Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ślub z córką zmarłej żony

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 14.01.2019

Ożeniłem się ponownie 5 lat temu, moja żona zmarła 3 tygodnie po ślubie. Miała wtedy 17-letnią córkę. Nie występowałem o ojcostwo i przysposobienie, gdyż jej córka nie mieszkała z nami. Po jakimś czasie zakochaliśmy się w sobie. Czy według prawa mogę wziąć ślub z córką zmarłej żony?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedzi na Pana pytanie należy szukać w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Według art. 15 § 1 tejże ustawy nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony. Z mocy tego przepisu nie mógłby Pan zawrzeć związku małżeńskiego z córką swojej małżonki, jeśliby Pan ją formalnie przysposobił, czyli potocznie adoptował. Przysposobienie następuje na mocy orzeczenia sądu, a nie z mocy zawarcia związku małżeńskiego z matką tak więc ta przeszkoda do zawarcia małżeństwa w niniejszym przypadku nie występuje.

 

Aczkolwiek we wspomnianej ustawie jest także inna regulacja, mianowicie jest to art. 14 § 1, który stanowi, że nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

 

Definicja powinowactwa została zamieszczona w art. 618 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – jest nim wynikający z małżeństwa stosunek między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka, który trwa mimo ustania małżeństwa. Zgodnie z art. 618 § 2 linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.

Powinowatymi Pana żony są zatem krewni żony, czyli jej rodzice, dziadkowie, dzieci z innego małżeństwa, rodzeństwo itd. Zatem osoba, z którą chciałby Pan zawrzeć związek małżeński, jest Pana powinowatą.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Ślub z córką zmarłej żony

 

Wspomniany przepis  art. 14 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odnosi się wyłącznie do powinowactwa w linii prostej, dlatego wypada mi wyjaśnić Panu, co oznacza powinowactwo. Jak już wyżej wspomniałam, linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.

 

Tłumacząc na sytuację rodzinną, wyjaśniam, iż powinowatymi w linii prostej są krewni Pana zmarłej żony w linii prostej, tj. jej rodzice, dziadkowie oraz w opisanym przez Pana przypadku niestety też dzieci.

 

Reasumując, co do zasady, w oparciu o treść art. 14 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie może Pan zawrzeć związku małżeńskiego z córką zmarłej żony, chyba że zwrócą się Państwo do sądu, a ten udzieli zgody na zawarcie związku małżeńskiego, trzeba tylko przekonać sąd, że istnieją ważne powody, tj. np. kochacie się, już jakiś czas zamieszkujecie, opiekujecie się sobą nawzajem itd.

 

Dodam też, że w doktrynie zazwyczaj przyjmuje się, że w wypadku, gdy różnica wieku stron nie jest zbyt znaczna i brak zastrzeżeń co do pozytywnej wartości zamierzonego małżeństwa pod względem społecznym, nie ma powodu do odmowy zezwolenia [tak J. Winiarz, (w:) System Pr.Rodz, s. 191).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rejestracja ślubu wziętego za granicą

Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób i jak zarejestrować ślub, który miałem za granicą. Mam na myśli w jakim urzędzie, w jakiej formie (podanie czy formularz)?

Zgoda na zawarcie małżeństwa nieletniej przez sąd

Nieletnia kobieta (17 lat) jest w ciąży i chciałaby wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie zgody na zawarcie małżeństwa. Ojciec dziewczyny nie żyje, a matka ma ograniczoną władzę rodzicielską w stosunku do niej. Czy zgoda w ogóle np. matki jest bezwzględnie potrzebna na zawarcie m

Spadek w trakcie małżeństwa

Czy dom odziedziczony po babci w trakcie trwania małżeństwa wchodzi w skład wspólnoty majątkowej ?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »