Powołanie jako rezerwista na ćwiczenia - jak uniknąć?

Dostałem powołanie do wojska jako rezerwista na ćwiczenia. Czy mogę jakoś tego uniknąć, np. zwolnieniem lekarskim (mam kontuzję)?

Powołanie jako rezerwista na ćwiczenia - jak uniknąć?

Niestawienie się na ćwiczeniach rezerwy z powodu choroby

Zgodnie z § 6 rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 950) „w przypadku gdy osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy, której doręczono kartę powołania, nie może stawić się do odbycia ćwiczeń wojskowych w terminie określonym w tej karcie z powodu obłożnej choroby lub z powodu siły wyższej, niezwłocznie zawiadamiają o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień”.

Po ustaniu przyczyny niestawienia się osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając dokumenty potwierdzające zaistnienie przyczyny niestawienia się, a następnie, jeżeli czas trwania ćwiczeń wojskowych nie dobiegł końca, jest kierowana do jednostki wojskowej w celu uczestnictwa w tych ćwiczeniach do czasu ich zakończenia określonego w karcie powołania.

Zwolnienie lekarskie w czasie wezwania na ćwiczenia przez WKU

Podsumowując – jeśli ma Pan problem kontuzją, który skutkuje otrzymaniem zwolnienia lekarskiego, powinien Pan poprosić o zwolnienie lekarskie w dwóch egzemplarzach: jeden dla pracodawcy, drugi dla WKU. Po otrzymaniu tego zwolnienia powinien Pan zawiadomić wojskowego komendanta uzupełnień.

Jeśli zwolnienie skończy się, zanim skończą się ćwiczenia – ma Pan obowiązek stawić się na ćwiczenia i wziąć w nich udział do czasu ich zakończenia.