.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podatek od wygranej nagrody

Autor: Artur Nowak

Udałem się do urzędu skarbowego, aby zapłacić podatek od wygranej nagrody, jednak dowiedziałem się, że nagrodę powinienem już dostać opodatkowaną. Tyle że ja dostałem całą nagrodę. Powiedzieli mi więc, że muszę teraz przelać 10% na konto organizatora loterii. Jak tę sprawę załatwić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Być może organizator loterii nie pobrał podatku dochodowego od nagrody, ponieważ przedmiotowa wygrana podlega zwolnieniu z opodatkowania.

 

Stosownie bowiem do uregulowań art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT: „Wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

 

W powyższych przypadkach nie trzeba odprowadzać podatku od nagrody, jeżeli jej wartość nie przekracza jednorazowo 2280 zł. Warto zwrócić uwagę, że kwoty wygranych nie kumulują się, zatem w razie uzyskania kilku wygranych w każdym przypadku można skorzystać ze zwolnienia. Jeżeli jednak wysokość jednorazowej wygranej przekroczy ustalony limit, podlegać ona będzie opodatkowaniu w pełnej wysokości podatkiem zryczałtowanym 10% (art. 30 ustawy o PIT).

 

Istotne znaczenie może mieć zasada, że zwolnienie z podatku od nagrody dotyczy wyłącznie wygranych uzyskanych od podmiotów uprawnionych do organizowania i prowadzenia konkursów na podstawie przepisów ustawy z 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych.

 

Zgodnie z tą ustawą loteriami pieniężnymi są loterie, w których wygraną uzyskuje się przez prawidłowe wytypowanie liczb, znaków lub innych wyróżników, a wysokość wygranych zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek. Loteriami fantowymi z kolei są loterie, w których uczestniczy się poprzez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe. Inną loterią są loterie promocyjne, za które uważa się loterie, w których uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

 

W tej sytuacji, jeżeli wartość wygranej nie przekraczała kwoty 2280 zł, należałoby ustalić, czy podmiot urządzający loterię był uprawniony do jej prowadzenia (zezwoleń udziela minister finansów). Jeżeli tak, wartość wygranej podlega zwolnieniu z PIT.

 

Jeżeli zaś wartość wygranej przekroczyła powyższą kwotę lub też organizator loterii nie był uprawniony do jej prowadzenia, należy wziąć pod uwagę, że do poboru należnego podatku od nagrody zobowiązany jest płatnik, czyli organizator gry, loterii lub zakładów wzajemnych. Twierdzenie urzędu skarbowego, że powinien Pan bezzwłocznie przelać 10% wygranej na rzecz organizatora, jest nieuzasadnione, a przede wszystkim przedwczesne, ponieważ Pan nie ponosi odpowiedzialności za niepobrany i niewpłacony podatek (odpowiedzialność może ponieść organizator).

 

Proszę więc ustalić, czy organizator był uprawniony do prowadzenia loterii (najlepiej zapytać u źródła), a jeśli takie zezwolenie organizator posiada, proszę spytać, z jakich powodów nie pobrał podatku od wygranej. Jeżeli organizator rzeczywiście się pomylił, to przysługuje mu roszczenie wobec Pana o zapłatę tego podatku. Dopiero wówczas będzie można przelać tę kwotę organizatorowi, który podatek uiści.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl