Odrzucenie spadku w imieniu niepełnoletniej córki

• Data: 22-12-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Proszę o poradę. Ponad rok temu mój mąż odrzucił spadek przed notariuszem po dalekiej ciotce, bo miała same długi. Nie odrzuciliśmy spadku w imieniu naszej niepełnoletniej córki, bo myśleliśmy, że dostaniemy jakieś pismo w tej sprawie. Niedawno wyczytałam, że mieliśmy na to 6 miesięcy od daty odrzucenia spadku przez mojego męża. Co mamy teraz zrobić, aby córka nie odziedziczyła długów? Czy można się na coś powołać? Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego złożyłam dopiero ostatnio.

Odrzucenie spadku w imieniu niepełnoletniej córki

Odrzucenie spadku po terminie

Zgodnie z art. 1015 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) „oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”. W przypadku gdy spadkodawca zmarł przed 18 października 2015 r., to brak złożenia oświadczenia w wyżej wskazanym terminie powodował tzw. proste przyjęcie spadku (to jest również z długami). Aktualnie brak złożenia oświadczenia w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Co oznacza, że odpowiedzialność osoby, która nie złożyła oświadczenia, ograniczona jest tylko do wartości czynnej spadku, tj. takiej kwoty, która będzie stanowiła przysporzenie spadkowe (coś na plus, a nie na minus). Termin ten jest terminem zawitym prawa materialnego, co oznacza, że co do zasady nie podlega on przywróceniu.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku złożone po tym terminie nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Wskazać należy, że termin ten jest zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone przed sądem lub notariuszem. Dla zachowania tego terminu wystarczające jest, aby przed jego upływem wniosek o odebranie oświadczenia o odrzuceniu spadku został wniesiony do sądu.

Uchylenie od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

Z przedstawionych przez Panią informacji wynika, że nie złożyliście Państwo wniosku o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez małoletnią córkę, a także nie odrzuciliście w jej imieniu spadku. Termin na takie działanie wynosił 6 miesięcy, odkąd Pani małżonek odrzucił spadek. Jedyną możliwością jest aktualnie podjęcie próby uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia w przedmiocie odrzuceniu spadku. Zgodnie z art. 1019 § 2 Kodeksu cywilnego „Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd”.

Termin na złożenie takiego oświadczenia to rok od momentu, w którym wykryto, że brak działania był wynikiem błędu, np. w Pani przypadku należy wskazywać, że dopiero informacja, z którą zapoznała się Pani w dniu X, spowodowała wyprowadzenie Państwa z błędu, gdyż oczekiwaliście na pismo z sądu w tej sprawie. Warto również wskazać w uzasadnieniu takiego wniosku, że małoletnia nie może ponosić negatywnych skutków zaniedbań swoich rodziców. Proszę również o wskazanie odpowiednio daty, od której należy liczyć moment, w którym zostaliście Państwo wyprowadzeni z błędu. Jest to konieczne, aby nie upłynęły kolejne terminy, dotyczące złożenia omawianego wniosku do sądu.