Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność za długi

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 177 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 20.05.2019

Jak odciąć się od sprawy spadkowej po ojcu?

Mój ojciec zmarł 2017 r. Nie przebywaliśmy we wspólnym gospodarstwie od lat. Miał też drugiego syna z innego związku. Pozostawił w spadku ...
Opublikowane: 16.05.2019

Co zrobić aby nie odziedziczyć długów po zmarłej?

Dwa miesiące temu zmarła moja mama. Ja osobiście odstąpię od spadku i długów po mojej zmarłej mamie u notariusza. Mój syn mieszka za ...
Opublikowane: 06.05.2019

Odrzucenie zadłużonego spadku po dalekiej krewnej

Zmarła moja daleka krewna, która miała długi. Rodzice zmarłej i moi dziadkowie byli braćmi. Dziecko zmarłej odrzuciło spadek, a jej ...
Opublikowane: 29.04.2019

Odrzucenie zadłużonego spadku, czy zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Zmarł mój ojciec. Wkrótce odbędzie się sprawa spadkowa w sądzie z udziałem mamy i mojego brata. Ojciec miał długi, niestety mieszkanie ...
Opublikowane: 22.04.2019

Kto jest zobowiązany do przyjęcia lub odrzucenia spadku po kuzynie?

Zmarł kuzyn mojej żony (jego mama jest siostrą zmarłej mamy mojej żony). Pozostawił, jak się okazało, 80 tys. zł długu (żyrował ...
Opublikowane: 06.04.2019

Niespłacony kredyt bankowy po zmarłym mężu

Mój mąż zmarł 3 tygodnie temu, zostawił niespłacony kredyt bankowy, który został przekazany firmie windykacyjnej. Zgodnie z ugodą do ...
Opublikowane: 01.04.2019

Przedawnienie kredytu zaciągniętego przez osobę która zmarła

Jaki jest termin przedawnienia kredytu bankowego zaciągniętego przez osobę która zmarła? Jestem spadkobiercą. Babcia zaciągnęła kredyt w ...
Opublikowane: 24.03.2019

Co robić, gdy nie wiem, kto dziedziczy po zmarłym?

Zmarł mój brat, zostawił długi. Co robić, gdy nie wiem, kto dziedziczy po zmarłym? Czy tylko ja mam się zrzec spadku, czy moja żona i ...
Opublikowane: 13.02.2019

Odziedziczenie długów w ZUS - jak wybrnąć?

Trzy lata temu zmarła moja 35-letnia córka. Przez całe dorosłe życie ciężko chorowała. Była na moim utrzymaniu. Czasami w chwilach ...
Opublikowane: 03.01.2019

Zabezpieczenie się przed długami brata po jego śmierci

Czy jest możliwość zabezpieczenia się przed przejęciem spadku z długami po moim bracie? Chodzi o wybiegnięcie w przyszłość, co będzie ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»Artykuły

Ilość: 8 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 04.05.2016
Brak oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku
Brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca ...
Opublikowane: 02.10.2015
Prywatny spis inwentarza spadku
Prywatny spis inwentarza spadku, a właściwie wykaz inwentarza, to nowa instytucja prawna, która wejdzie do prawa spadkowego już wkrótce, bo ...
Opublikowane: 11.02.2015
Charakterystyka odpowiedzialności za długi spadkowe przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala spadkobiercy na ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe. Oświadczenie o ...
Opublikowane: 19.11.2014
Masa spadkowa a koszty pogrzebu
Koszty pogrzebu spadkodawcy wchodzą w skład masy spadkowej jako dług spadkowy. Muszą one jednak być kosztami rzeczywiście poniesionymi w ...
Opublikowane: 13.08.2014
Definicja przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Instytucja przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala spadkobiercy ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe. Oświadczając ...
Opublikowane: 21.10.2013
Odrzucenie a przyjęcie spadku
Spadkobierca powołany do spadku nie ma obowiązku jego przyjmowania. Może go odrzucić w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym ...
Opublikowane: 23.07.2013
Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy
Artykuł omawia losy zobowiązań podatkowych po śmierci spadkodawcy , ze szczególnym uwzględnieniem przejścia tych zobowiązań na ...
Opublikowane: 22.05.2012
Odpowiedzialność za długi spadkowe
Artykuł omawia kwestie związane z odpowiedzialnością spadkobiercy za długi spadkodawcy . W jego treści przybliżono warunki, zakres oraz ...

