Czy zakup kotła grzewczego mogę zaliczyć do kosztów jako jednorazową amortyzację?

• Autor: Marcin Sądej

Jestem mikroprzedsiębiorcą. Czy zakup kotła grzewczego o wartości netto 13 000 zł zaliczanego do grupy 3–8 klasyfikacji środków trwałych mogę zaliczyć do kosztów jako jednorazową amortyzację?

Czy zakup kotła grzewczego mogę zaliczyć do kosztów jako jednorazową amortyzację?

Amortyzacja kotła grzewczego zaliczanego do grupy KŚT 3–8.

Na gruncie ustawy PIT istnieją dwie możliwości dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych.

Po pierwsze wskazać należy, że zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy PIT „podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3–8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych”.

Podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W konsekwencji w tym przypadku istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji kotła zaliczanego do grupy 3–8 KŚT pod warunkiem, że roczna suma odpisów amortyzacyjnych nie przekracza 50 tys. euro. Warunkiem jest posiadanie statusu małego podatnika.

Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy PIT mały podatnik to taki, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Druga możliwość jednorazowej amortyzacji jest określona w art. 22k ust. 14 ustawy PIT. Przepis ten podaje, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 000 zł.

Przepis stosuje się, pod warunkiem że:

  • wartość początkowa jednego środka trwałego nabytego w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10 000 zł lub
  • łączna wartość początkowa co najmniej dwóch środków trwałych, o których mowa, nabytych w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10 000 zł, a wartość początkowa każdego z nich przekracza 3500 zł.

W tym drugim przypadku istnieje możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji również u tych podatników, którzy nie mają statusu małego podatnika, jednak w tym przypadku kocioł musiałby być fabrycznie nowy. W tej sytuacji roczny limit amortyzacji wynosi 100 000 zł.

Zakładam jednak, iż posiada Pani status małego podatnika. W konsekwencji w oparciu o art. 22k ust. 7 ustawy PIT istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji kotła zaliczanego do grupy KŚT 3–8.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 22k ust. 10 ustawy PIT „pomoc, o której mowa w ust. 7, stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis”.