Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 10.03.2009

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzmi, czy mogę przekazać jego postanowienie ojcu i zażądać, aby wizyty dzieci odbywały się pod nieobecność tej pani, czy też muszę wkraczać na drogę sądowną? Dodam, że były mąż i ta kobieta nie żyją w zalegalizowanym związku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Spotkania ojca z dziećmi w obecności jego nowej partnerki

W pierwszej kolejności najlepiej porozmawiać z ojcem dzieci o tym, iż spotkania z dziećmi w obecności jego partnerki źle na nie wpływają. Z drugiej strony warto też porozmawiać z dzieckiem, aby dowiedzieć się, dlaczego nie chce odwiedzać swojego ojca w mieszkaniu jego konkubiny i w jej obecności.

 

Nie powinna Pani przedstawiać ojcu sprawy tak, że dziecko postanowiło nie spotykać się z nim w obecności jego partnerki. Należy bowiem pamiętać, że po stronie dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską istnieje obowiązek posłuszeństwa wobec rodziców, co oznacza podporządkowywanie się przez nie woli rodziców.

Wystąpienie do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi

Jeżeli nie dojdzie Pani do porozumienia z byłym mężem co do jego kontaktów z dzieckiem (a powtarzam – byłoby to najlepszym rozwiązaniem), pozostanie Pani wystąpienie do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi, ewentualnie o zmianę postanowienia o kontaktach (jeżeli sąd już wydał orzeczenie ustalające osobiste kontakty ojca z dzieckiem). We wniosku do sądu może Pani wskazać nie tylko w jakich terminach te kontakty miałyby się odbywać, ale także w jakich miejscach. Mogłaby więc Pani złożyć wniosek o to, aby te kontakty nie odbywały się w obecności partnerki ojca dziecka.

Czy można ojcu zabronić spotykania się z dziećmi w domu partnerki?

Sąd, ustalając kontakty ojca z dzieckiem, przede wszystkim weźmie pod uwagę dobro nieletniego. Sąd oceni w toku postępowania, czy obecność partnerki ojca dziecka sprzeciwia się jego dobru. Kierując ewentualny wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem do sądu, będzie musiała Pani swoje żądanie uzasadnić. Sama okoliczność, że dziecko oświadczyło, że nie chce jeździć do domu partnerki ojca i tam widywać się z ojcem, może się okazać niewystarczająca. Ważniejszą przesłanką będą przyczyny, dla których dziecko wyraża niechęć do kontaktowania się z ojcem w obecności jego konkubiny.

 

Jak już wspomniałem, sąd – wydając odpowiednie postanowienie odnośnie kontaktów ojca z dzieckiem – kierował się będzie dobrem dziecka.

Dziecko nie akceptuje nowej partnerki ojca

Oczywiście dla dziecka związanie się rodzica z inną osobą aniżeli drugi rodzic może być sytuacją trudną i często zdarza się, że dzieci nie akceptują nowych partnerów rodziców. Rolą rodziców dziecka jest, aby zapewnić mu odpowiedni komfort psychiczny i w jak największym stopniu zminimalizować niekorzystne dla niego skutki rozpadu rodziny biologicznej. Jednak wydaje się, że dążenie do zaakceptowania przez dziecko – oczywiście nie na siłę – nowego partnera rodzica jest lepszym rozwiązaniem niż całkowite izolowanie go od tej osoby.

 

Fakt, że ojciec dziecka żyje obecnie w nieformalnym związku ze swoją partnerką, nie ma wpływu na jego uprawnienia wynikające z władzy rodzicielskiej nad dzieckiem czy też prawa do osobistej z nim styczności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + VIII =

»Podobne materiały

Zakaz kontaktowania się z dzieckiem

Jestem po rozwodzie. Do tej pory mój były mąż miał nieograniczone prawo do widywania się z naszym synem. Jednak często odwoływał spotkania i nie dotrzymywał obietnic, gdyż ważniejsza była dla niego kobieta, dla której zostawił rodzinę. Kiedy sąd zakazał mu widzeń w obecności partnerki, to wpraw

 

Ubezwłasnowolnienie osoby przebywającej za granicą

Piszę w sprawie mojej koleżanki, która przebywa w za granicą, w Wielkiej Brytanii. Jest tam również jej mama i właśnie jej sytuacji dotyczy pytanie. Otóż mama koleżanki przebywa w tamtejszym domu opieki, ponieważ od 2 lat z powodu poważnej choroby niestety nie ma z nią jakiegokolwiek kontaktu: nie m

 

Zwrot kosztów utrzymania nieruchomości od drugiego współwłaściciela

Jestem właścicielką nieruchomości w 3/4, a moja siostra w 1/4. Siostra nie mieszka w tym domu, ja go zajmuję wraz z rodziną. Czy mam prawo domagać się od siostry zwrotów kosztów utrzymania? Jeśli tak – w jakiej wysokości?

 

Sprzedaż samochodu i domaganie się przez Fundusz Gwarancyjny okazania ubezpieczenia

W 2005 r. wykupiłem z leasingu samochód osobowy typu pick-up. Niedługo później sprzedałem go pewnemu człowiekowi z Warszawy. Mój błąd polegał na tym, że pojazdu nie wyrejestrowałem. To znaczy nie zgłosiłem sprzedaży samochodu tak do ubezpieczyciela, u którego w momencie sprzedaży samochód posiadał w

 

Obliczenie podatku od dywidendy

Proszę o poradę w sprawie obliczenia podatku u źródła od zagranicznej dywidendy. Które z poniższych wyliczeń jest prawidłowe?   1000 euro x 10% podatku = 100 euro podatku, zaś 900 euro do wypłaty; 1000 euro x 100 / 110 = 909,09 euro dywidendy do wypłaty, 90,91 podatku.

 

Jak sprzedać samochód wzięty na firmę w leasing?

Chciałbym się dowiedzieć, jak sprzedać samochód wzięty na firmę w leasing. Leasing obowiązuje w wersji finansowej (bez VAT). Teraz chciałbym zrobić albo cesję leasingu, albo wykupić samochód i następnie sprzedać. Jak najkorzystniej to załatwić?

 

Renta po zmarłym Polaku pracującym w Niemczech

Moja mama mieszka w Polsce, a tata przez 15 lat mieszkał w Niemczech, gdzie pobierał emeryturę. Czy teraz, po jego śmierci, mama może ubiegać się o rentę po nim od niemieckich organów, czy powinna zgłosić się do ZUS-u? Mama ma 64 lata.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »