Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek VAT

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 353 | Wyświetlono: 1-10

Zakup samochodu ciężarowego w Niemczech a VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Zakupiłem samochód ciężarowy na terenie Niemiec w ramach WNT. Miał być przeznaczony na handel i nie zamierzałem rejestrować go w Polsce, jednak na prośbę klienta po kilku miesiącach od zakupu zarejestrowałem...

Zmiana daty sprzedaży na fakturach po korekcie

Przez cały 2018 rok na moich fakturach zakupów widniał inny nabywca. Faktury zostały wprowadzone do ewidencji VAT, a towar sprzedany (kasa fiskalna). W styczniu 2019 poprosiłam o korektę faktur. Sprzedawca wystawił 11 faktur z datą 20.01.2019, zmieniając na wszystkich fakturach datę...

Przekazanie mężowi przedsiębiorstwa umową darowizny

Przekazałam mężowi przedsiębiorstwo umową darowizny. W skład przedsiębiorstwa wchodziły m.in. takie materiały jak drut. Drut jest odwrotnie opodatkowany VAT. Przekazanie przedsiębiorstwa jest zwolnione z VAT-u, ale czy drut też? Czy w moim zlikwidowanym przedsiębiorstwie muszę...

Przejęcie działalności gospodarczej po żonie

Żona prowadzi działalność gospodarczą 1-osobową – rozlicza się ryczałtem (8,5 %) + jest płatnikiem VAT. Ja nie pracuję (jestem na jej utrzymaniu). Żona chce przejść na emeryturę (60 lat; w drugiej połowie roku). A ja chciałbym przejąć wykonywanie tej (takiej) samej...

Usługi leśne świadczone przez polskiego podatnika VAT na terenie Niemiec

Mam pytanie odnośnie usług leśnych świadczonych przez polskiego podatnika VAT na terenie Niemiec. Dokładniej – zrywka drewna na rzecz niemieckiego podatnika. Czy las należy traktować jako nieruchomość i będzie to traktowane jako świadczenie usług poza terytorium kraju? Czy...

Jak wystawiać faktury za usługi dla klienta z Holandii?

Pytanie dotyczy usługi konfekcjonowania dla klienta z Holandii. Elementy składowe przyjeżdżają do nas (teren Polski), my je kompletujemy i odsyłamy do Holandii lub na teren Polski. Jesteśmy sp. z o.o. zarejestrowaną do VAT UE. Nasz klient ma siedzibę w Holandii i aktywny nr VIES....

Zakup działki budowlanej, jej podział i sprzedaż - jak wygląda sytuacja podatkowa?

Mam zamiar kupić działkę budowlaną od osoby fizycznej, sam też jestem osobą fizyczną. Następnie chciałbym tę działkę podzielić na dwie części – jedna część byłaby moja, a drugą część chciałbym sprzedać. Jak w tym przypadku wygląda sytuacja podatkowa? Rozumiem,...

Wynajem pracowników z branży budowlanej a podatek VAT

Obecnie przy montażu naszych urządzeń korzystamy z firm montażowych, którzy są naszymi podwykonawcami. Firmy montażowe wystawiają nam faktury z odwrotnym obciążeniem za usługi zawarte w załączniku nr 14 ustawy VAT. Chcielibyśmy od jednego naszego dostawcy usług „wynająć...

Zakup mieszkań od gminy i komorników - zwolnienie z podatku VAT

Jestem podatnikiem VAT-u, rozliczam się na zasadach ogólnych. Zamierzam kupować mieszkania od gminy bądź komorników. Zakup taki jest zwolniony z podatku VAT, czyli go nie odliczę, natomiast mogę robić odpisy dotyczące remontu i wyposażenia. Jak wygląda VAT przy sprzedaży lub...

Sprzedaż bram - montaż na odwróconym Vacie

Zajmuję się sprzedażą bram przemysłowych, mam obecnie realizację jako podwykonawca i w umowie mam dostawę i montaż. No i nie ukrywam, że generuję sobie koszty w postaci inwestycji i zakupów, czyli mam nadpłaty w podatku VAT. Czy tego typu produkt będzie podlegał pod odwrócony...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»Artykuły

Ilość: 57 | Wyświetlono: 1-10

Koniec przekazywania przez spółki nieruchomości wspólnikom w ramach optymalizacji?

Czy przekazanie przez spółkę z o.o. nieruchomości udziałowcowi w zamian za nabycie przez spółkę udziałów w celu ich umorzenia stanowi dostawę towarów?

Określanie proporcji w VAT od 2016 roku

Od dnia 1 stycznia 2016 roku, po raz kolejny, ustawodawca wprowadza porcję zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [Dz.U.2011.177.1054 j.t. ze zm. dalej jako u.VAT] Warto przyjrzeć się zmianie art. 86 dotyczącego odliczenia i zwrotu podatku.

Dane umieszczone na rachunku

W zależności od tego czy rachunek sprzedaży wystawiony klientowi przybiera formę paragonu fiskalnego, czy faktury VAT, zawierać on może różne dane szczegółowe. Niezależnie od formy rachunku powinny się jednak znaleźć na nim podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko lub...

Klasyfikacja usług

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług to klasyfikacja, która stosowana jest do określania przebiegu i opisu procesów gospodarczych, w szczególności w statystyce oraz rachunkowości. PKWiU jest jednak stosowana również do celów podatkowych, m.in. do określania wykazów sprzedaży...

Import usług w VAT

Kiedy nabywca usługi jest podatnikiem?

Zmiany VAT lipiec 2015 – odwrotne obciążenie

Dzisiaj, czyli z dniem 1 lipca 2015 r. wchodzą w życie zmiany w tzw. odwrotnym obciążeniu. Zmiany wprowadza ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych [Dz.U.2015.605.]

Definicja działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera własną definicję działalności gospodarczej, różniącą się od definicji określonej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Definicja ta używana jest jednak wyłącznie do określenia kręgu podatników w podatku od towarów i...

Sprzedaż nieruchomości a VAT

Jak sprawdzić czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?

Refaktura a usługa kompleksowa

Refaktura w przypadku najmu, dwie odrębne usługi czy jednak kompleksowa?

Usługi telekomunikacyjne – zmiany w VAT od 2015 r.

Świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych będzie podlegać podatkowi w miejscu, w którym usługobiorca ma siedzibę – celem zmiany jest ochrona konkurencji.

»Orzecznictwo

Ilość: 4 | Wyświetlono: wszystkie

Opodatkowanie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego

Interpretacja indywidualna IPPP2/443-1605/08-2/AS Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Opodatkowanie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność lokalu

VAT a udzielanie pożyczek

Interpretacja indywidualna IPPP2/443-1868/08-2/KK Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Wnioskodawca klasyfikuje usługę pod symbolem PKWiU 65.22. – usługi udzielania pożyczek świadczonych poza systemem bankowym. Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, w...

Pomyłka na fakturze

Interpretacja indywidualna IPPP3/443-2/09-2/MM Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie W przypadku wystąpienia pomyłki dotyczącej danych nabywcy na fakturze sprzedaży całkowita zmiana tych danych, w drodze wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej jest postępowaniem...

VAT na monety

Interpretacja indywidualna IP-PP2-443-1825/08-2/BM Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Zastosowanie szczególnej procedury VAT marża dla monet, które nie są zwykle używane jako środek płatniczy

»Materiały

Ilość: 7 | Wyświetlono: wszystkie

Jaka stawka podatku

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje w 2011 r.? Zmiany w VAT obowiązują od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. W tym okresie podstawowa stawka podatku 22% wynosi 23%, natomiast obniżona stawka podatku to 8%. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku (chodzi o zwrot rolnikom...

Wystawienie faktury

Często zdarza się, że faktury zawierają błędy, na szczęście można je korygować. Koryguje się je również przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Wówczas podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą....

Czy podatnik VAT

Podatnikiem VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, oraz dokonujące wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu....

Podatek VAT naliczony

W momencie dokonywania transakcji zakupu towaru albo usługi podatnik otrzymuje od sprzedającego fakturę zakupu, z niej to wynika podatek VAT naliczony. Inaczej mówiąc, podatek naliczony w danej fazie jest to podatek zapłacony w poprzedniej fazie, który pomniejsza podatek należny.

Bez VAT

Niektóre czynności są zwolnione z podatku od towarów i usług (bez VAT). Między innymi oznacza to, że osoba świadcząca czynności zwolnione w przeciwieństwie do tych, którzy świadczą usługi opodatkowane stawką 0%, nie może dokonać odliczenia podatku naliczonego zapłaconego...

Podatek VAT 2011

Podatek VAT 2011 – najważniejsze zmiany to podniesienie stawek podatku VAT do 23% i 8% oraz ustalenie stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych oraz książek i czasopism specjalistycznych na 5%.

Zwrot podatku VAT

W przypadkach ściśle określonych przepisami podatnik może wykazywać VAT (w szczególności nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym) do zwrotu na rachunek bankowy. Termin zwrotu podatku VAT zależy od konkretnego przypadku i wynosi 25, 60 lub 180 dni (oraz w szczególnych przypadkach –...

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »