Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Testament

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 122 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 30.03.2019

Testament ustny a prawo do zachowku

Dziadek nie zostawił testamentu, ale ciotka (jego córka) twierdzi, że ma testament ustny. Sąd wzywa mnie na rozprawę (a mieszkam za granicą ...
Opublikowane: 23.03.2019

Sprzedaż mieszkania po zmarłych w trakcie trwania sprawy spadkowej

W zeszłym roku zmarł mój dziadek. 4 lata wcześniej zmarła jego żona. Po śmierci dziadka do sądu został złożony testament i wniosek o ...
Opublikowane: 06.03.2019

Jak zabezpieczyć majątek na rzecz drugiego małżonka i wspólnego dziecka?

Jestem z mężem w nieformalnej separacji. Mamy jedno dorosłe dziecko. Mąż ma również córkę z pierwszego małżeństwa. Zastanawiamy się, ...
Opublikowane: 04.02.2019

Jak wydziedziczając dzieci pozbawić wnuki zachowku - przekazanie majątku osobie obcej

Pół roku temu mój wieloletni przyjaciel, który jest kaleką i do tego w podeszłym wieku, spisał u notariusza testament, w którym uczynił ...
Opublikowane: 21.01.2019

Śmierć przed uprawomocnieniem się rozwodu a dziedziczenie

Zmarła moja siostra, posiadała dom zakupiony jeszcze przed ślubem. Pozostawiła dwójkę dzieci. Dom i wszystko, co miała, zapisała im w ...
Opublikowane: 25.12.2018

Spadek po sąsiedzie któremu pomagałem

Od wielu lat przyjaźniłem się z samotnym, starszym panem, moim sąsiadem, z czasem stałem mu się potrzebny, bo potrzebował opieki. Do jego ...
Opublikowane: 22.07.2018

Nieruchomość z kredytem wpisana w testamencie

Mamy z mężem rozdzielność majątkową od początku małżeństwa. Dla męża jest to drugi związek, z pierwszego ma syna, my mamy razem ...
Opublikowane: 18.05.2018

Testament bez szczegółowych zapisów

Mama spisała nieszczegółowy testament, i nie wiemy, jak go rozumieć, bo jest trochę niejasny. Testament nie zawiera szczegółowych zapisów ...
Opublikowane: 05.05.2018

Czy odręczny testament jest ważny?

Małżeństwo bezdzietne. Pani X zmarła w 2010 r., a Pan Y w 2017 r. Ustawowo dziedziczy brat pani X. Nabył sądowo 1/4 i 1/4 po zmarłym swoim ...
Opublikowane: 30.04.2018

Dziedziczenie nieruchomości na mocy testamentu

Zmarł mój ojciec i pozostawił sporządzony przez siebie testament (niepotwierdzony u notariusza). W testamencie wskazuje mnie jako osobę, ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»Artykuły

Ilość: 19 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 01.12.2015
Zapis i polecenie – różnice
Zarówno zapis jak i polecenie są rozrządzeniami testamentowymi innymi niż powołanie do spadku, które zastosować może spadkodawca. ...
Opublikowane: 12.11.2015
Zapis windykacyjny a zapis zwykły
Przepisy prawa spadkowego obok powołania do dziedziczenia umożliwiają przeniesienie praw po osobie zmarłej również w postaci zapisu ...
Opublikowane: 12.10.2015
Żądanie odpisu testamentu
Prawo do żądania wydania odpisu testamentu z akt sprawy przysługuje każdemu uczestnikowi postępowania, a także każdej osobie, która ...
Opublikowane: 18.09.2015
Koszt testamentu notarialnego
Testament, czyli rozrządzenie majątkiem dokonane przez spadkodawcę na wypadek śmierci, może być sporządzony w formie aktu notarialnego. ...
Opublikowane: 22.04.2015
Błąd w nazwisku a nieważność testamentu
Błędne określenie nazwiska w testamencie, w szczególności błąd ortograficzny, nie jest podstawą do stwierdzenia nieważności testamentu. ...
Opublikowane: 07.04.2015
Brak daty w testamencie własnoręcznym
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego brak daty w testamencie własnoręcznym nie pociąga za sobą jego nieważności, jeżeli nie wywołuje to ...
Opublikowane: 11.03.2015
Bezzasadne uchylanie się od obowiązku wydania testamentu
Każdy, kto znajduje się w posiadaniu testamentu, zobowiązany jest do złożenia go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci ...
Opublikowane: 01.03.2015
Choroba psychiczna a możliwość sporządzenia testamentu
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego testament sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie ...
Opublikowane: 08.12.2014
Odtworzenie treści testamentu
Zaginięcie testamentu własnoręcznego nie oznacza utraty jego ważności. Takiego skutku nie rodzi również zniszczenie testamentu, chyba że ...
Opublikowane: 06.08.2014
Charakter testamentu holograficznego
Testament holograficzny to testament sporządzony przez spadkodawcę w całości pismem ręcznym. Dla jego ważności wymagane jest spełnienie ...

»Orzecznictwo

Ilość: 52 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2 3 4 5 6
Następne › »
Opublikowane: 09.03.2005
Niemożność złożenia podpisu przez testatora
Postanowienie z dnia 09 marca 2005 r. (sygn. akt II CK 478/04)

Artykuł 87 § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (jedn. tekst: Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 ze zm.) nie wymaga zamieszczenia w testamencie notarialnym wzmianki o sposobie stwierdzenia niemożności złożenia podpisu przez testatora.
Opublikowane: 20.11.2003
Testament ustny a zamiar samobójczy
Postanowienie z dnia 20 listopada 2003 r. (sygn. akt III CK 7/02)

Testament ustny sporządzony w warunkach zamiaru samobójczego nie może być uznany za sporządzony w okolicznościach uzasadniających obawę rychłej śmierci.
Opublikowane: 25.07.2003
Szczególna forma testamentu – bliskość czasowa śmierci spadkodawcy
Postanowienie z dnia 25 lipca 2003 r. (sygn. akt V CK 120/02)

W stanach chorobowych, które nieuchronnie prowadzą do zgonu chorego, ustawową przesłankę obawy rychłej śmierci (art. 952 § 1 k.c.) można uznać za spełnioną wówczas, gdy w stanie zdrowia następuje nagłe pogorszenie lub pojawiają się nowe rokowania wskazujące na nadzwyczajną bliskość czasową śmierci spadkodawcy.
Opublikowane: 16.07.2003
Testament ustny – zgodne zeznania świadków
Postanowienie z dnia 16 lipca 2003 r. (sygn. akt V CKN 434/01)

Jeżeli pismo stwierdzające treść testamentu ustnego (art. 952 § 2 k.c.) nie odpowiada wymaganiom ustawy, ustalenie, jakie rozrządzenie zawarł spadkodawca w swoim ustnym oświadczeniu dopuszczalne jest wyłącznie na podstawie zgodnych zeznań świadków (art. 952 § 3 k.c.).
Opublikowane: 25.06.2003
Obowiązek złożenia testamentu w sądzie
Uchwała z dnia 25 czerwca 2003 r. (sygn. akt III CZP 14/03)

Przewidziany w art. 646 K.p.c. obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku dotyczy również notariusza i obejmuje każdy testament, także testament odwołany.
Opublikowane: 13.05.2003
Przesłuchanie świadka po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku
Wyrok z dnia 13 maja 2003 r. (sygn. akt V CKN 186/01)

Sąd spadku nie może przesłuchać w charakterze świadka testamentu ustnego osoby wskazanej po upływie sześciu miesięcy od otwarcia spadku (art. 952 § 3 k.c.).
Opublikowane: 22.05.2002
Uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia
Wyrok z dnia 22 maja 2002 r. (sygn. akt I CK 26/02)

Spadkobierca może być uznany za niegodnego dziedziczenia, jeżeli podrobił podpis spadkodawcy pod pismem stwierdzającym treść testamentu ustnego lub skorzystał z takiego pisma.
Opublikowane: 10.05.2002
Małżonek powołany do spadku w testamencie ustnym
Wyrok z dnia 10 maja 2002 r. (sygn. akt IV CKN 1044/00)

Małżonek osoby, która została powołana do spadku w testamencie ustnym, nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 952 § 2 k.c.
Opublikowane: 26.04.2002
Treść testamentu ustnego - świadek
Uchwała z dnia 26 kwietnia 2002 r. (sygn. akt III CZP 22/02)

Dla skuteczności pisma stwierdzającego treść testamentu ustnego nie jest konieczny podpis osoby uczestniczącej w akcie testowania, która - zgodnie z art. 956 i art. 957 § 1 K.c. - nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu.
Opublikowane: 23.11.2001
Spadkobierca powołany do spadku w testamencie ustnym
Uchwała z dnia 23 listopada 2001 r. (sygn. akt III CZP 54/01)

Spadkobierca powołany do spadku w testamencie ustnym nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 952 § 2 k.c.
« ‹ Poprzednie
1 2 3 4 5 6
Następne › »

»Materiały

Ilość: 3 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 06.07.2011
Testament czy darowizna
W ciągu życia gromadzimy różne dobra, ale nie jesteśmy wieczni. Dlatego w pewnym momencie zastanawiamy się, jak je podzielić pomiędzy ...
Opublikowane: 05.07.2011
Dziedziczenie testamentowe
Dziedziczenie testamentowe to dziedziczenie na podstawie testamentu. Odmiennie wygląda sytuacja, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, wówczas ...
Opublikowane: 28.06.2011
Wydziedziczenie ze spadku
Na czym polega wydziedziczenie ze spadku? Warto zapoznać się z warunkami pozbawienia potencjalnego spadkobiercy wszelkich praw do należnego mu ...

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »