Okresowe badania lekarskie żołnierza

Jestem żołnierzem zawodowym. Czy po orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do zawodowej służby wojskowej bez ograniczeń muszę poddawać się okresowym badaniom lekarskim w roku kalendarzowym?

Okresowe badania lekarskie żołnierza

Czy żołnierze oprócz badań okresowych mają obowiązek poddawania się badaniom kontrolnym?

Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy (K.p.) – przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Pracownik jest zobowiązany m.in. do poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie na prawa dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Z kolei jeśli pracownik odmawia poddania się badaniom, pracodawca nie może dopuścić go do pracy, a za czas niewykonywania pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

Wszyscy pracownicy, bez wyjątku, podlegają okresowym badaniom lekarskim. Ich częstotliwość ustala lekarz w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz warunków pracy czy rodzaju stanowiska.

A jeśli chodzi o żołnierzy – dnia 22 października 2010 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 sierpnia 2010 r. dotycząca służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej. Określa ona, że żołnierze, oprócz badań okresowych, mają obowiązek poddawania się badaniom kontrolnym.

Badania okresowe są obowiązkiem i dla pracodawcy pod względem skierowania, i dla pracownika – pod względem ich wykonania.