Działalność gospodarcza a renta rodzinna, wszystko, co musisz wiedzieć

• Data: 01-12-2023 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby pobierające rentę rodzinną po zmarłym małżonku stanowi istotne zagadnienie dla wielu osób. Często pojawiają się pytania dotyczące obowiązków związanych z deklaracją dochodów i wpływu własnej działalności gospodarczej na wysokość otrzymywanej renty. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak prowadzenie działalności gospodarczej wpływa na uprawnienia do renty rodzinnej, biorąc pod uwagę aktualne przepisy prawne.

Działalność gospodarcza a renta rodzinna, wszystko, co musisz wiedzieć

Przyznano mi rentę rodzinną po zmarłym mężu. Prowadzę działalność gospodarczą, odprowadzając składkę zdrowotną. Nie pracuję w oparciu o umowę o pracę. Czy obowiązuje mnie składanie corocznie oświadczenia o wysokości dochodów oraz limit dochodów ze względu na możliwość obniżenia kwoty renty rodzinnej?

Osiągnięcie przychodu z tytułu działalności gospodarczej a pobieranie renty rodzinnej

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może jednocześnie pobierać rentę rodzinną?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może jednocześnie otrzymywać rentę rodzinną w pełnej wysokości. Wynika to z art. 104 ust. 1a ustawy, zgodnie z którym dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie mniejsza niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jeżeli zatem rencista nie zadeklaruje jako podstawy wymiaru składek kwoty wyższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, może pobierać w całości rentę rodzinną oraz uzyskiwać nieograniczone dochody z wykonywanej działalności gospodarczej.

Podobnie rzecz się będzie miała w odniesieniu do rencisty, który prowadząc działalność gospodarczą nie przystąpił do ubezpieczenia społecznego (i opłaca jedynie ubezpieczenie zdrowotne). W takim wypadku też przyjmuje się, że osiągane przez niego przychody nie przekraczają 60% przeciętnego wynagrodzenia, mimo że jego rzeczywiste przychody mogą być dużo wyższe.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Limity dorabiania do rent i emerytur od 1 grudnia 2023

Od 1 grudnia 2023 roku obowiązują nowe limity dochodowe dla osób pobierających renty i emerytury. Ich wysokość zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia określanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z tymi limitami świadczenia zaczną być zmniejszane, gdy dochody osoby przekroczą 5 036,46 zł, a całkowite zawieszenie świadczenia nastąpi, gdy dochód wyniesie 9 353,44 zł.

Przykłady

Przypadek Anny, właścicielki salonu fryzjerskiego: Anna po śmierci swojego męża zaczęła otrzymywać rentę rodzinną. Jednocześnie prowadzi własny salon fryzjerski. Zastanawia się, czy jej dochody z działalności nie przekroczyły limitu, który pozwoliłby na zachowanie pełnej renty. Anna regularnie składa oświadczenia o wysokości dochodów, aby uniknąć potencjalnego zmniejszenia świadczenia rentowego. Na razie jej zarobki to około 4000 zł dochodu miesięcznie, renta nie zostanie więc zmniejszona.

Przykład Tomasza, programisty freelancer: Tomasz, rencista rodzinny, rozpoczął pracę jako programista na zasadzie freelancera. Jego dochody są zmiennie, ale zawsze poniżej określonego od 1 grudnia 2023 r. limitu, co pozwala mu na pełne pobieranie renty rodzinnej. Tomasz dokładnie monitoruje swoje przychody, aby nie przekroczyć dozwolonego limitu.

Historia Katarzyny, konsultantki marketingowej: Katarzyna, otrzymując rentę rodzinną, postanowiła otworzyć własną działalność jako konsultantka marketingowa. Jej przychody są wysokie, jednak nie przystąpiła ona do ubezpieczenia społecznego, opłacając jedynie składkę zdrowotną. Dzięki temu, mimo dobrych zarobków, jej dochody nie wpływają na wysokość renty rodzinnej.

Podsumowanie

Jak widać, istotny jest wpływ prowadzenia działalności gospodarczej na otrzymywanie renty rodzinnej. Renciści mogą prowadzić własną działalność bez obawy o utratę pełnego świadczenia, pod warunkiem, że ich dochody nie przekraczają ustalonych limitów. Przedstawione przykłady pokazują, jak w praktyce wygląda stosowanie tych zasad, podkreślając znaczenie regularnego deklarowania dochodów i świadomego zarządzania własnymi finansami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej renty rodzinnej i prowadzenia działalności gospodarczej? Skorzystaj z naszych usług on-line – oferujemy kompleksowe konsultacje oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism, dostosowanych do Twojej unikalnej sytuacji.

Zachęcamy do kontaktu przez formularz spod spod tego artykułu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118