.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Powołanie dyrektora szkoły na rok, czy wójt może skrócić kadencję bez uzasadnienia?

• Data: 27-01-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. W tym roku ponownie przystąpiłam do konkursu na dyrektora szkoły. Konkurs wygrałam. Dzisiaj otrzymałam od wójta powołanie na stanowisko na okres jednego roku. W marcu 2024 miałam ocenę pracy, otrzymałam ocenę wyróżniającą. Ustalenie oceny pracy było poprzedzone kontrolą kuratorium oświaty oraz organu prowadzącego. Po wygraniu konkursu na dyrektora szkoły otrzymałam od pana wójta pismo, w którym informuje o zarządzeniu kontroli w szkole, gdzie jestem dyrektorem. Kontrola do tej pory się nie odbyła. Nie otrzymałam żadnego uzasadnienia, dlaczego powołanie na stanowisko dyrektora otrzymałam na rok, a nie na 5 lat. Czy są jakieś przepisy, które pozwalają skrócić kadencję dyrektora ze względu na wiek? Mam 63 lata, ale nie choruję, więc nie przebywam na żadnych zwolnieniach lekarskich. Czy wójt ma prawo bez uzasadnienia dać mi powołanie tylko na rok? Gdzie mogę się odwołać i czy są jakieś ustalone terminy takiego odwołania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Powołanie dyrektora szkoły na rok, czy wójt może skrócić kadencję bez uzasadnienia?

Długość kadencji dyrektora

Zgodnie z art. 63 ust. 21 Prawa oświatowego istotnie stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych, jednak w uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny.

 

Wyjątkiem zatem jest powierzenie stanowiska na krótszy niż 5 lat okres. Z tego powodu taka decyzja musi zostać solidnie i racjonalnie uzasadniona. Ciężar dowodu związany z faktem powierzenie stanowiska dyrektora na okres krótszy niż 5 lat spoczywa na organie prowadzącym – jako organie właściwym do powierzania stanowiska. W Komentarzu do ustawy Prawo oświatowe czytamy:, że powierzenie stanowiska na 5 lat szkolnych (tj. od 1 września danego roku szkolnego) jest zasadą, jednakże, jak wynika z drugiego zdania komentowanego ust. 21, niebezwzględną. Powierzenie na okres krótszy niż 5 lat szkolnych może bowiem nastąpić, choć tylko „w uzasadnionych przypadkach”. Jest to wprawdzie zwrot niedookreślony, w związku z czym organ prowadzący ma tu dużą swobodę decyzyjną, jednak nie może być to decyzja arbitralna. Akt powierzenia stanowiska powinien zatem zostać starannie uzasadniony, przynajmniej w takim stopniu, aby pełnić funkcję informującą wobec osoby, której stanowisko powierzono, oraz umożliwić kontrolę organowi nadzoru i sądowi. Argumenty za powierzeniem na okres krótszy niż ustawowy termin nie mogą być ogólnikowe, lecz mają być zindywidualizowane i poparte wnikliwą argumentacją, uwzględniającą specyfikę sytuacji, w której zaszła rzeczywista potrzeba odstępstwa od zasady ogólnej. Argumenty muszą odwoływać się do okoliczności aktualnych w dniu podejmowania zarządzenia o powierzeniu stanowiska dyrektora szkoły (M. Pilich [w:] A. Olszewski, M. Pilich, Prawo oświatowe. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2021, art. 63.).

 

Z tej przyczyny uznać należy, że już na tym etapie organ prowadzący Pani szkołę popełnił poważny błąd.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyjątkowe okoliczności – uzasadnione przyczyny

W wyroku z 25.11.2014 r., sygn. akt I OSK 256/14, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że indywidualizacja i konkretyzacja okoliczności przemawiających za skróconym powierzeniem stanowiska dyrektora szkoły nie oznacza, że „uzasadnionymi przyczynami” nie mogą być żadne z okoliczności rzutujących na kompetencje, przygotowanie czy predyspozycje kandydata wyłonionego przez komisję, zwłaszcza na to, czy daje on gwarancję prawidłowego prowadzenia placówki oświatowej przez okres pięciu lat. Może być tak, że wyłoniony przez komisję kandydat ma na przykład bardzo wysokie predyspozycje pedagogiczne, ale przy tym nie legitymuje się doświadczeniem w zarządzaniu na stanowisku kierowniczym, bądź jego oceny w tym zakresie budzą wątpliwości. 

 

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić przyczyny skrócenia kadencji dyrektora szkoły w kontekście uchwały Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. akt II PZP 13/08. 

 

W jaki sposób zachować się w chwili obecnej? Powierzenie stanowiska w wyniku konkursu następuje w drodze zarządzenia wójta, które podlega kontroli zarówno organu nadzoru jakim jest wojewoda, jak i sądu. Może Pani zatem w pierwszej kolejności o swoich wątpliwościach poinformować wojewoda, wskazując na akt powołania i swoje zastrzeżenia. W tej sytuacji wojewoda wzywa wójta do przedłożenia zarządzenia a następnie ma 30 dni na ewentualne rozstrzygnięcie o nieważności akt, także z powodu braku wystarczającego uzasadnienia.

 

Niezależnie od powyższego (samodzielnie, obok lub po niekorzystnym wyniku badania aktu przez organ nadzoru) może Pani zaskarżyć zarządzenie do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

 

W załączeniu podaję Pani jeden z wyroków w takiej sprawie, z którego dokładnie wynika stan faktyczny, kolejność postępowania, możliwość rozstrzygania przez sąd oraz kierunek rozstrzygania przez sądy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak doświadczenia w zarządzaniu placówką

Kandydat wyłoniony przez komisję posiada wysokie kwalifikacje pedagogiczne i cieszy się uznaniem wśród nauczycieli, jednak nigdy wcześniej nie pełnił funkcji kierowniczej. Organ prowadzący, obawiając się ryzyka związanego z brakiem doświadczenia w zarządzaniu szkołą, powierza mu stanowisko dyrektora na okres 2 lat, aby umożliwić ocenę jego kompetencji i przygotowania do pełnienia tej funkcji długoterminowo.

 

Niezakończona reorganizacja placówki

Szkoła przechodzi proces reorganizacji, który obejmuje m.in. łączenie oddziałów i dostosowanie struktury do nowych przepisów. Organ prowadzący postanawia powierzyć stanowisko dyrektora na 1 rok szkolny, aby sprawdzić, czy nowy dyrektor poradzi sobie z wdrożeniem zmian oraz zintegrowaniem zespołu nauczycielskiego w wymagającym okresie.

 

Wątpliwości co do predyspozycji kandydata

Kandydat na stanowisko dyrektora uzyskał pozytywną ocenę komisji konkursowej, jednak część rodziców i nauczycieli zgłasza zastrzeżenia co do jego umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. W związku z tym organ prowadzący decyduje się powierzyć funkcję na okres 3 lat, aby zweryfikować, czy dyrektor zdoła efektywnie współpracować ze społecznością szkolną.

Podsumowanie

Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na okres krótszy niż 5 lat może nastąpić jedynie w uzasadnionych przypadkach, które muszą być solidnie i indywidualnie uzasadnione. Przykładami takich sytuacji mogą być brak doświadczenia kandydata w zarządzaniu placówką, trwająca reorganizacja szkoły lub wątpliwości co do jego predyspozycji. Decyzja organu prowadzącego podlega kontroli organu nadzoru oraz sądu administracyjnego.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie weryfikacji decyzji dotyczących powierzenia stanowiska dyrektora szkoły na okres krótszy niż 5 lat. Przeanalizujemy uzasadnienie decyzji, wskażemy możliwości odwoławcze oraz pomożemy w sporządzeniu skarg do organów nadzoru lub sądu administracyjnego. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie zadbać o swoje prawa!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, Dz.U. 2017 poz. 59

2. Wyrok NSA z 25.11.2014 r., sygn. akt I OSK 256/14

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu