Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 528 | Wyświetlono: 1-10

Dziedziczenie w drugim małżeństwie

Mamy po 69 lat i zastanawiamy się nad nasza sytuacją, gdy jednego z nas zabraknie jak będzie wyglądało dziedziczenie, oboje jesteśmy w drugim małżeństwie. Małżonek posiada dzieci z pierwszego małżeństwa oraz siostrę, żona nie posiada dzieci, natomiast ma dwie siostry....

Odkrycie konta w banku po zmarłym po załatwieniu spraw spadkowych

Jestem jedynym spadkobiercą matki. Na podstawie korespondencji odkryłam niedawno, już po załatwieniu spraw spadkowych, że miała konto w banku. Byłam w banku i złożyłam papiery. Jest to już ponad rok od prawomocnego wyroku sądu i złożeniu przeze mnie zgłoszenia do US w miejscu...

Śmierć krótko po ślubie - co należy się żonie?

Miesiąc temu zmarł mój syn. Zawarł związek małżeński w Polsce 3 miesiące temu, ale nie został zarejestrowany w Irlandii, gdzie od 10 lat mieszkał. Tam też został pochowany. Moje pytanie co należy się jego żonie? Czy rzeczy, które nabył, zakupił w czasie sprzed małżeństwa...

Otrzymanie składek mimo odrzucenia spadku

Po moim bracie odrzuciłam notarialnie spadek. Rok po jego śmierci dostałam informację, że jestem uposażona i mam prawo otrzymać jego składki zgromadzone na koncie. Czy mogę odebrać te pieniądze, pomimo że odrzuciłam spadek (podobno uposażenie to nie dziedziczenie)?

Testament spisany przed ślubem a zachowek dla żony

Kilkanaście lat temu zmarła moja mama. Nastąpił podział spadku między mnie, ojca i mojego brata. Kilka lat później mój ojciec zawarł nowy związek. Kilka dni przed ślubem napisał testament, w którym przekazał swój majątek mi i bratu. Dwa lata temu ojciec zmarł, będąc już w...

Powołanie do spadku obcej osoby

Spadkodawca zostawił testament, w którym powołuje do części spadku (mieszkania) osobę obcą, a oszczędności przepisuje siostrze. Toczy się sprawa spadkowa też po jego ojcu, ale spadkodawca nie dożył ogłoszenia przejęcia 1/4 spadku. Kto dziedziczy tę część spadku po ojcu?

Stwierdzenie nabycia spadku i podziału majątku spadkowego przez spadkobierców

Kilka miesięcy temu zmarła moja mama. Mieszkali wspólnie z moim ojcem w mieszkaniu, którego byli współwłaścicielami na zasadzie wspólnoty małżeńskiej. Mieszkanie posiada księgę wieczystą. Z zaczerpniętych do tej pory informacji wynika, że 6 miesięcy po śmierci mamy ma...

Komu należą się dochody z wynajmu przed załatwieniem sprawy spadkowej?

Ja i mój brat byliśmy współwłaścicielami (udziały po połowie) nieruchomości, która jest wynajmowana na biuro. Brat kilka miesięcy temu zmarł. Udziały brata przypadają jego synowi. Do tej pory bratanek nie załatwił spraw spadkowych, dlatego mam pytanie: Komu należą się...

Brak odpowiedzi z sądu w sprawie spadkowej

Moja ciocia zmarła w styczniu 2016 roku. Jej mąż przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, aby pozostali spadkobiercy nie byli obciążeni długami bankowymi po zmarłej. Wdowiec złożył w sądzie w odpowiednim terminie owe oświadczenie, to jest przed upływem 6 miesięcy od zgonu...

Dom w zamian za opiekę - czy należy się zachowek?

Mama zmarła w tym miesiącu, ojciec zmarł 6 lat temu. Wcześniej rodzice przepisali dom jako darowiznę mojej siostrze w zamian za opiekę. Czy należy się zachowek dla pozostałego rodzeństwa, czyli dla mnie i brata?

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»Artykuły

Ilość: 38 | Wyświetlono: 1-10

Dziedziczenie testamentowe i z ustawy

W polskim prawie spadkowym istnieją dwa podstawowe sposoby nabycia spadku – w drodze dziedziczenia testamentowego i ustawowego. Pierwszeństwo przed ustawą ma zawsze testament, dopiero w przypadku jego braku lub odrzucenia spadku przez wskazane w nim osoby, możemy mieć do...

Prawa i obowiązki kuratora spadku

Podstawowym zadaniem kuratora spadku jest ustalenie tożsamości osób, które powołane są do spadku. Kurator ma jednak również obowiązek zarządzać majątkiem spadkowym i w tym celu posiada szereg uprawnień.

Chwila nabycia spadku

Jako chwilę nabycia spadku Kodeks cywilny wskazuje chwilę śmierci spadkodawcy. Można więc stwierdzić, że datą nabycia spadku jest data zgonu spadkodawcy. Jednakże gdy już po śmierci spadkodawcy spadkobierca złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku lub zostanie uznany za niegodnego...

Charakter prawny orzeczenia dotyczącego stwierdzenia nabycia spadku

Postanowienie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku to orzeczenie kończące postępowanie co do istoty sprawy. Wydawane jest ono w postępowaniu spadkowym, czyli w trybie nieprocesowym.

Dziedziczenie – małżonek

Małżonek może dziedziczyć po spadkodawcy zarówno z ustawy, jak i testamentu. W razie pominięcia w testamencie przysługuje mu prawo do zachowku. W pewnych przypadkach może on być jednak całkowicie wyłączony od dziedziczenia.

Elementy niewchodzące w skład spadku według Kodeksu cywilnego

W skład spadku po zmarłym nie wchodzą prawa i obowiązki ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego czy są one spadkobiercami.

Ogólne zasady dziedziczenia

Kodeks cywilny ustanawia katalog ogólnych zasad dziedziczenia ustawowego, które stosuje się w przypadku braku osób uprawnionych do spadku z testamentu. Określają one w szczególności kolejność dziedziczenia przez krewnych spadkodawcy.

Zrzeczenie się spadku czy odrzucenie spadku?

Pojęcia zrzeczenia się spadku oraz odrzucenia spadku traktowane są w języku potocznym jako tożsame. W języku prawnym określają one jednak zupełnie odrębne instytucje, których zastosowanie przynosi odmienne skutki.

Zadania kuratora spadku

Kurator spadku powoływany jest przez sąd w przypadku, gdy spadek nie został objęty przez żadnego ze spadkobierców. Do zadań kuratora spadku należy przede wszystkim odnalezienie spadkobierców i poinformowanie ich o toczącym się postępowaniu spadkowym.

Czy dziedziczą dalsi krewni?

Możliwe jest w dziedziczeniu ustawowym nabycie spadku przez dalszych krewnych spadkodawcy, takich jak wujkowie spadkodawcy lub jego kuzyni, przy czym pierwszeństwo w spadkobraniu mają osoby o bliższym stopniu pokrewieństwa. Jeżeli natomiast spadkodawca w testamencie wskazał jako...

»Orzecznictwo

Ilość: 7 | Wyświetlono: wszystkie

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Postanowienie z dnia 30 czerwca 2005 r. (sygn. akt IV CK 799/04) Podstawę uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może stanowić błąd prawnie doniosły (art. 1019 § 2 w zw. z art. 84 § 1...

Przesłuchanie świadka po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku

Wyrok z dnia 13 maja 2003 r. (sygn. akt V CKN 186/01) Sąd spadku nie może przesłuchać w charakterze świadka testamentu ustnego osoby wskazanej po upływie sześciu miesięcy od otwarcia spadku (art. 952 § 3 k.c.).

Spadkobierca powołany do spadku w testamencie ustnym

Uchwała z dnia 23 listopada 2001 r. (sygn. akt III CZP 54/01) Spadkobierca powołany do spadku w testamencie ustnym nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 952 § 2 k.c.

Wniosek o przesłuchanie świadków w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku

Postanowienie z dnia 14 grudnia 2000 r. (sygn. akt I CKN 668/00) Termin określony w art. 952 § 3 k.c. jest zachowany także wtedy, gdy wniosek o przesłuchanie świadków został złożony w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.

Oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Wyrok z dnia 15 stycznia 1991 r. (sygn. akt III CZP 75/90) Sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się - zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych...

Sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku

Wyrok z dnia 15 stycznia 1991 r. (sygn. akt III CZP 75/90) Sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się - zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych...

Ochrona praw najemcy lokalu mieszkalnego

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2002-02-19, IV CKN 769/00 Spadkobierca najemcy lokalu mieszkalnego, na którego przeszły w drodze dziedziczenia prawa i obowiązki majątkowe wynikające z najmu, korzysta z ochrony - także przeciwko wynajmującemu - przewidzianej w art. 690 KC.

»Materiały

Ilość: 15 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »

Wniosek o spadek

Pierwszym krokiem do przejęcia spadku jest ustalenie, czy spadkodawca pozostawił testament. Od tego zależy bowiem dalszy tryb postępowania, a w tym treść wniosku o spadek kierowanego do sądu oraz to, kto będzie dziedziczył. Jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu, prawo do...

Dziedziczenie spadku

Według prawa polskiego dziedziczenie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Dziedziczenie spadku może odbywać się wyłącznie na podstawie ustawy lub na mocy testamentu.

Spadki darowizny testamenty

Przepisy prawa regulują losy majątku pozostawionego przez osobę zmarłą. Podstawowym źródłem prawa regulującego spadki darowizny testamenty są przepisy księgi IV Kodeksu cywilnego oraz w odpowiednim zakresie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Dziedziczenie gospodarstw rolnych

Wiele wątpliwości rodzi dotąd dziedziczenie gospodarstw rolnych. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niejednoznaczność przepisów. W wyroku z 31 stycznia 2001 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy dotyczące ustawowego dziedziczenia gospodarstw rolnych tracą moc ze...

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie to forma przekazania majątku lub jego części za życia darczyńcy. Często korzystają z tej możliwości członkowie najbliższej rodziny.Podatnicy, którzy są blisko spokrewnieni i przekazują sobie darowizny, skorzystają ze zwolnienia od podatku, jeśli spełnią...

Przepisy spadkowe

Przepisy spadkowe zawarte są w Kodeksie cywilnym. Prawo spadkowe to gałąź prawa cywilnego regulująca przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Przepisy spadkowe regulują dziedziczenie ustawowe jak i na podstawie testamentu.

Sprawy spadkowe

Jak załatwić sprawy spadkowe w sądzie? Często przecież kwestie dziedziczenia po zmarłym członku rodziny nie są jasne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli sprawy spadkowe np. po rodzicach nie są skomplikowane, czyli spadkobiercy są zgodni co do podziału spadku, wszystkie...

Darowizna pieniężna

W przedmiotowej sprawie darowizna pieniężna na rzecz córki, będącej polskim obywatelem, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Dziedziczenie przez najstarszego

Tradycyjnie w Polsce po ojcu gospodarstwo dziedziczył najstarszy syn. Dziedziczenie przez najstarszego syna nie znajduje jednak odzwierciedlenia w przepisach o dziedziczeniu.

« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »