Odmowa przyjęcia karty mobilizacyjnej

Dostałem wezwanie z wojskowej komendy uzupełnień do osobistego stawienia się w celu przydzielenia karty mobilizacyjnej. Zgłoszę się w wyznaczonym terminie, ponieważ mam taki obowiązek, ale czy mam prawo odmówić przyjęcia karty?

Odmowa przyjęcia karty mobilizacyjnej

Czy można odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej?

O tym, czy ma Pan prawo odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej, decydować będzie to, czy karta zostanie wydana na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r., poz. 827), czy na mocy § 15 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 września 2002r. w sprawie odbywania służby w obronie cywilnej (Dz. U. Nr 169, poz. 13)

Zgodnie z art. 59a ustawy nadanie przydziału mobilizacyjnego oraz pracowniczego przydziału mobilizacyjnego następuje w formie karty mobilizacyjnej. Osoba, której nadano przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną.

Z kolei na podstawie § 13–15 rozporządzenia osobom przeznaczonym do służby w formacjach obrony cywilnej nadaje się przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do pełnienia służby na stanowiskach określonych w etatach osobowych tych formacji.

W razie odmowy przyjęcia karty przydziału osoba doręczająca sporządza na tej karcie adnotację o odmowie jej przyjęcia, z ewentualnym podaniem przyczyny odmowy. Adnotację tę osoba doręczająca podpisuje i zamieszcza datę.

Jednym słowem – wszystko zależy od tego, czy karta mobilizacyjna została wydana w celu odbycia służby w formacjach obrony cywilnej, czy tez nie. Jeśli tak – może Pan odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej. Jeśli nie – przepisy wyraźnie stanowią, że osoba, której nadano przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną.