Sprawa spadkowa kawalerze, który nie miał dzieci

• Data: 29-12-2023 • Autor: Adam Dąbrowski

Zmarł mój brat, nie miał żony ani dzieci, był kawalerem. Rodzice żyją i był u nich zameldowany. Jak należy postąpić w sprawie spadku? Nie wiemy, jaki majątek miał brat i czy miał jakieś długi. Jak to można sprawdzić? Miał kilka kont w różnych bankach. Rodzice są emerytami, czy z tego tytułu coś im się należy (ubezpieczenie)? Co jeszcze należy zrobić, aby sprawę po śmierci dorosłego syna definitywnie zakończyć i jednocześnie nic nie przeoczyć?

Sprawa spadkowa kawalerze, który nie miał dzieci

Prawa do spadku

Według przepisów Kodeksu cywilnego:

„Art. 932.§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych”.

Aby dowiedzieć się czegokolwiek o stanie majątku brata, należy mieć dowód bycia spadkobiercą. A takim dowodem jest: sądowe stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia. Jest tak z uwagi na to, że tylko jeden z tych dokumentów pozwala na wykazanie swych praw do spadku i np. bank udzieli rodzicom informacji.

Być może w dokumentach brata są jakieś informacje o kontach bankowych i w jakich bankach. Ewentualnie o pożyczkach, kredytach jakie spłacał.

Aby sprawę zakończyć, należy mieć:

  1. akt zgonu brata,

  2. akt małżeństwa rodziców.

Załatwienie spraw po śmierci dorosłego syna

Z tym udać się do notariusza celem przygotowania przez niego oświadczenia o przyjęciu spadku oraz poświadczenia spadkobrania. To najszybszy sposób.

Z poświadczeniem spadkobrania można dać się do banku, o ile byłby ustalony. Z historii rachunku można ewentualnie uzyskać wiedzę o tym, skąd wchodziły pieniądze (może inny rachunek brata) oraz gdzie był wysyłane (na inny rachunek brata).

Można złożyć do komornika wniosek o sporządzenie spisu inwentarza po zmarłym bracie. Wyłącznie właściwy będzie tu komornik działający przy sądzie spadku, a więc co do zasady przy sądzie, w którego okręgu brat przed śmiercią miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu.

Komornik, po złożeniu u niego wniosku, przystępuje NIEZWŁOCZNIE – jak stanowi przepis art. 6371 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego – do sporządzenia spisu inwentarza i zawiadamia o tym sąd spadku, który wydaje postanowienie w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza.

Nie ma zatem w ramach tej drogi obowiązku oczekiwania na prawomocne postanowienie sądu o sporządzeniu spisu inwentarza.

Zgodnie z art. 6371 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli doszłoby do oddalenia albo odrzucenia przez sąd spadku przekazanego mu przez komornika wniosku o sporządzenie spisu inwentarza, względnie do umorzenia postępowania przed sądem w przedmiocie tego wniosku, a komornik zakończyłby, w tzw. międzyczasie, sporządzanie tegoż spisu, wówczas sporządzony przez komornika spis nie będzie rodził skutków spisu inwentarza, a wykazu inwentarza, o którym mowa w art. 6363 Kodeksu postępowania cywilnego.

Oznacza to, że w takiej sytuacji wnioskodawca osiągnie swój cel polegający na ustaleniu składu spadku, pomimo, iż jego wniosek w sądzie został oddalony albo odrzucony względnie postępowanie nim wywołane umorzono. To niezwykle istotna zaleta tego sposobu wnioskowania o spis inwentarza.

Komornik przy sporządzeniu spisu inwentarza dysponuje instrumentami służącymi ustaleniu składników majątku spadkowego stosowanymi w toku postępowania egzekucyjnego. Wynika to z art. 6382 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego, który w postępowaniu o sporządzenie spisu inwentarza nakazuje odpowiednio stosować przepisy o postępowaniu egzekucyjnym.

Może więc, dla przykładu, komornik sądowy żądać od wybranych instytucji informacji o majątku spadkowym (np. może, korzystając z dostępu do systemu CEPIK, ustalić wszystkie pojazdy zarejestrowane na zmarłego spadkodawcę czy korzystając z systemu OGNIVO, ustalić wszystkie rachunki bankowe spadkodawcy; może także ustalić numery ksiąg wieczystych i, co za tym idzie, dane nieruchomości należących do spadkodawcy). Komornik może także samodzielnie ustalić np. numer PESEL spadkodawcy.

Dla złożenia takiego wniosku wystarczy jedynie UPRAWDOPODOBNIENIE faktu bycia spadkobiercą czy uprawnionym do zachowku (np. za pomocą odpisów aktów stanu cywilnego wskazujących na fakt zgonu spadkodawcy i jego pokrewieństwo z wnioskodawcą, wchodzącym w grę jako spadkobierca czy uprawniony do zachowku).

Od wniosku o sporządzenie spisu inwentarza komornik pobiera opłatę stała w wysokości 400 zł (art. 40 pkt 2 ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Świadczenie z ZUS-u

Rodzice, o ile pokryją koszty pogrzebu, mogą obiegać się o zasiłek pogrzebowy z tego tytułu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje:

  • członkowi rodziny – 4000 zł, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu;

  • osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.