»Orzecznictwo

Ilość: 11 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »
Opublikowane: 13.07.2005
Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy
Wyrok z dnia 13 lipca 2005 r. (sygn. akt III AUa 535/05)

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.). Zgodnie z art. 98 tej ustawy do odpowiedzialności za zobowiązania spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe.
Opublikowane: 20.09.2000
Podział długów - dział spadku
Postanowienie z dnia 20 września 2000 r. (sygn. akt I CKN 295/00)

Przedmiotem działu spadku mogą być wyłącznie aktywa, natomiast podział długów następuje z mocy prawa, odpowiednio do podziału aktywów.
Opublikowane: 19.11.1996
Odpowiedzialność członka zarządu spółki za jej zobowiązania - spadkobiercy
Uchwała z dnia 19 listopada 1996 r. (sygn. akt III CZP 114/96)

Wynikająca z art. 298 § 1 kodeksu handlowego odpowiedzialność członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jej zobowiązania przechodzi na jego spadkobierców.
Opublikowane: 19.10.1984
Dług spadku – umowa agencyjna
Wyrok z dnia 19 października 1984 r. (sygn. akt I CR 175/84)

Umowa agencyjna (umowa zawarta na warunkach zlecenia) wygasa, jeżeli co innego nie wynika z jej postanowień, wskutek śmierci agenta (przyjmującego zlecenie), a jego dług wobec dającego zlecenie stanowi dług spadku. Ograniczenie odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe pracownika ze względu na zasady współżycia społecznego (III PZP 12/72, OSNCP 1973, z. 2, poz. 22) może mieć miejsce również w przypadku umowy agencyjnej (umowy na warunkach zlecenia).Ograniczenie to nie ma zastosowania do odpowiedzialności poręczycieli wekslowych i z umowy poręczenia.
Opublikowane: 02.09.1983
Długi spadkowe – przymusowa hipoteka
Uchwała z dnia 02 września 1983 r. (sygn. akt CZP 40/83)

W wypadku gdy hipoteka przymusowa została ustanowiona na podstawie tytułu egzekucyjnego zawierającego ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy do wartości spadku, spadkobierca dłużnika w toku egzekucji z nieruchomości obciążonej tak powstałą hipoteką przymusową może skutecznie powołać się na ograniczenie swej odpowiedzialności za długi spadkowe.
Opublikowane: 07.01.1977
Długi spadkowe nie związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego
Uchwała z dnia 07 stycznia 1977 r. (sygn. akt III CZP 43/76)

Przy obliczaniu zachowku należnego osobie, która byłaby uprawniona do dziedziczenia gospodarstwa rolnego w sytuacji, gdy oprócz niej pozostali ustawowi spadkobiercy takiego prawa nie zachowali, uwzględnia się wartość gospodarstwa rolnego i innych pozostałych przedmiotów spadkowych, jeżeli wartość udziału w gospodarstwie rolnym nie pokrywa wartości udziału tej osoby, jaki by jej przypadał w całości spadku; wszelkie długi spadkowe nie związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego obciążają proporcjonalnie do wartości spadku zarówno gospodarstwo rolne, jak i pozostałe przedmioty majątkowe należące do spadku.
Opublikowane: 09.09.1976
Odpowiedzialność dłużnika za długi spadkowe
Wyrok z dnia 09 września 1976 r. (sygn. akt IV PR 135/76)

Artykuł 319 K.p.c., uprawniający sąd do ograniczenia w sentencji wyroku zakresu odpowiedzialności dłużnika za dług spadkowy do wartości czynnego spadku (przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza z art. 1031 § 2 K.c.), nie daje podstawy do oddalenia powództwa na tej podstawie, że zmarły nie pozostawił spadku. Ustalenie, czy istnieje spadek (majątek) pozwalający na zaspokojenie przypadającej od dłużnika należności, należy do postępowania egzekucyjnego.
Opublikowane: 09.09.1976
Dług spadkowy - wartość czynnego spadku
Wyrok z dnia 09 września 1976 r. (sygn. akt IV PR 135/76)

Artykuł 319 k.p.c., uprawniający sąd do ograniczenia w sentencji wyroku zakresu odpowiedzialności dłużnika za dług spadkowy do wartości czynnego spadku (przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza z art. 1031 § 2 k.c.), nie daje podstawy do oddalenia powództwa na tej podstawie, że zmarły nie pozostawił spadku. Ustalenie, czy istnieje spadek (majątek) pozwalający na zaspokojenie przypadającej od dłużnika należności, należy do postępowania egzekucyjnego.
Opublikowane: 22.09.1972
Odpowiedzialność spadkobiercy za dług spadkowy
Uchwała z dnia 22 września 1972 r. (sygn. akt III PZP 12/72)

Odpowiedzialność spadkobiercy za dług spadkowy, wynikająca z prostego przyjęcia spadku, nie podlega ograniczeniu z tej tylko przyczyny, że jest to dług ze stosunku pracy lub że spadkobiercą jest pracownik. Jednakże odpowiedzialność taka w szczególnie wyjątkowych wypadkach podlega ograniczeniu lub nawet wyłączeniu, jeżeli przemawiają za tym zasady współżycia społecznego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Opublikowane: 30.09.1085
Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Uchwała z dnia 30 września 1985 r. (sygn. akt III CZP 49/85)

Spadkobierca dłużnika, który - po nadaniu przeciwko niemu klauzuli wykonalności - złożył oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, nie może skutecznie żądać ograniczenia klauzuli wykonalności do wartości stanu czynnego spadku (art. 1031 § 2 k.c.), bez względu na to, czy dokonano, czy też nie dokonano spisu inwentarza. Natomiast może on wytoczyć powództwo z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.
« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »