapów pracy, a także uwzględniono kary umowne za opóźnienia. Po zakończeniu pierwszego etapu firma X uznała, że projekt nie spełnia jej oczekiwań i naliczyła karę za niedotrzymanie terminu, mimo że firma Y dostarczyła materiały zgodnie z harmonogramem. Brak jasnych postanowień w umowie dotyczących jakości i terminów realizacji powodował spór, który wymagał mediacji.
Firma C zatrudniała pracowników tymczasowych do realizacji zlecenia w firmie D. Po zakończeniu pracy firma D wystawiła fakturę, jednak w protokole odbioru nie zaznaczono dokładnej liczby godzin przepracowanych przez pracowników C. Firma D dokonała potrącenia za rzekome niedobory godzin, mimo że protokół nie zawierał żadnych uwag co do nieobecności lub opóźnień. W wyniku braku szczegółowych zapisów w umowie i dokumentacji firma C musiała negocjować z firmą D, aby wyjaśnić zasadność potrąceń. Podsumowanie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale