Warunki rozwiązania umowy B2B - okres wypowiedzenia i zakaz konkurencji

• Opublikowano: 30-07-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam podpisaną umowę B2B z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dostałam atrakcyjniejszą ofertę współpracy i chciałabym z niej skorzystać. Czy w oparciu o obecną umowę (jest tu zapis o zakazie konkurencji) mogę podjąć współpracę z inną firmą? W obecnej firmie pracuję na pełny wymiar. Czy w okresie wypowiedzenia obecny pracodawca może odmówić mi współpracy np. na 80 h w miesiącu? W umowie nie mam żadnego zapisu, ile godzin w danym miesiącu mam pracować. Chciałabym przez 3 miesiące równocześnie współpracować z obiema firmami, po okresie wypowiedzenia przejść do nowej firmy na pełny wymiar godzinowy.

Warunki rozwiązania umowy B2B - okres wypowiedzenia i zakaz konkurencji

Pogodzenie współpracy z dwiema firmami

W pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy w okresie wypowiedzenia będzie Pani miała faktyczną możliwość podjęcia współpracy z dwoma firmami, tj. czy fizycznie będzie Pani w stanie realizować obie umowy. W związku z powyższym należy zastanowić się:

  • w jaki sposób realizowała Pani aktualnie obowiązującą umowę,
  • w jakim wymiarze godzinowym,
  • czy będzie Pani w stanie pogodzić dwie prace przez ten okres 3 miesięcy bez zaniedbywania obowiązków u każdego z podmiotów.

Żeby nie było wątpliwości, to radziłabym z obecnym zleceniodawcą podpisać aneks do umowy, z którego wynikałoby, w jakim przedziale godzinowym oraz dniach jest Pani obowiązana do realizacji usług na rzecz tego zleceniodawcy. Być może jeżeli zleceniodawca dowie się, że podjęła Pani współpracę z innym podmiotem będzie chciał wykazać, że w sposób nieprawidłowy realizuje Pani zadania na jego rzecz. Przyjęcie takiej formy jest zdecydowanie bardziej bezpieczne dla Pani. Zawarcie takiej umowy nie jest potrzebne, jeżeli jest Pani pewna, że model współpracy z aktualnym zleceniodawcą da się pogodzić ze współpracą z drugim podmiotem np. z uwagi na to, że zlecenia dla pierwszego zleceniodawcy wykonuje Pani zawsze we wtorki, środy i piątki, a dla drugiego w poniedziałki i czwartku albo dla pierwszego w godzinach porannych, a dla drugiego w godzinach po południowych.

Zakaz konkurencji w umowie b2b

Drugą kwestią, którą należy przeanalizować jest kwestia zakazu konkurencji. Obowiązuje on Panią tylko w zakresie, w jakim podjęłaby Pani współpracę z aktualnymi lub byłymi klientami zleceniodawcy. Bardzo niebezpieczny jest drugi zapis dotyczący zakazu konkurencji dotyczący wysokiego prawdopodobieństwa podjęcia współpracy ze zleceniodawcą. Nie ma Pani bowiem takiej wiedzy co do wszystkich tych podmiotów, z którymi kontaktował się zleceniodawca. Zatem radziłabym w tym zakresie poprosić aktualnego zleceniodawcę o wykaz takich podmiotów, z którymi Pani nie może współpracować. Proszę zauważyć, że zakaz konkurencji obowiązuje aż 2 lata od ustania współpracy. Musi być Pani zatem zabezpieczona. Jeżeli ten nowy zleceniodawca nie jest klientem lub byłym klientem zleceniodawcy lub też podmiotem, którym takim klientem może się stać, to może Pani podjąć z nim współpracę.

Godziny pracy

Natomiast co do godzin w zakresie, których podejmuje Pani współpracę, to wskazać należy, że to tak naprawdę zależy wszystko od zleceniodawcy. Umowa o współpracę ma pewną swobodę w zakresie określania zarówno wymiaru godzin, jak i dni tygodnia, w których czynności są podejmowane. Czy będzie Pani mogła wykonywać zadania w mniejszym wymiarze, zależy od:

  • potrzeb zleceniodawcy,
  • określenia zakresu Pani zadań w takim, a nie w innym wymiarze.

W tym zakresie również radziłabym podpisanie na czas wypowiedzenia stosownego porozumienia z aktualnym zleceniodawcą.