.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Okresowe badania lekarskie żołnierza

Jestem żołnierzem zawodowym. Czy po orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do zawodowej służby wojskowej bez ograniczeń muszę poddawać się okresowym badaniom lekarskim w roku kalendarzowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Okresowe badania lekarskie żołnierza

Czy żołnierze oprócz badań okresowych mają obowiązek poddawania się badaniom kontrolnym?

Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy (K.p.) – przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Pracownik jest zobowiązany m.in. do poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie na prawa dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Z kolei jeśli pracownik odmawia poddania się badaniom, pracodawca nie może dopuścić go do pracy, a za czas niewykonywania pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

 

Wszyscy pracownicy, bez wyjątku, podlegają okresowym badaniom lekarskim. Ich częstotliwość ustala lekarz w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz warunków pracy czy rodzaju stanowiska.

 

A jeśli chodzi o żołnierzy – dnia 22 października 2010 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 sierpnia 2010 r. dotycząca służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej. Określa ona, że żołnierze, oprócz badań okresowych, mają obowiązek poddawania się badaniom kontrolnym.

 

Badania okresowe są obowiązkiem i dla pracodawcy pod względem skierowania, i dla pracownika – pod względem ich wykonania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu