.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zgoda syna na zaprzestanie obowiązku alimentacyjnego

Syn, na którego utrzymanie i naukę płacę alimenty, zakończył studia i pracuje. Zarobki jego wystarczają na samodzielne utrzymanie. Syn wyraża zgodę na zaprzestanie obowiązku alimentacyjnego. Czy jego oświadczenie na piśmie jest wystarczające?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgoda syna na zaprzestanie obowiązku alimentacyjnego

Fot. Fotolia

W jaki sposób znieść obowiązek alimentacyjny?

Zasadniczo powinien Pan zadbać, o to aby sąd uchylił obowiązek alimentacyjny. Obowiązek alimentacyjny orzeczony wyrokiem sądu, w taki sam sposób powinien być zniesiony.

 

Zgodnie z treścią uchwały Sądu Najwyższego z 29 maja 2000 r., sygn. akt III CZP 6/2000 (MP 2000, nr 7, str. 413), na której generalnie oparta jest dominująca linia orzecznicza, przepisy kreujące obowiązek alimentacyjny są normami bezwzględnie obowiązującymi. Zarówno obowiązek alimentacyjny, jak odpowiadające mu prawo do świadczeń alimentacyjnych mają charakter ściśle osobisty (por. uzasadnienie uchwały SN z dnia 25 listopada 1975 r., sygn. akt III CZ 76/75, OSNCP 1976, poz.207). Przysługujące zatem uprawnionemu prawo do świadczeń alimentacyjnych, także do wymagalnych już rat alimentacyjnych, nie może być zbyte innej osobie, jak również uprawniony nie może zrzec się tego prawa nawet za zapłatą jednorazowej skapitalizowanej kwoty przyszłych świadczeń.

 

Proszę więc skierować sprawę do sądu uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Syn to uzna, i sprawa jest zamknięta.

Czy oświadczenie od świadczeniobiorcy wystarczy żeby znieść obowiązek alimentacyjny?

Oświadczenie syna, że zrzeka się alimentów, czy nie będzie ich dochodził, nie ma żadnej mocy prawnej. Oczywiście, o ile syn dotrzyma słowa danego w oświadczeniu – może to wystarczyć, ale musi Pan wiedzieć, że może zdarzyć się sytuacja, że stosunki Panów pogorszą się, a syn odda sprawę do komornika – i żadne oświadczenia nie uchroni Pana przed egzekucją zaległych alimentów.

 

Uchylenie obowiązku sądownie zamyka Panu problem alimentów na zawsze.

 

Sprawę wnosi się do sądu, według miejsca zamieszkania syna. Do sądu rodzinnego.

Syn nie musi stawiać się na sprawę, Pan zasadniczo także nie – wystarczy, aby syn wysłał pismo – w odpowiedzi na pozew – że zgadza się na uchylenie alimentów i potwierdza, że pracuje i sam się utrzymuje.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu