Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Małżeństwo

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 68 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 03.04.2019

Czy żona może wspólną firmę przepisać bez zgody męża?

Razem z żoną prowadzimy firmę handlowo-usługową, firma jest zarejestrowana na żonę. Żona przeszła na emeryturę i chce przepisać firmę ...
Opublikowane: 14.01.2019

Ślub z córką zmarłej żony

Ożeniłem się ponownie 5 lat temu, moja żona zmarła 3 tygodnie po ślubie. Miała wtedy 17-letnią córkę. Nie występowałem o ojcostwo i ...
Opublikowane: 29.06.2018

Postawienie domu na działce żony za wspólny kredyt

Jesteśmy małżeństwem i już za czasów małżeństwa żona dostała darowiznę na siebie – działkę budowlaną od rodziców. Czy ...
Opublikowane: 27.06.2018

Zwrot darowizny bez zgody żony

Jestem żonaty, jakiś czas temu ojciec przekazał mi działkę drogą darowizny. W akcie notarialnym ojciec (bez zgody mamy) przekazuje ...
Opublikowane: 03.11.2017

Zakup nieruchomości ze środków własnych w małżeństwie

Moja żona zamierza kupić nieruchomość o znacznej wartości, deklarując w umowie zakup ze środków własnych. Ja akceptuję jej decyzję i ...
Opublikowane: 07.10.2017

Czy mogę wyjść za syna kuzynki mojego ojca?

Syn kuzynki mojego ojca – jaki to stopień pokrewieństwa dla mnie? Mój dziadek i jego babcia to rodzeństwo. Czy mogę za nie wyjść?
Opublikowane: 20.04.2017

Pieniądze na mieszkanie od rodziców a sytuacja prawna współmałżonka

Jestem w związku małżeńskim, mamy z żoną wspólność majątkową. Żona w najbliższym czasie otrzyma od swoich rodziców darowiznę ...
Opublikowane: 03.11.2016

Rozliczenie wydatków poniesionych na remont mieszkania

6 lat temu (będąc małżeństwem) kupiliśmy mieszkanie do mojego majątku odrębnego (zgodnie z zasadą surogacji). Wyremontowaliśmy je ze ...
Opublikowane: 11.10.2016

Duża darowizna pieniężna i wniesienie jej do małżeństwa

Otrzymałam dużą darowiznę pieniężną, chciałabym, aby stanowiła ona wspólny mój majątek z mężem. Jaki dokument lub akt notarialny ...
Opublikowane: 05.08.2016

Jak przed ślubem zabezpieczyć narzeczoną przed moimi długami?

Wyjechałem za granicę w celu spłacenia moich zobowiązań w Polsce. Po dwuletnim pobycie poznałem kobietę, zamierzamy wziąć ślub. Czy ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»eBooki

Rozwód i alimenty
Dariusz Kostyra

Jak rozwiązać problemy związane z rozwodem i alimentami oraz prawidłowo przygotować pisma procesowe
Stan prawny na ...

Zobacz wszystkie eBooki »

»Artykuły

Ilość: 6 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 03.12.2013
Prawa i obowiązki małżonków
Zawarcie związku małżeńskiego skutkuje uzyskaniem przez małżonków względem siebie oraz osób trzecich i państwa pewnych praw i ...
Opublikowane: 21.08.2009
Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania. Praktyczne rady dla wierzyciela
W artykule omówione zostały zasady odpowiedzialności małżonków za zaciągnięte zobowiązania ze szczególnym uwzględnieniem możliwości ...
Opublikowane: 21.07.2009
Ustroje majątkowe funkcjonujące w polskim obrocie prawnym
W artykule tym omówiono ustroje majątkowe funkcjonujące w polskim obrocie prawnym.
Opublikowane: 20.07.2009
Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania
Artykuł porusza zagadnienia odpowiedzialności małżonków za zobowiązania, a w szczególności konsekwencje upadłości przedsiębiorcy ...
Opublikowane: 13.07.2009
Zasady rozporządzania majątkiem wspólnym przez małżonków
W artykule tym omówiono zasady rozporządzania majątkiem wspólnym przez małżonków.
Opublikowane: 16.06.2009
Majątek wspólny małżonków w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. Praktyczne wyjaśnienia
W artykule tym szczegółowo omówiono skład majątku wspólnego małżonków żyjących w ustawowej wspólności majątkowej.

»Orzecznictwo

Ilość: 18 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »
Opublikowane: 03.03.2004
Małżeństwo konkordatowe - niesporządzenia aktu małżeństwa, wymogi zawarcia
Wyrok SN z dnia 3 marca 2004 r. (sygn. akt III CK 346/02)

W razie niesporządzenia aktu małżeństwa, mimo spełnienia pozostałych wymogów określonych w art. 1 § 2 k.r.o., nie można dochodzić ustalenia istnienia małżeństwa konkordatowego na podstawie art. 189 k.p.c. Rejestracja takiego małżeństwa jest jednym z konstytutywnych wymogów jego zawarcia.
Opublikowane: 17.11.2000
Orzeczenie sądu kościelnego o ważności małżeństwa kanonicznego - wpływ na orzeczenie sądu państwowego
Wyrok SN z dnia 17 Listopada 2000 r. (sygn. akt V CKN 1364/00)

Orzeczenie sądu kościelnego o ważności bądź o ustaniu małżeństwa kanonicznego nie może mieć prejudycjalnego wpływu na orzeczenie sądu państwowego o ważności lub o ustaniu świeckiego związku małżeńskiego.
Opublikowane: 13.06.2000
Żądanie unieważnienia małżeństwa zawartego za granicą
Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2000 r. (sygn. akt III CKN 260/00)

Nie można skutecznie żądać unieważnienia małżeństwa bez uprzedniej transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego, stwierdzającego zawarcie tego małżeństwa za granicą.
Opublikowane: 16.05.2000
Rozliczenia majątkowe pomiędzy osobami pozostającymi w trwałym związku faktycznym - konkubinat
Wyrok SN z dnia 16 maja 2000 r. (sygn. akt IV CKN 32/00)

Do rozliczeń majątkowych pomiędzy osobami pozostającymi w trwałym związku faktycznym (konkubinacie) mogą mieć zastosowanie przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Opublikowane: 23.05.1997
Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego
Postanowienie SN z dnia 23 maja 1977 r. (sygn. akt I CR 309/77)

O tym, który z nupturientów ma interes prawny w wystąpieniu z wnioskiem o uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego, rozstrzyga okoliczność, na którym z nich ciąży obowiązek przedłożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego dowodu ustania poprzedniego małżeństwa. W świetle jednakowych postanowień przepisów art. 1 zd. drugie k.r.o. i art. 42 pkt 4 prawa o aktach stanu cywilnego (dekret z dnia 8 czerwca 1955 r. - Dz.U. z 1955 r. Nr 25, poz. 151 z późn. zm.) dowód ustania małżeństwa powinna złożyć ta osoba, która poprzednio pozostawała w związku małżeńskim.
Opublikowane: 17.11.1981
Postępowanie w sprawie o unieważnienie małżeństwa bigamicznego
Postanowienie SN z dnia 17 listopada 1981 r. (sygn. akt I CZ 119/81)

Względy celowości uzasadniają zawieszenie na podstawie art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c. postępowania w sprawie o unieważnienie małżeństwa bigamicznego, jeżeli sąd nabierze uzasadnionego okolicznościami sprawy przekonania, że istnieją widoki na rozwiązanie poprzedniego małżeństwa w toczącym się już procesie rozwodowym i - co się z tym wiąże - na konwalidację związku bigamicznego, który funkcjonuje zgodnie z podstawowymi założeniami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Opublikowane: 04.06.1979
Małżeństwo bigamiczne – podstawy do unieważnienia małżeństwa
Wyrok SN z dnia 04 czerwca 1979 r. (sygn. akt II CR 161/79)

Artykuł 18 k.r.o. nie stwarza podstawy do unieważnienia małżeństwa, które było bigamiczne, ale następnie wskutek ustania małżeństwa poprzedniego przestało nim być i nie mogło być unieważnione wobec treści art. 13 § 3 k.r.o.
Opublikowane: 04.06.1971
Proces o unieważnienie małżeństwa - wpis aktu pierwszego małżeństwa sporządzonego za granicą
Wyrok SN z dnia 04 czerwca 1971 r. (sygn. akt II CR 138/71)

Jeżeli w procesie o unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii strona nie może przedstawić wpisu aktu pierwszego małżeństwa sporządzonego za granicą albo gdy jest to związane z poważnymi trudnościami, niedopuszczalne jest ustalenie przez sąd na podstawie innych dowodów (z zeznań świadków i przesłuchania stron) faktu zawarcia związku małżeńskiego. Należy wykorzystać wtedy tryb przewidziany w art. 22 ust. 1 prawa o aktach stanu cywilnego. W tym celu sąd może zawiesić postępowanie cywilne na podstawie art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c.
Opublikowane: 15.04.1971
Proces o unieważnienie małżeństwa bigamicznego – interwencja ze strony spadkobierców
Postanowienie SN z dnia 15 kwietnia 1971 r. (sygn. akt I CZ 49/71)

Unormowanie zawarte zarówno w kodeksie postępowania cywilnego jak i w prawie rodzinnym nie przeciwstawiają się dopuszczeniu w procesie o unieważnienie małżeństwa bigamicznego interwencji ubocznej ze strony spadkobierców zmarłego w toku procesu powoda, którego współmałżonek zawarł ponowne małżeństwo pomimo pozostawania z powodem w poprzednio zawartym związku małżeńskim. Ujęcie w art. 13 § 2 k.r.o. kręgu osób uprawnionych do żądania unieważnienia małżeństwa bigamicznego jest - niezależnie od ewentualnych innych argumentów - wystarczające do tego, aby w takiej sprawie interwencji ubocznej nie ograniczać jedynie do osób, których interes w unieważnieniu małżeństwa bigamicznego ma charakter wyłącznie osobisty.
Opublikowane: 08.06.1970
Oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński – jednoczesne stawienie się przyszłych małżonków przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego
Uchwała SN z dnia 8 czerwca 1970 r. (sygn. akt III CZP 27/70)

Za ważne powody w rozumieniu art. 6 § 1 k.r.o. należy uznać tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przyszłych małżonków przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Żadna zatem z góry określona sytuacja osoby ubiegającej się o zezwolenie jej na złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, w szczególności także fakt jej zamieszkiwania za granicą oraz związane z tym trudności przyjazdu do Polski, nie mogą być same przez się uznane za ważne powody w rozumieniu powołanego wyżej przepisu.
« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »

»Materiały

Ilość: 10 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 18.04.2012
Zdrada żony
Zdrada żony może doprowadzić do rozwodu. Dowiedz się o zapisach prawnych dotyczących tematu, jakim jest zdrada żony.
Opublikowane: 22.03.2012
Zdrada partnera
Często spotykanym powodem rozwodu jest zdrada partnera. Jeśli zdrada partnera nastąpiła z winy Twojego współmałżonka / Twojej ...
Opublikowane: 17.03.2012
Zdrada w związku
W dzisiejszych czasach często spotykana jest zdrada w związku. Chcesz dowiedzieć się czy zdrada w związku jest dobrym powodem do rozwodu?
Opublikowane: 09.03.2012
Zdrada małżeńska
Zdrada małżeńska jest jednym z najczęstszych powodów do rozwodu.
Opublikowane: 01.02.2012
Zdrada męża
Z badań socjologicznych wynika, że nadal jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów jest zdrada męża lub żony. Rozwód orzeczony z winy ...
Opublikowane: 30.01.2012
Zdrada w małżeństwie
Opublikowane: 18.12.2011
Rozstanie z mężem
Rozstanie z mężem jest dla żony zwykle momentem bolesnym, nawet jeśli dochodzi do niego z winy małżonka czy na wniosek kobiety. Rozstanie z ...
Opublikowane: 14.12.2011
Prawa małżonków
Prawa małżonków, obok obowiązków, stanowią zbiór zasad, których w świetle prawa powinni trzymać się małżonkowe. Prawa małżonków ...
Opublikowane: 14.12.2011
Obowiązki małżonków
Małżeństwo, także w świetle prawa, zakłada istnienie obowiązków małżoków. Od momentu zawarcia związku malżeńskiego małżonkowie ...
Opublikowane: 11.08.2011
Nieważność małżeństwa
Chcesz unieważnić małżeństwo? Przeczytaj poniższe porady prawne i dowiedz się, czym jest nieważność małżeństwa i jakie warunki muszą ...

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »