Umowa z nauczycielem prowadzącym działalność gospodarczą

Jaki rodzaj umowy cywilnoprawnej ma podpisać szkoła (prowadzona przez stowarzyszenie) z nauczycielem fizyki, który prowadzi własną działalność gospodarczą? Nauczyciel chce samodzielnie wystawiać faktury za wykonane usługi edukacyjne. Szkoła otrzymała pisemną opinię radcy prawnego, że może podejmować takie działania.

W opisanym przypadku nawiązanie współpracy będzie polegało na podpisaniu umowy z firmą nauczyciela. W tej umowie należy określić zasady współpracy – ilość godzin, wynagrodzenie. Nauczyciel po miesiącu pracy wystawi fakturę.

Będzie to faktura VAT, bowiem nauczyciel świadczący usługi dla placówki edukacyjnej nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Szkoła zarejestruje taką fakturę jak każdy inny koszt.

Z uwagi na to, że nauczyciel na własny rachunek prowadzi działalność gospodarczą, szkoła nie odprowadza za niego podatków ani nie płaci składek ZUS. Nauczyciel sam tego dokonuje w ramach rozliczania się z ww. urzędami w terminach określonych w odrębnych przepisach.

Dla szkoły taka forma jest dość atrakcyjna: nie ma kosztów w postaci składek ZUS, wynagrodzenia chorobowego za czas absencji, wynagrodzenia urlopowego – chyba że strony ustalą inaczej w umowie. Nauczyciel od otrzymanej kwoty musi samodzielnie odprowadzić podatek dochodowy, a także składki ZUS związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Reasumując, wystarczy umowa podpisana z firmą nauczyciela i od strony szkoły zaksięgowany rachunek jako koszt. Resztę formalności z urzędami załatwia nauczyciel.

Należy zaznaczyć, że umowa pomiędzy szkołą a firmą nauczyciela nie może być umową o dzieło, bowiem nauczanie nie ma takiego charakteru. Powinna to być umowa-zlecenie.

Dodatkowo – aby pozbyć się jakichkolwiek wątpliwości – kwestię obowiązku odprowadzania składek ZUS i podatku można zawrzeć w umowie i przerzucić to na nauczyciela (chociaż i tak jest to w ten sposób rozwiązywane przy rachunku/fakturze wystawianej przez zleceniobiorcę – firmę).

Jednak mam wątpliwości co do możliwości takiego zatrudnienia nauczyciela w placówce publicznej. Owszem, spotkałam się z interpretacją, że można zakupić usługi edukacyjne od własnych nauczycieli, ale dotyczą zupełnie innego przypadku – nie dotyczą zastępowania umowy o pracę czy mianowania umową cywilnoprawną.