Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okresowe badania lekarskie żołnierza

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 13.11.2019

Jestem żołnierzem zawodowym. Czy po orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do zawodowej służby wojskowej bez ograniczeń muszę poddawać się okresowym badaniom lekarskim w roku kalendarzowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Okresowe badania lekarskie żołnierza

Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy (K.p.) – przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Pracownik jest zobowiązany m.in. do poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie na prawa dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Z kolei jeśli pracownik odmawia poddania się badaniom, pracodawca nie może dopuścić go do pracy, a za czas niewykonywania pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

 

Wszyscy pracownicy, bez wyjątku, podlegają okresowym badaniom lekarskim. Ich częstotliwość ustala lekarz w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz warunków pracy czy rodzaju stanowiska.

 

A jeśli chodzi o żołnierzy – dnia 22 października 2010 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 sierpnia 2010 r. dotycząca służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej. Określa ona, że żołnierze, oprócz badań okresowych, mają obowiązek poddawania się badaniom kontrolnym.

 

Badania okresowe są obowiązkiem i dla pracodawcy pod względem skierowania, i dla pracownika – pod względem ich wykonania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - VIII =

»Podobne materiały

Pozycja stojąca pracownika

Jakiś czas temu zmieniono linię produkcyjną w naszym zakładzie. Jej projekt nie przewiduje dostawiania krzeseł dla pracowników. Wszyscy pracownicy pracują w pozycji stojącej. Pracodawca uchyla się od obowiązku dostarczenia siedzisk, mimo że część osób przez cały dzień nie odchodzi od swojego stanowi

 

Czy pracodawca musi respektować zalecenia lekarza, u którego leczy się pracownik?

Pracownik przyniósł od ortopedy zaświadczenie o ograniczeniu dźwigania ciężarów do 5 kg. Dyrekcja wysłała go na wstępne badanie lekarskie, wpisując mu w zakres obowiązków dźwiganie do 22 kg, wiedząc, że lekarz tego nie podpisze. W wykazie poprzednich obowiązków nie było mowy o 22 kg.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »