Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa przyjęcia karty mobilizacyjnej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.08.2018

Dostałem wezwanie z wojskowej komendy uzupełnień do osobistego stawienia się w celu przydzielenia karty mobilizacyjnej. Zgłoszę się w wyznaczonym terminie, ponieważ mam taki obowiązek, ale czy mam prawo odmówić przyjęcia karty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

O tym, czy ma Pan prawo odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej, decydować będzie to, czy karta zostanie wydana na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r., poz. 827), czy na mocy § 15 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 września 2002r. w sprawie odbywania służby w obronie cywilnej (Dz. U. Nr 169, poz. 13)

 

Zgodnie z art. 59a ustawy nadanie przydziału mobilizacyjnego oraz pracowniczego przydziału mobilizacyjnego następuje w formie karty mobilizacyjnej. Osoba, której nadano przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną.

 

Z kolei na podstawie § 13–15 rozporządzenia osobom przeznaczonym do służby w formacjach obrony cywilnej nadaje się przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do pełnienia służby na stanowiskach określonych w etatach osobowych tych formacji.

 

W razie odmowy przyjęcia karty przydziału osoba doręczająca sporządza na tej karcie adnotację o odmowie jej przyjęcia, z ewentualnym podaniem przyczyny odmowy. Adnotację tę osoba doręczająca podpisuje i zamieszcza datę.

 

Jednym słowem – wszystko zależy od tego, czy karta mobilizacyjna została wydana w celu odbycia służby w formacjach obrony cywilnej, czy tez nie. Jeśli tak – może Pan odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej. Jeśli nie – przepisy wyraźnie stanowią, że osoba, której nadano przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus sześć =

»Podobne materiały

Czy mogę odrzucić kartę powołania do WKU?

Jestem pielęgniarką pracującą w szpitalu. Mam kartę mobilizacji, a teraz otrzymałam z WKU kartę powołania. Dodam, że jestem niezamężna i nie mam dzieci. Termin odbywania ćwiczeń wojskowych wyznaczono na cały październik. Chcę się odwoływać od tej karty. Aktualnie złożyłam dokumenty dotyczące kursów

 

Małżeństwo i rozwód za granicą a rejestracja w Polsce

Moja córka zawarła związek małżeński w Anglii (z obcokrajowcem). Niestety, później się wniosła o rozwód. Teraz dopiero wraca do Polski i zastanawia się, czy musi w USC rejestrować zawarcie małżeństwa, czy wystarczy tylko rozwód (jeszcze go nie ma)? Jak to rozwiązać?

 

Notariusz nie uznał aktu urodzenia wydanego przez ePUAP

Pobrałem całkowity odpis aktu urodzenia poprzez ePUAP. Niestety notariusz go nie uznał i wysłał mnie do urzędu. W związku z tym chciałbym uzyskać informację na temat podstawy prawnej obowiązku akceptacji tego typu elektronicznych pism urzędowych wydanych przez ePUAP. Wydaje mi się bowiem, że po to z

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »