Zwrot za zakup okularów korekcyjnych dla nauczyciela

Jestem nauczycielem z ponad 30-letnim stażem pracy. Coraz więcej czasu spędzam przy komputerze (dziennik elektroniczny, dokumentacja pracy, itd.). Czy należy mi się zwrot za zakup okularów korekcyjnych, bo bez nich nie mogę już pracować? Jak mogę ubiegać się o zwrot? Który lekarz ma wystawić zaświadczenie? Czy wizyta prywatna jest honorowana?

Zwrot za zakup okularów korekcyjnych dla nauczyciela

Praca na stanowisku wyposażonym w monitor a zwrot za okulary korygujące wzrok

Odpowiadając na Pani pytania uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 2376 § 1 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Do takich czynników należy praca przy komputerze.

Czy aby otrzymać zwrot za okulary korekcyjne pracownik musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie?

Zgodnie z § 8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Kiedy pracownik otrzyma zwrot za zakup okularów korekcyjnych?

Jeśli nauczyciel wykonuje pracę na stanowisku z monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy przysługuje mu zwrot za okulary korygujące wzrok.

Podsumowując – pracodawca ma prawo dokonać oceny, czy wykonuje Pani pracę przy komputerze przez co najmniej 20 godzin tygodniowo (tyle wynosi połowa etatu nauczyciela). Jeśli uzna, że Pani nie spełnia tego warunku – nie przyzna Pani dofinansowania. Jeśli uzna, że dofinansowanie się należy jego wysokość będzie wynikała z regulaminu, który reguluje kwestie różnego rodzaju dofinansowań. Przy czym zaświadczenie o potrzebie korzystania z okularów musi być wystawione w ramach badań profilaktycznych/okresowych i to przez okulistę. A więc nie wtedy, gdy Pani pójdzie do lekarza, ale wtedy, gdy pracodawca skieruje Panią na badania okresowe.