Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zrzeczenie się części spadku na rzecz córki

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 15.08.2018

Po śmierci rodziców pozostała działka. Postępowanie zostało przeprowadzone, łączne w czworo z rodzeństwem jesteśmy właścicielami działki. Teraz chcemy ją podzielić, niestety jeden brat się nie godzi, dlatego złożyłem wniosek do sądu (mamy podział geodety). Czy mogę w tym momencie zrzec się mojej części spadku na rzecz córki?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rozumiem, że wraz z rodzeństwem jesteście spadkobiercami rodziców, co potwierdza prawomocne postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku (lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, jeśli postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone u notariusza).  W skład w spadku wchodzi między innymi wspomniana działka. Do chwili obecnej nie został dokonany między Państwem dział spadku.

 

Aktualnie może więc Pan zbyć na rzecz córki albo cały udział w spadku (w ten sposób straci Pan przymiot spadkobiercy), albo tylko udział w przedmiocie należącym do spadku (np. we wspomnianej nieruchomości, tu zachowuje Pan przymiot spadkobiercy). W ostatniej sytuacji chce Pan zatem rozporządzić tylko udziałem w konkretnym przedmiocie należącym do spadku (i nadal pozostać spadkobiercą), a nie całym swoim spadkiem.

 

Pod pojęciem zbycia należy rozumieć np. sprzedaż, darowiznę lub zamianę. W obecnym stanie rzeczy nie może Pan już odrzucić spadku, by Pana dzieci doszły do dziedziczenia po swych dziadkach zamiast Pana.

 

Nie ma żadnych ograniczeń co do zbycia całego udziału w spadku, co potwierdza art. 1051 Kodeksu cywilnego.  Niemniej jednak, jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, wówczas umowę zbycia udziału w spadku należy zawrzeć w formie aktu notarialnego u notariusza pod rygorem nieważności (w przypadku niedochowania formy aktu notarialnego umowa zbycia będzie nieważna).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zrzeczenie się części spadku na rzecz córki

 

Natomiast na zbycie udziału w konkretnym (konkretnych) przedmiocie (przedmiotach) należącym (należących) do spadku musi Pan uzyskać zgodę pozostałych spadkobierców, zgodnie z art. 1036 Kodeksu cywilnego. Zgoda spadkobierców na zbycie udziału w nieruchomości, jak również sama umowa zbycia udziału w nieruchomości winny być sporządzone  w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

 

Zbycie udziału w spadku lub udziału w poszczególnych przedmiotach należących do spadku w czasie postępowania o dział spadku będzie miało ten skutek, że osoba, na rzecz której nastąpiło zbycie, stanie się uczestnikiem postępowania. W razie zbycia udziału w spadku  córka wejdzie do postępowania zamiast Pana, natomiast Pan będzie mógł z tej sprawy wystąpić.

 

O zbyciu dokonanym na rzecz córki należy zawiadomić sąd przed którym toczy się postępowanie o dział spadku. Niestety konieczność zachowania formy aktu notarialnego spowoduje dodatkowe koszty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zniesienie współwłasności albo w drodze umowy między współwłaścicielami, albo przez sąd

Po rozwodzie pogodziliśmy się z mężem i żyliśmy nadal razem. Urodziło się nam drugie dziecko. W tym też czasie kupiliśmy jedną działkę (oboje jesteśmy właścicielami), a drugą (graniczącą z pierwszą) otrzymaliśmy w darowiźnie dla obojga od rodziców eksmęża. Były mąż rozpoc

Korzystanie z części wspólnej

Mieszkamy w domu jednorodzinnym na parterze; piętro zajmuje sąsiadka (właścicielka) ze swoim konkubentem. Jedno z pomieszczeń (korytarz prowadzący do piwnicy) jest wspólne. Ostatnio w środku nocy nietrzeźwy konkubent wszedł do wspólnego korytarza, hałasując. Żona zwróciła mu uwagę,

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejr
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »