Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dostarczenie odpisu aktu małżeńskiego w sprawie spadkowej

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 07.11.2019

Moja siostra po śmierci naszej mamy (półtora roku temu) teraz poinformowała mnie, że znalazła napisany odręczne przez mamę testament, w którym jest napisane, że w całości zapisuje nieruchomości córce mojej siostry. Teraz siostra żąda, żebym jej dostarczyła odpis aktu małżeństwa z USC, ponieważ jest jej to konieczne przy załatwieniu w sądzie wszystkich formalności w sprawie spadkowej. Czy ja jestem zobowiązana dostarczenia mojej siostrze odpisu aktu małżeństwa, a jeżeli tak to dlaczego i w jakim celu? Czy muszę być obecna w sądzie?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pani siostra, po znalezieniu testamentu, chce zapewne przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej może wnieść każdy ze spadkobierców. Sądem właściwym jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania zmarłej. Wniosek taki powinien zawierać:

 

  1. imię, nazwisko i adres osoby składającej wniosek (wnioskodawca) oraz imiona, nazwiska i adresy potencjalnych spadkobierców ustawowych (uczestnicy postępowania);
  2. imię i nazwisko zmarłej, datę i miejsce (miejscowość) jej śmierci oraz jej ostatnie miejsce stałego zamieszkania;
  3. akt zgonu oraz inne akty stanu cywilnego wskazujące na pokrewieństwo ze zmarłą osób wskazanych we wniosku jako spadkobierców.

 

Do wniosku należy dołączyć:

 

  • odpis wniosku w tylu kopiach, ilu jest uczestników postępowania;
  • odpis skrócony aktu urodzenia dla mężczyzn i kobiet niezamężnych;
  • odpis skrócony aktu małżeństwa dla kobiet i mężczyzn zamężnych;
  • odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy;
  • oświadczenia o przyjęciu, odrzuceniu spadku lub zrzeczeniu się dziedziczenia (jeśli były składane).
 

Do wniosku należy również dołączyć odpisy wniosku w ilości odpowiadającej liczbie uczestników postępowania. Odpisy aktów stanu cywilnego – muszą być nie starsze niż sprzed 3 miesięcy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Dostarczenie odpisu aktu małżeńskiego w sprawie spadkowej

 

Wniosek należy opłacić znakami opłaty sądowej lub przelewem w kwocie 50 zł. Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone udziały poszczególnych spadkobierców w spadku. Sąd na tym etapie nie dzieli jeszcze spadku między spadkobierców, a jedynie ustala, kto jest spadkobiercą i w jakiej części dziedziczy. Sprawdza również ważność i prawidłowość sporządzonego testamentu. Jeżeli testament okaże się prawidłowy, to dziedziczenie odbędzie się zgodnie z wolą zmarłej wskazaną w testamencie. 

 

Jak zatem Pani widzi, odpis Pani aktu małżeństwa potrzebny jest Pani siostrze do przeprowadzenia sprawy spadkowej po matce. Oczywiście jeżeli się Pani uprze, to nie da Pani swojego aktu małżeństwa siostrze i nikt Panią do tego nie zmusi. Jednakże nie powstrzyma to siostry przed przeprowadzeniem sprawy spadkowej po mamie, bowiem może ona po pierwsze sama wystąpić do urzędu stanu cywilnego o wydanie odpisu Pani aktu małżeństwa z uwagi na ważny interes, jakim jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, a po drugie może ona zwrócić się do sądu z wnioskiem, aby to sąd wystąpił do właściwego US o Pani akt małżeństwa. Wówczas USC ma obowiązek taki akt na żądanie sądu przesłać. 

 

Co się tyczy stawiennictwa na rozprawie, to odpowiednią informację o tym, czy ma się Pani stawić osobiście, czy też stawiennictwo będzie nieobowiązkowe, otrzyma Pani z sądu, kiedy już sąd wyznaczy termin rozprawy. Nie ma tutaj reguły, czasem uczestnicy postępowania otrzymują z sądu pismo z informacją, że muszą się stawić osobiście, a czasem, że nie mają takiego obowiązku. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej uczestnicy postępowania spadkowego nie są wzywani do obowiązkowego stawiennictwa, ale wszystko zależy tu od decyzji konkretnego sędziego prowadzącego daną sprawę. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + pięć =

»Podobne materiały

Unieważnienie testamentu

Jesteśmy rodzicami zmarłego przedwcześnie syna, który w testamencie swój majątek przekazał swoim dwóm kuzynkom, nas nie uwzględniając (sądził, że umrzemy pierwsi). Przed śmiercią zwierzał się przyjaciołom, że chciał unieważnić testament. Nie zdążył tego jednak zrobić. Czy

Ważność testamentu sporządzonego za granicą

Jestem obywatelką Polski, ale mieszkam na stałe w Kanadzie. W obu krajach mam majątki. Chciałabym sporządzić testament w Kanadzie. Adwokat zasugerował, by sprawdzić, czy dokument będzie ważny w Polsce. Czy muszę sporządzić dwa testamenty (jeden dotyczący nieruchomości w Kanadzie,

Zapis w testamencie a nazwisko

W ubiegłym roku wyszłam za mąż, lecz pozostałam przy nazwisku panieńskim. Kilka miesięcy później krewna, na moją rzecz, dokonała zapisu w testamencie i tu pojawia się pewien problem. Osoba ta, przekonana że przyjęłam nazwisko męża, podała je jako moje. Co prawda w testamencie pojaw
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »