.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przygotowanie pozwu o uchylenie alimentów

• Data: 20-11-2024 • Autor: Aleksandra Pofit

Nieletni syn mojego partnera od prawie roku z nim mieszka. Za kilka dni odbędzie się sprawa o zmianę miejsca zamieszkania. Matka dziecka nie robi problemu. Zaraz po wydaniu postanowienia chcemy złożyć pozew o uchylenie alimentów, które partner ma zasądzone. Kogo wpisać jako osobę pozwaną? (wyszłam z założenia, że dziecko reprezentowane przez matkę). Czy można wnieść o zasądzenie na rzecz powoda (ojca) kosztów postępowania wg norm przepisanych? Czy to oznacza, że część kosztów będzie pokrywać matka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przygotowanie pozwu o uchylenie alimentów

Pozew o uchylenie alimentów

Jest tak, jak Pani napisała. Dopóki dziecko nie jest pełnoletnie, jest reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego, w tym przypadku przez matkę. Zapis powinien zatem brzmieć: małoletni Jak Kowalski reprezentowany przez przedstawicielkę ustawową Annę Nowak.

 

Zgodnie z art. 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„§ 1. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.

§ 2. Jednakże żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:

1) przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;

2) przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasądzenie na rzecz powoda kosztów postępowania

Tak, można o to wnieść, ale nie będzie to żądanie uwzględnione przez sąd. W praktyce widzę, że powodowie je jednak stosują. Prawidłowy zapis: „wnoszę o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych”. Chodzi tu o koszty postępowania sądowego oraz koszty ewentualnego zastępstwa procesowego, czyli przypadek, gdy którąś ze stron reprezentuje adwokat lub radca prawny. Wysokość zwracanej kwoty jest zależna od wartości przedmiotu sporu.

 

Art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi:

„§ 1. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).

§ 11. Od kwoty zasądzonej tytułem zwrotu kosztów procesu należą się odsetki, w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, za czas od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, którym je zasądzono, do dnia zapłaty. Jeżeli orzeczenie to jest prawomocne z chwilą wydania, odsetki należą się za czas po upływie tygodnia od dnia jego ogłoszenia do dnia zapłaty, a jeżeli orzeczenie takie podlega doręczeniu z urzędu - za czas po upływie tygodnia od dnia jego doręczenia zobowiązanemu do dnia zapłaty. O obowiązku zapłaty odsetek sąd orzeka z urzędu.

§ 12. W szczególnie uzasadnionym przypadku, na wniosek strony, która w toku procesu poniosła szczególnie wysoki wydatek podlegający zwrotowi, sąd może przyznać jej odsetki przewidziane w § 11 od kwoty równej temu wydatkowi za czas od dnia jego poniesienia przez stronę do dnia zapłaty.

§ 2. Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu prowadzącego postępowanie.

§ 3. Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.

§ 4. Wysokość kosztów sądowych, zasady zwrotu utraconego zarobku lub dochodu oraz kosztów stawiennictwa strony w sądzie, a także wynagrodzenie adwokata, radcy prawnego i rzecznika patentowego regulują odrębne przepisy”.

 

Zgodnie jednak z art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych strona dochodząca alimentów nie ponosi opłat sądowych, także w sprawach o podwyższenie alimentów. W pozwach o obniżenie lub uchylenie alimentów obowiązuje zatem inna zasada – powód ponosi koszty w wysokości zależnej od wartości przedmiotu sporu. Wartość ta jest sumą świadczeń za cały rok (jeśli świadczenia trwają krócej niż rok – za cały okres trwania).

 

Zgodnie z art. 13 ustawy o kosztach są to poniższe kwoty:

Art. 13 [Opłata stosunkowa]

„1. W sprawach o prawa majątkowe pobiera się od pisma opłatę stałą ustaloną według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej:

1) do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;

2) ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;

3) ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;

4) ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;

5) ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;

6) ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;

7) ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

2. W sprawach o prawa majątkowe przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia ponad 20 000 złotych pobiera się od pisma opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Uchylenie alimentów

Tomasz Nowak, ojciec 19-letniego Marka, który ukończył szkołę średnią i podjął pracę na pełny etat, postanowił wnieść pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Marek, który jest w stanie samodzielnie się utrzymać, nie potrzebuje już wsparcia finansowego od ojca. Sąd, po zapoznaniu się z dowodami przedstawionymi przez ojca, uchylił obowiązek alimentacyjny Tomasza.

 

Zwiększenie wysokości alimentów

Anna Kowalska, matka małoletniego syna, wniosła pozew o podwyższenie alimentów, które jej były mąż płacił na rzecz dziecka, ponieważ uważała, że nie są one wystarczające, aby pokryć wszystkie potrzeby syna. Po rozpatrzeniu sprawy sąd zobowiązał ojca do płacenia wyższych alimentów.

 

Uchylenie alimentów na rzecz małoletniego dziecka

Tomasz ma 10-letniego syna, Janka, na którego rzecz płaci alimenty. Jednakże od kilku miesięcy Janek mieszka z nim. W związku z tym Tomasz postanowił złożyć pozew o uchylenie alimentów na rzecz dziecka. Sąd rozpatrzył sprawę pozytywnie i uchylił jego obowiązek alimentacyjny.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestie dotyczące pozwu o uchylenie alimentów. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko jest reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego (np. matkę) do osiągnięcia pełnoletności. W sprawach o alimenty powód (osoba ubiegająca się o zmianę wysokości alimentów) może domagać się zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, jednak wysokość tych kosztów zależy od wartości przedmiotu sporu.

Oferta porad prawnych

Masz pytania dotyczące alimentów? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci w przygotowaniu odpowiedniego pozwu, przeanalizują Twoją sytuację oraz wyjaśnią Ci obowiązujące przepisy. Skontaktuj się z nami już teraz – wypełnij formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

3. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Pofit




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu