
Jak bronić praw dziecka w szkole z problemami emocjonalnymi?• Data: 23-03-2025 • Autor: Marta Słomka |
Jestem mamą ucznia pierwszej klasy z problemami emocjonalnymi (podejrzenie ADHD). Szkoła naciska na badania w podlegającej jej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jestem w trakcie robienia badań, ale prywatnie. Problem w tym, że ciągle jestem straszona przez władze szkoły albo kuratorium, albo przeniesieniem dziecka do innej klasy, albo rodzicami innych dzieci z klasy syna. Ciągle mi mówią, żebym załatwiła synowi „tableteczkę”. Dziecko jest rozwinięte intelektualnie ponad poziom pierwszej klasy. Już drugi raz syn został ukarany brakiem zgody na uczestnictwo w wycieczce. Z fajnego, radosnego dziecka zrobił się smutny i pełen kompleksów. W jego klasie są dzieci z podobnymi problemami, tylko nie są karane. Jak rozwiązać problem? Czy szkoła może przenieść dziecko do innej klasy bez mojej zgody? Czy może go karać zakazem udziału w wycieczce, a nas, rodziców zastraszać? Jakie mam prawa jako rodzic? |
![]() |
Rodzaje kar stosowanych wobec uczniów zawiera statutZgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (dalej „Prawo oświatowe”):
Statut szkoły zawiera w szczególności: (…) 18) rodzaje nagród i warunki ich przyznawania uczniom oraz tryb wnoszenia zastrzeżeń do przyznanej nagrody; 19) rodzaje kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwoływania się od kary;
Jeśli w statucie szkoły, w części dotyczącej rodzajów kar umieszczono jako jedną z nich przeniesienie ucznia do równoległej klasy, wtedy – o ile wszystkie wcześniejsze środki zawiodą – dyrektor szkoły może ucznia, który stwarza poważne problemy, przenieść do klasy równoległej, nawet gdy nie zgadzają się na to rodzice. Prawo odwołania się od zastosowanej wobec dziecka karyNależy również pamiętać, że rodzice mają prawo odwołać się od zastosowanej kary. W związku z tym warto mieć udokumentowane wcześniejsze działania podejmowane wobec ucznia, w tym zastosowanie środków zaradczych o mniejszym wymiarze i informowanie ucznia oraz jego rodziców, że dyrektor może zastosować karę przeniesienia do równoległej klasy, jeśli wcześniejsze działania nie spowodują poprawy. Statut określa także przypadki, w których dyrektor szkoły podstawowej może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły – art. 98 ust. 1 pkt 20 Prawa oświatowego. Jest to ostateczna kara, przy drastycznym zachowaniu ucznia i wyczerpaniu wszystkich wcześniejszych możliwości.
W przypadku napadu agresji u ucznia, szkoła powinna zastosować wewnętrzne procedury określone w statucie, regulaminach lub zarządzeniach obowiązujących w szkole, w tym dotyczące postępowania pracowników szkoły w sytuacjach kryzysowych.
W przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia każdego ucznia lub pracownika szkoły, szkoła powinna niezwłocznie wezwać niezbędną pomoc medyczną i poinformować o tym rodziców dziecka. Zaburzenia zachowania ucznia – objęcie pomocą psychologiczno-pedagogicznąUczniowie tej szkoły (zarówno dziecko, które przejawia problemy emocjonalne, jak i pozostali uczniowie) oraz nauczyciele powinni zostać niezwłocznie objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną przez szkołę oraz przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, która może zapewnić uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom specjalistyczną pomoc.
Statut szkoły powinien zawierać m.in. cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz sposób ich wykonywania, w tym w zakresie organizowania opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia; zakres zadań nauczycieli, w tym nauczyciela wychowawcy i nauczyciela bibliotekarza, oraz innych pracowników szkoły, w tym także zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę, a także sposób i formy wykonywania tych zadań dostosowane do wieku i potrzeb uczniów oraz warunków środowiskowych szkoły.
Pomocą psychologiczno-pedagogiczną obejmuje się uczniów m.in. z powodu zaburzeń zachowania lub emocji w sposób określony w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Jeżeli rodzice nie wyrażą zgody na objęcie ucznia taką pomocą bądź w ocenie szkoły sposób pełnienia funkcji rodzicielskiej nie jest właściwy i odbywa się ze szkodą dla zdrowia dziecka, szkoła powinna niezwłocznie poinformować sąd rodzinny, który może zobowiązać rodziców do określonego działania odpowiednio do rozpoznanych potrzeb dziecka.
Zatem przepisy Prawa oświatowego nie ustalają kar dla uczniów. Rodzaje kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwoływania się od kary powinien określać statut danej szkoły w oparciu o art. 98 ust. 1 pkt 19 u.p.o. Kary, jakie mogą być wymierzane uczniowi, nie mogą wykraczać poza katalog wymieniony w statucie. Niedopuszczalne jest zastosowanie kary, której w momencie popełnienia przewinienia statut nie przewidywał. Uczeń może zostać karnie przeniesiony do innej klasy w trybie określonym w statucie szkoły. Kara może zostać zastosowana w przypadku stwarzania przez ucznia poważnych problemów i po wyczerpaniu innych dostępnych oddziaływań. Od wymierzonej kary uczniowi przysługuje prawo do odwoływania. Podstawą uchwały rady pedagogicznej w sprawie przeniesienia ucznia do oddziału równoległego będzie § … ust. … pkt …. statutu szkoły w związku z art. 98 ust. 1 pkt 18 Prawa oświatowego.
Zatem o dopuszczalności zachowania szkoły przesądza treść statutu. Co do zasady, przeniesienie dziecka do innej klasy winno być ostatecznością i powinno być poprzedzone wdrożeniem procedur wewnątrzszkolnych, w tym objęciem pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Szkoła absolutnie nie może nikogo zastraszać. Skarga do kuratoraW takiej sytuacji najważniejsza jest współpraca pomiędzy szkołą a rodziną dziecka i samym dzieckiem. Bo to jego dobro jest najważniejsze. Proszę pamiętać, że od decyzji o przeniesieniu może się Pani odwołać, a także w razie gdyby Pani zdaniem placówka nie wypełniała w sposób należyty swoich obowiązków wychowawczo-edukacyjno-opiekuńczych, może Pani złożyć skargę we właściwym kuratorium. Kurator bowiem pełni nadzór pedagogiczny na placówkami. PrzykładyPrzykład 1 Mateusz z III klasy miał zdiagnozowane ADHD. Szkoła regularnie zakazywała mu udziału w wycieczkach i imprezach klasowych, twierdząc, że „nie radzi sobie emocjonalnie”. Rodzice odwołali się do dyrektora, powołując się na brak podstaw prawnych w statucie szkoły. Po interwencji poradni psychologicznej, szkoła przeprosiła rodziców i zapewniła chłopcu indywidualne wsparcie.
Przykład 2 Przykład 1Julka, uczennica IV klasy z problemami emocjonalnymi, była stale przenoszona do innych klas za niegrzeczne zachowanie, co zwiększało jej poczucie odrzucenia. Po skardze rodziców kurator stwierdził, że szkoła nie wdrożyła żadnych procedur wspierających dziewczynkę przed zastosowaniem kar, co naruszyło jej prawa. Szkoła została zobowiązana do zapewnienia Julce profesjonalnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przykład 3 Kuba, uczeń pierwszej klasy z podejrzeniem ADHD, był zastraszany przez nauczyciela, który namawiał rodziców do stosowania farmakologii bez diagnozy lekarza. Matka zgłosiła sprawę do kuratorium, które po kontroli potwierdziło nieprawidłowości. Szkoła musiała zorganizować specjalne szkolenie dla nauczycieli o postępowaniu z dziećmi z trudnościami emocjonalnymi. PodsumowanieProblemy emocjonalne ucznia wymagają szczególnej troski ze strony szkoły, nauczycieli oraz rodziców. Kluczem do skutecznej pomocy jest znajomość praw ucznia i obowiązków szkoły, a przede wszystkim współpraca wszystkich zaangażowanych stron. Dzięki temu można zapewnić dziecku bezpieczne i sprzyjające rozwojowi środowisko edukacyjne. Oferta porad prawnychPotrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu problemów szkolnych swojego dziecka? Oferujemy porady prawne online oraz profesjonalne pisma interwencyjne do szkół i kuratoriów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, Dz.U. 2017 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Słomka |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale