Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nota obciążeniowa

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 25.05.2012

Wynająłem lokal użytkowy jako osoba fizyczna. Dochód będę rozliczał w ramach PIT-28. Zgodnie z umową to ja mam wpłacać zaliczki na konto wspólnoty, zaś najemca jest zobowiązany do zwrotu tych kwot. Jak powinno wyglądać moje rozliczenie z najemcą? Ktoś wspominał mi o tzw. nocie obciążeniowej. Czym jest taka nota?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W tej sytuacji proponowałabym wystawianie dla najemcy wspomnianej przez Pana noty obciążeniowej. Nota obciążeniowa jest dokumentem, który pozwala „przenieść” na najemcę ciężar opłat ponoszonych przez niego na podstawie umowy najmu. Wystawcą noty obciążeniowej będzie Pan (wynajmujący), zaś odbiorcą – najemca.

 

Trudno jest mi ustosunkować się konkretnie do sprawy, nie widząc danej umowy oraz nie znając zasad obciążania przez wspólnotę. Zakładam jednak, że rozsądne byłoby wystawianie not obciążeniowych na wysokość zgodną z wysokością należnych zaliczek, a następnie – w momencie ewentualnej nadpłaty – „skorygowanie” noty obciążeniowej do wysokości, która jest ostatecznie należna.

 

Do noty obciążeniowej można załączyć również kserokopię informacji otrzymanej od wspólnoty (aby najemca nie miał wątpliwości, że jest obciążany opłatami we właściwej wysokości).

 

Ponadto dobrze byłoby wcześniej uzgodnić formę dokumentacji z najemcą. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że wersja obciążania opłatami z wykorzystaniem noty jest najchętniej wykorzystywana i budzi najmniej kontrowersji.

 

Dokumenty księgowe należy przechowywać (mówiąc w uproszczeniu, gdyż formalne reguły są dość skomplikowane) – przynajmniej przez 6 lat. Jeżeli w międzyczasie dojdzie do przerwania terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego – odpowiednio dłużej. Osobiście zalecałabym trzymać dokumenty (o ile nie jest to bardzo kłopotliwe) jak najdłużej. Nie dlatego, że jest to wymagane prawem, a raczej dlatego, iż nawet po wielu latach – w razie np. postępowania w sprawie dochodu z tzw. nieujawnionych źródeł – takie dokumenty mogą być przydatne.

 

Notę księgową przekazuje Pan najemcy w oryginale, natomiast sobie zostawia Pan kopię (najlepiej potwierdzoną przez najemcę). Nie wynika to jednak z przepisów prawa podatkowego, a ma raczej znaczenie dowodowe (gdyby były problemy ze ściągnięciem należności, dobrze mieć potwierdzoną kopię dokumentu stwierdzającego obciążenie).

 

Gdyby miał Pan jeszcze jakieś wątpliwości, służę pomocą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 3 =

»Podobne materiały

Zwrot weksla – jak go można odzyskać?

Trzy miesiące temu pracodawca rozwiązał ze mną umowę z natychmiastowym skutkiem. Wyjaśniliśmy wszelkie niejasności. W jaki sposób mogę odzyskać swój weksel in blanco z klauzulą „bez protestu”?  

 

Czym grozi niespłacanie kredytu w kraju, gdy mieszka się za granicą?

Mieszkając w Irlandii, uzyskałam kredyt w polskim banku na zakup domu. Kredyt jest we frankach szwajcarskich, więc miesięczne raty wzrosły, dom pozostaje niewynajęty i mam problemy ze spłatą kredytu. Próba jakiegokolwiek porozumienia się z bankiem nic nie dała –nie zaoferowali żadnej opcji i n

 

Licytacja połowy domu należącej do męża

Mam we współwłasności z byłym mężem dom (50/50). Po rozwodzie zostałam w domu z dziećmi. Mąż przestał płacić alimenty. Ma długi i ukrywa się. Dostałam informację, że zbliża się licytacja jego połowy domu (który jest niepodzielony). Czy jeśli ktoś to kupi, może się wprowadzić lub wynająć część mojego

 

Czy możliwość odwołania darowizny się przedawnia?

Czy możliwość odwołania darowizny się przedawnia? Czy można ją cofnąć po upływie trzech lat od zniewagi darczyńcy przez obdarowanego? Chodzi o mojego tatę, który w czasie trwania małżeństwa zdradzał mamę, w wyniku czego został ojcem dwójki dzieci. Zamieszkał w tej samej małej miejscowości z konkubin

 

Śmierć męża – czy żona zapłaci podatek od spadku?

Mój zmarły mąż nie sporządził testamentu. Mam niepełnoletnie dzieci (dwie córki i syna). Czy trzeba będzie zapłacić podatek od masy spadkowej?

 

Koszty związane z eksploatacją nieruchomości

Jestem właścicielem mieszkania spółdzielczego, które wynajmuję. Najemca uchyla się od wnoszenia opłat na fundusz remontowy. Z umowy wynika, że powinien on pokrywać wszelkie opłaty typu czynsz czy media. Przecież fundusz remontowy też jest kosztem związanym z eksploatacją nieruchomości – zarówn

 

Opłaty eksploatacyjne za mieszkanie naliczane od metra kw.

Jestem właścicielką mieszkania własnościowego w spółdzielni mieszkaniowej. Opłaty eksploatacyjne liczone są od m2 mieszkania. Czy to jest zgodne z prawem?

 

Możliwość wykupienia mieszkania

Czy mam możliwość wykupienia mieszkania komunalnego mieszczącego się we Wrocławiu? Głównym najemcą była moja mama zmarła mama, a ja mieszkałam z nią od zawsze i nadal zajmuję lokal. Nie mam przydziału na to mieszkanie, obecnie przebywam czasowo za granicą, gdzie utrzymuję się z pensji partnera i zas

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »