Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział majątku

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 409 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 21.05.2019

Samochód we współwłasności z ojcem a podział majątku

Rozwodzę się z żoną. Ojciec kupił samochód (umowa kupna–sprzedaży jest na niego) i dał mi do dyspozycji. Dopisałem się też do ...
Opublikowane: 20.05.2019

Jak udowodnić zakup działki z własnych środków przy podziale majątku?

Kupiłem działkę podczas trwania małżeństwa, ale za środki własne uzyskane przed małżeństwem, wybudowaliśmy na niej dom podczas ...
Opublikowane: 12.05.2019

Jak odzyskać pieniądze ze wspólnego samochodu przy rozwodzie?

W maju rozwiodłem się. Sąd orzekł rozwód za obopólną winą. Wyrok nie jest prawomocny, ponieważ żona wniosła apelację w celu ...
Opublikowane: 10.05.2019

Działka zakupiona w trakcie małżeństwa z pieniędzy z majątku osobistego a rozwód

Jesteśmy małżeństwem od 11 lat. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Przed ślubem otrzymałam mieszkanie od babci aktem notarialnym. Po ...
Opublikowane: 03.05.2019

Zrzeczenie się mieszkania przez męża na sprawie rozwodowej i późniejsze domaganie się rekompensaty

Niedawno otrzymałam rozwód bez orzekania o winie. Na rozprawie sądowej mąż zeznał, że zrzeka się wspólnego mieszkania na moją rzecz. ...
Opublikowane: 01.05.2019

Zabezpieczenie przed kredytem męża

Mój mąż przed naszym ślubem wziął kredyt pod hipotekę. Wziął go nawet jeszcze przed naszym poznaniem się. Czy jest sposób, aby mnie ...
Opublikowane: 29.04.2019

Odzyskanie nakładów na budowę domu po rozstaniu z partnerką

Mam dwoje dzieci z partnerką. Budujemy dom niedaleko jej rodziców – głównie z moich pieniędzy. Obawiam się o rozpad związku po ...
Opublikowane: 24.04.2019

Podział mieszkania kupionego przed ślubem na kredyt

Nasze mieszkanie zakupiłem przed ślubem jeszcze jako kawaler, było zakupione w kredycie, który spłacałem sam. Po kilku latach pojawiła ...
Opublikowane: 24.04.2019

Domaganie się rekompensaty za wydatki i wkład wniesiony we wspólne gospodarstwo w trakcie rozwodu

Mam rozdzielność majątkową z mężem. Czy można już w trakcie rozwodu domagać się rekompensaty za wydatki i wkład wniesiony we wspólne ...
Opublikowane: 21.04.2019

Odmowa spłaty nieruchomości przez byłą żonę

Przed rozwodem zawarłem z byłą żoną notarialnie umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową. Na jej mocy zostaliśmy ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»eBooki

Rozwód i alimenty
Dariusz Kostyra

Jak rozwiązać problemy związane z rozwodem i alimentami oraz prawidłowo przygotować pisma procesowe
Stan prawny na ...

Zobacz wszystkie eBooki »

»Artykuły

Ilość: 5 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 25.05.2012
Podział majątku wspólnego małżonków
Rozstanie małżonków szczególnie po wielu latach pożycia rodzi wiele problemów. Trzeba układać sobie życie na nowo. Jednym z ważnych ...
Opublikowane: 30.10.2008
Zasada surogacji
Artykuł omawia zasadę surogacji, zgodnie z którą przedmioty majątkowe nabyte w zamian za przedmioty wchodzące w skład majątku osobistego ...
Opublikowane: 20.12.2007
Zwrot nakładów poczynionych na majątek osobisty współmałżonka
W artykule zostały opisane warunki żądania zwrotu nakładów poczynionych na majątek osobisty współmałżonka.
Opublikowane: 04.12.2007
Podział majątku wspólnego konkubentów
Artykuł przedstawia sposoby rozliczenia majątku wspólnego osób pozostających w stałych związkach nieformalnych (w konkubinacie).
Opublikowane: 04.12.2007
Skutki orzeczenia separacji w sferze majątkowej
Artykuł omawia skutki orzeczenia separacji w sferze majątkowej i możliwości podziału majątku wspólnego.

»Orzecznictwo

Ilość: 14 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »
Opublikowane: 13.03.2008
Wkład do spółki cywilnej
Uchwała z dnia 13 marca 2008 r. (sygn. akt III CZP 13/08)

1. Jeżeli wkład jednego z małżonków do spółki cywilnej przekształconej w spółkę jawną pochodzi z majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, do majątku tego należy wierzytelność z tytułu nakładu, którym pokryto wkład. Wysokość tej wierzytelności ustala się według reguł obowiązujących przy obliczaniu wartości udziału kapitałowego w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej (art. 65 k.s.h.),
2. Wartość nakładu z majątku wspólnego małżonków na nabycie należącego do jednego z nich udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ustala się według ceny rynkowej tego udziału,
3. Przy obliczaniu wartości udziałów w obu spółkach należy mieć na względzie stan spółki z chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, a ceny z daty orzekania.
Opublikowane: 21.02.2008
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej
Uchwała z dnia 21 lutego 2008 r. (sygn. akt III CZP 148/07).

W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd ustala wartość nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków bez względu na inicjatywę dowodową uczestników postępowania.
Opublikowane: 22.11.2007
Powrót do wspólności ustawowej
Postanowienie z dnia 22 listopada 2007 r. (sygn. akt III CZP 99/07)

Czy w sytuacji, gdy między małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej powstały z mocy orzeczenia sądu (art. 52 § 1 i 2 k.r.o.) dopuszczalne jest przywrócenie wspólności ustawowej na podstawie małżeńskiej umowy majątkowej zawartej w formie aktu notarialnego?
Opublikowane: 15.09.2005
Wkład małżonków w spółce cywilnej
Uchwała z dnia 15 września 2005 r. (sygn. akt III CZP 46/04)

Wierzytelność z tytułu pokrycia wkładu jednego z małżonków w spółce cywilnej ze środków należących do majątku wspólnego podlega rozliczeniu na podstawie art. 45 K.r.o., stosowanego w drodze analogii.
Opublikowane: 13.05.1997
Separacja faktyczna - zniesienie wspólności majątkowej
Wyrok z dnia 13 maja 1997 r. (sygn. akt III CKN 51/97)

Separacja faktyczna małżonków, uniemożliwiająca im współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym, może stanowić ważny powód zniesienia przez sąd wspólności majątkowej małżeńskiej. Z żądaniem może wystąpić również małżonek, który jest wyłącznie winny separacji. Wina jego, jak też wzgląd na dobro rodziny lub pozwanego małżonka, powinny być brane pod uwagę jedynie przy ocenie żądania zniesienia wspólności z punktu widzenia zasad współżycia społecznego (art. 5 K.c.).
Opublikowane: 30.11.-1
Przynależność do majątku wspólnego
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2006-09-08, II CSK 110/06

O przynależności do majątku wspólnego małżonków prawa własności budynku mieszkalnego wybudowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia jego własności na członka oraz prawa do gruntu, na którym dom jest wzniesiony, decyduje data zawarcia umowy pomiędzy spółdzielnią i jej członkiem.
Opublikowane: 30.11.-1
Akt własności ziemi
Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2002-09-11, V CKN 1232/00

Akt własności ziemi wydany na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U. nr 27, poz. 250 ze zm.) w stosunku do jednego z małżonków nie przesądzał o przynależności w dniu 4 listopada 1971 r. uwłaszczonej nieruchomości rolnej do majątku tego małżonka.
Opublikowane: 30.11.-1
Gospodarstwo rolne
Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2001-10-04, I CKN 402/00

Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140 ze zm.) następcy pozostającemu w ustroju wspólności majątkowej stanowi dorobek małżonków.
Opublikowane: 30.11.-1
Umowa dożywocia
Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2001-08-08, I CKN 1123/99

Do majątku wspólnego małżonków należy udział w nieruchomości odpowiadający wielkości udziału w tej nieruchomości nabytego w czasie trwania wspólności przez jedno z małżonków w ramach nabycia udziału w spadku w drodze umowy dożywocia w sytuacji, gdy małżonek ten jest także jednym ze spadkobierców i w wyniku działu spadku przyznana mu została część nieruchomości odpowiadająca nabytemu przez niego udziałowi w spadku i udziałowi, który odziedziczył bezpośrednio po spadkobiercy.
Opublikowane: 30.11.-1
Domniemanie przynależności do majątku wspólnego
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2001-01-09, II CKN 1194/00

Domniemanie faktyczne, że przedmiot majątkowy, nabyty przez jednego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, stanowi dorobek (art. 32 § 1 KRO) w procesie z art. 10 § 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, może obalić pozwany przez wykazanie (art. 6 KC), że nabycie nastąpiło ze środków finansowych stanowiących jego majątek odrębny (art. 33 pkt 3 KRO).
« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »

»Materiały

Ilość: 5 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 20.09.2011
Wniosek o podział majątku wzór
Piszesz wniosek o podział majątku i potrzebny Ci wzór? Tutaj znajdziesz porady prawne, które wyjaśnią Ci, jak napisać wniosek o podział ...
Opublikowane: 05.09.2011
Podział majątku przy rozwodzie
Planujecie rozwód i macie zamiar przeprowadzić podział majątku przy rozwodzie? Poniżej znajdują się wybrane porady prawne, które ...
Opublikowane: 17.08.2011
Rozwód podział majątku
Bierzecie rozwód i chcecie przeprowadzić podział majątku? Przeczytaj poniższe porady prawne i zobacz, jak łatwo i szybko przeprowadzić ...
Opublikowane: 02.08.2011
Pozew o podział majątku
Planujesz złożyć pozew o podział majątku i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać taki pozew? Zobacz, jak napisać pozew o podział ...
Opublikowane: 02.08.2011
Wniosek o podział majątku
Chcesz złożyć wniosek o podział majątku, ale nie wiesz, jak go napisać? Tutaj znajdziesz porady prawne dotyczące tego, jak napisać wniosek ...

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »