Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę używać radia w poczekalni dla pacjentów?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 23.07.2017

Proszę o poradę w sprawie opłaty za korzystanie z radia w miejscu publicznym. Jestem właścicielką poradni lekarskiej, lecz świadczę w niej usługi medyczne tylko w kontrakcie z NFZ (czyli bezpłatne). Nie prowadzę usług prywatnych. Czy mogę używać radia w poczekalni pacjentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedstawiła Pani pytanie, na które niezwykle trudno jest udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi, gdyż przepisy prawa nie regulują wprost tej sytuacji, a jak wiadomo, prawo podlega interpretacjom, które są bardzo różne.

 

W tej sytuacji przede wszystkim należałoby oprzeć się na przepisach ustawy Prawo autorskie (zwana dalej ustawą). Ogólną zasadą prawa autorskiego jest, iż autorowi przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z jego utworu. Zgodnie z art. 17 ustawy twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Dodatkowo zgodnie z art. 45 ustawy twórcy przysługuje odrębne wynagrodzenie za korzystanie z utworu na każdym odrębnym polu eksploatacji.

 

Istnieje jednak pewien bardzo istotny wyjątek od tej zasady związany z odtwarzaniem radia w różnych zakładach czy innych tego typu miejscach. Mianowicie na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy posiadacze urządzeń służących do odbioru programu radiowego mogą za ich pomocą odbierać nadawane utwory, choćby te urządzenia były umieszczone w miejscu ogólnie dostępnym, jeśli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.

 

Fakt, że świadczy Pani usługi na kontrakcie z NFZ, jeszcze sam w sobie nie przesądza o kwestii korzyści majątkowych, gdyż otrzymuje Pani od NFZ pieniądze za leczenie, jednakże niewątpliwie jest to też pewien punkt, który może świadczyć na Pani korzyść, gdyż można w ten sposób wytrącać z ręki argument o komercyjności włączania muzyki.

 

Pojęcie osiągania korzyści majątkowych jest rozumiane w doktrynie szeroko, a oczywiście ZAIKS jest za jak najszerszą interpretacją. Włączanie muzyki w poczekalni bezpośrednio może nie mieć wpływu na zyski, jednakże poprzez stworzenie miłej atmosfery dla klientów może wprawiać ich w lepsze samopoczucie oraz sprawiać, że będą chętniej wracali w dane miejsce. W sklepach nie ma wątpliwości, że muzyka naprawdę pomaga i ma wpływ na osiągane zyski, jednakże sprawa nie jest już taka prosta, jeśli chodzi np. o poczekalnie u fryzjera czy w innych miejscach. Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. akt I ACa 473/13, uznał, że wystarcza, aby publiczne odtwarzanie mogło się przyczynić do powiększenia rozmiaru przychodów w ramach zamierzenia gospodarczego o dowolnym profilu. Dodatkowo to na zobowiązanym ciąży obowiązek wykazania okoliczności potwierdzających, że nie ma obowiązku zapłaty wynagrodzenia.

 

Niestety nie udało mi się znaleźć orzeczenia, które dotyczyłoby konkretnie przychodni lub innych obiektów opieki zdrowotnej. Ja rozumiem, że w tym przypadku trudno mówić o celu marketingowym, gdyż wiadomo, tam przychodzą ludzie chorzy, którzy chcą się wyleczyć, a nie słuchać muzyki, i nie jest to typowo komercyjny obiekt, jednak w związku z bardzo ogólnym brzmieniem przepisów nie można na 100% wykluczyć, że ktoś uznałby że jednak muzyka miałaby również i w tym przypadku jakiś wpływ i przełożenie na zyski. Co prawda w mojej ocenie wydaje mi się to wątpliwie, jednakże nie można całkiem tego wykluczyć i nie można przewidzieć, co zdecyduje sąd, gdyż to jednak jest jakiś obcy człowiek i nie sposób przewidzieć jego reakcji, sposobu rozumowania.

 

Aby nie narażać się na zarzuty z ZAIKS-u czy innej instytucji, można spróbować odtwarzać jedynie muzykę wydaną na licencji Creative Commons, które można odtwarzać również publicznie i żadna instytucja nie może wówczas domagać się opłaty (co nie zmienia faktu, że mogą próbować mimo to uzyskać pieniądze – albo wskutek swojej niewiedzy, albo też chęci wykorzystania niewiedzy właściciela). Istnieją różne portale, a nawet blogi z darmową muzyką, jednakże ta metoda wymaga nieco wysiłku, gdyż trzeba najpierw zgromadzić odpowiednią ilość utworów.

 

W mojej ocenie puszczanie muzyki w przychodni wydaje się stosunkowo bezpieczne, jednakże nie w 100%, i istnieje zawsze możliwość, że zakończy się to sporem sądowym. Ewentualnie może Pani zawrzeć umowę z określoną organizacją, aby czuć się całkowicie bezpiecznie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - III =

»Podobne materiały

Jaki charakter ma umowa na wydanie gry komputerowej i wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie?

Nasza firma zajmuje się wydawaniem książek. Trafiła nam się okazja zostania wydawcą gry komputerowej. Zgłosili się do nas jej autorzy – osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, którzy grę wymyślili i zaprogramowali. Czy zatem grę powinniśmy potraktować tak jak wydanie książki n

 

Jakie kanały TV mogę puszczać w salonie kosmetycznym?

Będziemy zakładać nową działalność jednoosobową – otworzenie salonu kosmetycznego na 3 stanowiska. Chcemy kupić telewizor, który będzie zawieszony na sali tak, że będą klientki go widziały z poczekalni i z miejsca wykonywania usługi. Usługa trwa od 40 minut do maksymalnie 2 godzin. Przerażają

 

TV w gabinecie kosmetycznym bez opłat dla OZZ

Moje pytanie dotyczy możliwości oglądania telewizji w gabinecie kosmetycznym. Opłacam abonament RTV za 1 odbiornik TV. Natomiast zupełnie nie orientuję się w wymaganiach organizacji zbiorowego zarządzania. Będę wdzięczna za wytłumaczenie, z którymi konkretnie OZZ musiałabym podpisać umowę, aby mieć

 

Sprzedaż kont Playstation, czy to dozwolone?

Czy mogę bez żadnych konsekwencji prawnych, karnych sprzedawać (udostępniać) w serwisach handlowych typu Allegro itp. konta Playstation sprzedawane masowo za 1 zł? Czy jest to zakazane w regulaminie albo w prawach SONY, Playstation?

 

Zawarcie umowy licencyjnej z STOART

Otrzymałam listem zwykłym informację o obowiązku prawnego posiadania umowy generalnej z firmą STOART, która to firma zobowiązuje mnie do zawarcia umowy licencyjnej poprzez telefoniczny kontakt w celu podania niezbędnych danych. Prowadzę działalność gospodarczą i wynajmuję 4 pokoje w niewielkiej wios

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »