Stawka podatku VAT dla usług krawieckich

• Autor: Aleksander Słysz

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować dla usług krawieckich, naprawy odzieży i wykonywania drobnych poprawek?

Stawka podatku VAT dla usług krawieckich

Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT dla tzw. usług pracochłonnych

Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT dla tzw. usług pracochłonnych opiera się m.in. na dokonaniu prawidłowej klasyfikacji wykonywanej usługi na gruncie PKWiU, klasyfikacji takiej dokonuje sam podatnik lub korzysta z pomocy Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Przyjmuje się jednak, że usługi w zakresie napraw odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego należy klasyfikować jako PKWiU 52.74.11-00.

Możliwość stosowania obniżonej stawki podatku VAT

Co do zasady stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%. By istniała możliwość stosowania obniżonej stawki podatku VAT, prawo do tego musi wynikać wprost z ustawy lub rozporządzenia wykonawczego.

Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 1 grudnia 2008 r.) zawiera listę usług, dla których obniża się stawkę podstawową z 22% do 7%. Usługami, do których zastosowanie znajduje obniżona stawka podatku, są m.in. usługi wymienione w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia, czyli „Lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%”. W pozycji 16. załącznika wymienione są przez ustawodawcę usługi w zakresie napraw odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego – PKWiU 52.74.11-00.

Właściwa stawka podatku dla usług naprawy odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego

Reasumując, dla usług naprawy odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego klasyfikowanych jako PKWiU 52.74.11-00 właściwą jest 7% stawka podatku od towarów i usług.

Inaczej jest, gdy szyje się materiału powierzonego, przykładowo w piśmie z dnia 08.01.2007 r. Urząd Skarbowy w Wejherowie (sygn. akt PP/443-77/1/06) wskazuje, że „Pan świadczy usługi szycia na miarę z powierzonego przez klienta materiału, które zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%. Ustawodawca nie określił bowiem dla usług szycia niższej stawki podatku od towarów i usług, nie uczyniono tego również w żadnym z rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Wobec powyższego w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym właściwą stawką podatku VAT dla usług szycia na miarę będzie stawka 22%”.

Podkreślam, iż stawka VAT zależy od prawidłowej klasyfikacji PKWiU świadczonej usługi, czym innym bowiem jest naprawa odzieży (7%), a czym innym uszycie w całości np. marynarki (22%).