
Eksmisja w zawieszeniu, jak przyspieszyć opieszały proces sądowy?• Data: 23-03-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Mam toczącą się od 6 lat sprawę o eksmisję lokatorów. Sprawa utknęła ponad rok temu ze względu na przejście sędziego w stan spoczynku. Korzystamy z prawnika, ale nie emanuje on chęcią wielkiej pomocy i nie chce pisać pisma o przyśpieszenie sprawy lub zażalenie na opieszałość sądu (poniekąd zrozumiałe, bo nie chce mieć problemów na przyszłość). Jakby nie było, to my jesteśmy w trudnej sytuacji, gdyż lokatorzy zajmują 1/3 naszego domu, nie płacą i niejednokrotnie nas nękali, co zakończyło się dla nich wyrokiem skazującym. Co możemy zrobić, aby przyśpieszyć działanie sądu? Przez ponad rok zero odzewu, a zostało już tylko orzec eksmisję. |
![]() |
Podstawy skargi na przewlekłość postępowaniaJeżeli tak długo nic nie dzieje się w sprawie, powinien Pan złożyć wniosek o ponaglenie, ewentualnie skargę na przewlekłość postępowania. Jeżeli pełnomocnik nie chce tego zrobić, sam Pan może takie pismo złożyć. To, że w sprawie nie dzieje się nic od ponad roku, nie jest sytuacją normalną i wymaga działania, a także złożenia wniosku o podjęcie czynności w sprawie, ewentualnie skargi na przewlekłość postępowania, co spowoduje przyspieszenie jej rozpatrzenia.
Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 ustawy przewlekłość postępowania jest zdefiniowana jako „naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy”.
Zgodnie natomiast z art. 4 ustawy skargę wnosi się do sądu nadrzędnego nad sądem, którego działanie lub bezczynność spowodowała nieuzasadnioną zwłokę. Należy także dodać, iż sąd orzeka w sprawie skargi w terminie 2 miesięcy od złożenia skargi. Najważniejsze w Pana przypadku jest to, że jeśli dojdzie do stwierdzenia przewlekłości postępowania sąd przyznaje odszkodowanie w wysokości od 2 tys. do 20 tys. złotych. Skarga na przewlekłość postępowaniaJak widzimy, nie może być tak, że sąd nie podejmuje żadnej czynności bez uzasadnienia. Sąd ma obowiązek rozpoznać sprawę niezwłocznie, bez zbędnej zwłoki.
Dlatego, jeżeli od ponad roku w Pana sprawie nic się nie dzieje, nie zostały w niej podjęte żadne czynności, powinien Pan rozważyć złożenie skargi na przewlekłość postępowania. Zanim jednak złoży Pan skargę, może Pan złożyć wniosek o podjęcie czynności w sprawie, który kieruje Pan do sądu rozpatrującego sprawę. Proszę we wniosku wskazać na powstałą przewlekłość i wskazać na konieczność podjęcia czynności w sprawie. Zazwyczaj taki wniosek mobilizuje sąd i powoduje przyspieszenie sprawy. PrzykładyPrzykład 1 Pan Andrzej przez dwa lata bezskutecznie czekał na eksmisję uciążliwych lokatorów, którzy dewastowali mieszkanie. Dopiero po złożeniu skargi na przewlekłość postępowania sąd zareagował, a sprawa zakończyła się po czterech miesiącach.
Przykład 2 Rodzina Kowalskich wynajęła mieszkanie, którego lokatorzy przestali płacić czynsz. Sąd milczał ponad rok po zakończeniu rozprawy. Po napisaniu pisma o ponaglenie sądu do prezesa sądu, sprawa została rozstrzygnięta w ciągu trzech miesięcy.
Przykład 3 Pani Joanna od półtora roku nie otrzymywała żadnych informacji na temat swojej sprawy o eksmisję. Złożyła samodzielnie skargę na przewlekłość postępowania, a sąd wydał nakaz eksmisji w ciągu dwóch miesięcy, dodatkowo zasądzając na jej rzecz odszkodowanie za przewlekłość. PodsumowaniePrzewlekłość postępowania sądowego, zwłaszcza w sprawach eksmisyjnych, poważnie narusza prawa właścicieli nieruchomości i wymaga aktywnego działania ze strony osób poszkodowanych. Skarga na przewlekłość lub wniosek o ponaglenie są realnymi narzędziami, które mogą przyspieszyć pracę sądu i pomóc zakończyć trudną sytuację. Ważne jest, aby nie biernie czekać, lecz skutecznie domagać się respektowania swoich praw. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie przewlekłości postępowania lub przygotowania skutecznego pisma do sądu? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:Ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, Dz.U. 2004 nr 179 poz. 1843
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale