Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawka podatku VAT dla usług krawieckich

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.03.2010

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować dla usług krawieckich, naprawy odzieży i wykonywania drobnych poprawek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stawka podatku VAT dla usług krawieckich

Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT dla tzw. usług pracochłonnych

Ustalenie prawidłowej stawki podatku VAT dla tzw. usług pracochłonnych opiera się m.in. na dokonaniu prawidłowej klasyfikacji wykonywanej usługi na gruncie PKWiU, klasyfikacji takiej dokonuje sam podatnik lub korzysta z pomocy Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

 

Przyjmuje się jednak, że usługi w zakresie napraw odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego należy klasyfikować jako PKWiU 52.74.11-00.

Możliwość stosowania obniżonej stawki podatku VAT

Co do zasady stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%. By istniała możliwość stosowania obniżonej stawki podatku VAT, prawo do tego musi wynikać wprost z ustawy lub rozporządzenia wykonawczego.

 

Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 1 grudnia 2008 r.) zawiera listę usług, dla których obniża się stawkę podstawową z 22% do 7%. Usługami, do których zastosowanie znajduje obniżona stawka podatku, są m.in. usługi wymienione w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia, czyli „Lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%”. W pozycji 16. załącznika wymienione są przez ustawodawcę usługi w zakresie napraw odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego – PKWiU 52.74.11-00.

Właściwa stawka podatku dla usług naprawy odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego

Reasumując, dla usług naprawy odzieży i wyrobów włókienniczych użytku domowego klasyfikowanych jako PKWiU 52.74.11-00 właściwą jest 7% stawka podatku od towarów i usług.

 

Inaczej jest, gdy szyje się materiału powierzonego, przykładowo w piśmie z dnia 08.01.2007 r. Urząd Skarbowy w Wejherowie (sygn. akt PP/443-77/1/06) wskazuje, że „Pan świadczy usługi szycia na miarę z powierzonego przez klienta materiału, które zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%. Ustawodawca nie określił bowiem dla usług szycia niższej stawki podatku od towarów i usług, nie uczyniono tego również w żadnym z rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Wobec powyższego w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym właściwą stawką podatku VAT dla usług szycia na miarę będzie stawka 22%”.

 

Podkreślam, iż stawka VAT zależy od prawidłowej klasyfikacji PKWiU świadczonej usługi, czym innym bowiem jest naprawa odzieży (7%), a czym innym uszycie w całości np. marynarki (22%).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + 5 =

»Podobne materiały

Czy żona ma prawo do nieruchomości męża nabytych z majątku osobistego

Pobraliśmy się 30 lat temu, zaraz po ślubie mąż nabył dom z jego majątku osobistego. Następnie w 1991 r. nabył nieruchomość gruntową – także z majątku osobistego. Jakie mam prawo do majątku teraz i po śmierci męża?

 

Uzupełniające przesłuchanie świadka

Moja siostra rozwodzi się z mężem. Jestem świadkiem, złożyłam już zeznania. Rozprawa była opóźniona, a potem wszystko działo się bardzo szybko i dlatego nie zdążyłam opowiedzieć o wszystkich istotnych faktach. Czy mogę złożyć pisemne oświadczenie i przesłać je do sądu (chciałabym opisać parę sp

 

Egzekucja kredytu z emerytury i renty

Jestem emerytką. Zaciągnęłam kredyt w banku i po pewnym czasie przestałam go spłacać. Bank oddał sprawę do działu windykacji, skąd dostałam propozycję spłaty w ratach w wysokości 1500 zł miesięcznie – jeśli się nie zgodzę, bank odda sprawę do sądu. Zaproponowałam ugodę, zobowiązując się do spł

 

Nielegalna budowa tymczasowego ogrodzenia

Od kilku lat mamy z mężem działkę. Niedawno mąż przedłużył ogrodzenie, dobudowując tymczasowo jego część od strony drogi (powiatowej). To łącznie 4 słupki metalowe wbite w ziemię i siatka na wysokość 50 cm. Sąsiedzi zgłosili nas do nadzoru, który chce rozebrać ogrodzenie z powodu nielegalności. Co r

 

Kolejna kadencja dyrektora szkoły bez konkursu

Jestem dyrektorem szkoły od pięciu lat. W tym roku kończy mi się kadencja. Organ prowadzący chce mi powierzyć tę funkcję bez konkursu na kolejne 5 lat. Czy ma takie prawo, jeżeli pięć lat temu organ prowadzący ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora, a do konkursu zgłosił się tylko jeden kandydat i

 

Skutki wymeldowania

Muszę się wymeldować z obecnego miejsca pobytu stałego jak najszybciej dla dobra rodziny. Jednocześnie aktualnie nie mam gdzie się zameldować, chce żyć w tej miejscowości bez meldunku. Jak się wymeldować i jakie to będzie miało skutki?

 

Umowa użyczenia mieszkania zamiast najmu a podatek

Wynajmuję komuś mieszkanie. Jednakże ktoś podpowiedział mi, że jeśli spiszemy umowę użyczenia (nie najmu), nie będę musiał płacić podatku dochodowego do US. Czy to prawda? Która forma jest lepsza, tańsza dla mnie ? Proszę o podstawy prawne.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »