Czy trzeba się zrzec spadku po wujku obciążonego długami?

• Data: 12-03-2024 • Autor: Iryna Kowalczuk

Zmarł mój wujek, brat mojej mamy, pozostawiając długi. Jego żona (moja ciocia) i dzieci nie przyjęli spadku, moja mama nie żyje. Czy ja też notarialnie muszę się zrzec spadku po wujku obciążonego długami?

Czy trzeba się zrzec spadku po wujku obciążonego długami?

Dziedziczenie ustawowe

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

  1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy.
  2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy.
  3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków).
  4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków).
  5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje).
  6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
    Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
  7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy).
  8. Na samym końcu gmina lub Skarb państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

Kolejność odrzucania spadku

W takiej samej kolejności jak dziedziczenie odbywa się również odrzucanie spadku.

Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności dziedziczenia takich osób.

Termin na odrzucenie spadku

Termin 6-miesięczny jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

Zatem ma Pani 6 miesięcy na odrzucenie spadku od dnia, w którym dowiedziała się Pani o tym, że będzie dziedziczyć. Czyli po tym jak spadek odrzucili żona i dzieci zmarłego oraz jego rodzice (Pani dziadkowie, o ile oczywiście żyją), to wówczas spadek przeszedł na rodzeństwo zmarłego, a gdy ktoś z rodzeństwa nie żyje, spadek przechodzi na dzieci zmarłego rodzeństwa (tak jak w Pani przypadku).

Zatem w opisanej przez Panią sytuacji radziłabym Pani odrzucić spadek, jeżeli chce Pani uniknąć odziedziczenia długów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

W jaki sposób można dokonać odrzucenia spadku?

Odrzucenia spadku należy dokonać przed sądem (sądem właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego) lub przed notariuszem (może Pani udać się do każdego dowolnego notariusza). U notariusza lub w sądzie (ale u notariusza procedura jest znacznie szybsza) powinna Pani pojawić się z aktem zgonu osoby zmarłej, aktem zgonu mamy i swoim aktem urodzenia. Wówczas nie powinno być problemów z odrzuceniem spadku.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1

Anna dowiedziała się, że jej odległy krewny, którego widziała ostatni raz kilka lat temu na rodzinnej uroczystości, zmarł, pozostawiając po sobie znaczne długi. Nie mając bliskiego kontaktu ani wspólnych interesów, a także zważywszy na fakt, że odziedziczenie jego majątku oznaczałoby również przejęcie odpowiedzialności za długi, Anna postanowiła odrzucić spadek. Dzięki szybkiej decyzji i wizycie u notariusza, uniknęła skomplikowanej sytuacji finansowej, która mogłaby negatywnie wpłynąć na jej własne gospodarstwo domowe.

Przykład 2

Marek, po otrzymaniu informacji o śmierci wujka, którego bardzo cenił, początkowo chciał zaakceptować spadek, mając nadzieję na zachowanie rodzinnych pamiątek. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się sytuacji finansowej zmarłego, odkrył, że długi znacznie przewyższają wartość majątku. Z trudnym sercem, ale kierując się zdrowym rozsądkiem, Marek zdecydował się odrzucić spadek, korzystając z pomocy notariusza, aby zabezpieczyć swoją finansową przyszłość oraz uniknąć potencjalnych komplikacji.

Przykład 3

Julia, będąca matką dwójki małych dzieci, otrzymała nieoczekiwaną wiadomość o spadku po cioci, z którą miała ograniczony kontakt. Zaniepokojona możliwością, że spadek może zawierać długi mogące zagrozić stabilności finansowej jej rodziny, zdecydowała się na konsultację z prawnikiem. Dowiedziawszy się o skomplikowanej sytuacji zadłużenia cioci, Julia zdecydowała się odrzucić spadek w swoim imieniu i imieniu swoich niepełnoletnich dzieci, chroniąc ich przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi w przyszłości.

Podsumowanie

Odrzucenie spadku obciążonego długami to ważna decyzja, która może uchronić spadkobierców przed niepożądanymi konsekwencjami finansowymi. W świetle prawa polskiego, spadkobiercy mają prawo odrzucić spadek w ciągu sześciu miesięcy od dnia, kiedy dowiedzieli się o swoim powołaniu, co pozwala na uniknięcie przejęcia długów zmarłego. Dokonanie tego wymaga formalnego oświadczenia przed sądem lub notariuszem, co jest kluczowym krokiem w celu zabezpieczenia własnych interesów finansowych.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnego wsparcia w przygotowaniu pism, aby bezpiecznie i skutecznie zarządzać kwestią odrzucenia spadku. Oferujemy indywidualne podejście i szybką pomoc, aby chronić Twoje interesy finansowe. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93