Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 10.03.2009

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzmi, czy mogę przekazać jego postanowienie ojcu i zażądać, aby wizyty dzieci odbywały się pod nieobecność tej pani, czy też muszę wkraczać na drogę sądowną? Dodam, że były mąż i ta kobieta nie żyją w zalegalizowanym związku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności najlepiej porozmawiać z ojcem dzieci o tym, iż spotkania z dziećmi w obecności jego partnerki źle na nie wpływają. Z drugiej strony warto też porozmawiać z dzieckiem, aby dowiedzieć się, dlaczego nie chce odwiedzać swojego ojca w mieszkaniu jego konkubiny i w jej obecności.

 

Nie powinna Pani przedstawiać ojcu sprawy tak, że dziecko postanowiło nie spotykać się z nim w obecności jego partnerki. Należy bowiem pamiętać, że po stronie dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską istnieje obowiązek posłuszeństwa wobec rodziców, co oznacza podporządkowywanie się przez nie woli rodziców.

 

Jeżeli nie dojdzie Pani do porozumienia z byłym mężem co do jego kontaktów z dzieckiem (a powtarzam – byłoby to najlepszym rozwiązaniem), pozostanie Pani wystąpienie do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi, ewentualnie o zmianę postanowienia o kontaktach (jeżeli sąd już wydał orzeczenie ustalające osobiste kontakty ojca z dzieckiem). We wniosku do sądu może Pani wskazać nie tylko w jakich terminach te kontakty miałyby się odbywać, ale także w jakich miejscach. Mogłaby więc Pani złożyć wniosek o to, aby te kontakty nie odbywały się w obecności partnerki ojca dziecka.

 

Sąd, ustalając kontakty ojca z dzieckiem, przede wszystkim weźmie pod uwagę dobro nieletniego. Sąd oceni w toku postępowania, czy obecność partnerki ojca dziecka sprzeciwia się jego dobru. Kierując ewentualny wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem do sądu, będzie musiała Pani swoje żądanie uzasadnić. Sama okoliczność, że dziecko oświadczyło, że nie chce jeździć do domu partnerki ojca i tam widywać się z ojcem, może się okazać niewystarczająca. Ważniejszą przesłanką będą przyczyny, dla których dziecko wyraża niechęć do kontaktowania się z ojcem w obecności jego konkubiny.

 

Jak już wspomniałem, sąd – wydając odpowiednie postanowienie odnośnie kontaktów ojca z dzieckiem – kierował się będzie dobrem dziecka.

 

Oczywiście dla dziecka związanie się rodzica z inną osobą aniżeli drugi rodzic może być sytuacją trudną i często zdarza się, że dzieci nie akceptują nowych partnerów rodziców. Rolą rodziców dziecka jest, aby zapewnić mu odpowiedni komfort psychiczny i w jak największym stopniu zminimalizować niekorzystne dla niego skutki rozpadu rodziny biologicznej. Jednak wydaje się, że dążenie do zaakceptowania przez dziecko – oczywiście nie na siłę – nowego partnera rodzica jest lepszym rozwiązaniem niż całkowite izolowanie go od tej osoby.

 

Fakt, że ojciec dziecka żyje obecnie w nieformalnym związku ze swoją partnerką, nie ma wpływu na jego uprawnienia wynikające z władzy rodzicielskiej nad dzieckiem czy też prawa do osobistej z nim styczności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus 3 =

»Podobne materiały

Zakaz kontaktowania się z dzieckiem

Jestem po rozwodzie. Do tej pory mój były mąż miał nieograniczone prawo do widywania się z naszym synem. Jednak często odwoływał spotkania i nie dotrzymywał obietnic, gdyż ważniejsza była dla niego kobieta, dla której zostawił rodzinę. Kiedy sąd zakazał mu widzeń w obecności partnerki, to wpraw

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »