.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nota obciążeniowa

Wynająłem lokal użytkowy jako osoba fizyczna. Dochód będę rozliczał w ramach PIT-28. Zgodnie z umową to ja mam wpłacać zaliczki na konto wspólnoty, zaś najemca jest zobowiązany do zwrotu tych kwot. Jak powinno wyglądać moje rozliczenie z najemcą? Ktoś wspominał mi o tzw. nocie obciążeniowej. Czym jest taka nota?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wystawianie dla najemcy noty obciążeniowej

W tej sytuacji proponowałabym wystawianie dla najemcy wspomnianej przez Pana noty obciążeniowej. Nota obciążeniowa jest dokumentem, który pozwala „przenieść” na najemcę ciężar opłat ponoszonych przez niego na podstawie umowy najmu. Wystawcą noty obciążeniowej będzie Pan (wynajmujący), zaś odbiorcą – najemca.

 

Trudno jest mi ustosunkować się konkretnie do sprawy, nie widząc danej umowy oraz nie znając zasad obciążania przez wspólnotę. Zakładam jednak, że rozsądne byłoby wystawianie not obciążeniowych na wysokość zgodną z wysokością należnych zaliczek, a następnie – w momencie ewentualnej nadpłaty – „skorygowanie” noty obciążeniowej do wysokości, która jest ostatecznie należna.

 

Do noty obciążeniowej można załączyć również kserokopię informacji otrzymanej od wspólnoty (aby najemca nie miał wątpliwości, że jest obciążany opłatami we właściwej wysokości).

 

Ponadto dobrze byłoby wcześniej uzgodnić formę dokumentacji z najemcą. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że wersja obciążania opłatami z wykorzystaniem noty jest najchętniej wykorzystywana i budzi najmniej kontrowersji.

Przechowywanie dokumentów księgowych

Dokumenty księgowe należy przechowywać (mówiąc w uproszczeniu, gdyż formalne reguły są dość skomplikowane) – przynajmniej przez 6 lat. Jeżeli w międzyczasie dojdzie do przerwania terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego – odpowiednio dłużej. Osobiście zalecałabym trzymać dokumenty (o ile nie jest to bardzo kłopotliwe) jak najdłużej. Nie dlatego, że jest to wymagane prawem, a raczej dlatego, iż nawet po wielu latach – w razie np. postępowania w sprawie dochodu z tzw. nieujawnionych źródeł – takie dokumenty mogą być przydatne.

 

Notę księgową przekazuje Pan najemcy w oryginale, natomiast sobie zostawia Pan kopię (najlepiej potwierdzoną przez najemcę). Nie wynika to jednak z przepisów prawa podatkowego, a ma raczej znaczenie dowodowe (gdyby były problemy ze ściągnięciem należności, dobrze mieć potwierdzoną kopię dokumentu stwierdzającego obciążenie).

 

Gdyby miał Pan jeszcze jakieś wątpliwości, służę pomocą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Jędruczyk

Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu