.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mąż może przepisać wspólne mieszkanie córce bez zgody żony?

• Opublikowano: 16-10-2023 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński

Od pewnego czasu nie mieszkam razem z mężem, lecz czasem przywożę mu zdrową żywność i niektóre leki, a także opiekuję się nim, gdy jest chory. Czy mąż może przepisać wspólne mieszkanie naszej córce bez mojej zgody? Dodam, że mamy jeszcze dwóch synów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mąż może przepisać wspólne mieszkanie córce bez zgody żony?

Rozporządzanie udziałem w majątku wspólnym

Dopóki trwa między Państwem wspólność ustawowa, to mąż nie ma możliwości rozporządzania udziałem w majątku wspólnym. Podstawę prawną stanowi przepis art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.). Zgodnie z jego treścią: „W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku”.

 

W świetle art. 31 K.r.io. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Zgodnie bowiem z komentowanym art. 35 K.r.io. „W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku”.

Ustanie wspólności majątkowej

Rozwiązanie małżeństwa skutkuje ustaniem wspólności majątkowej i prowadzi do zmiany sytuacji prawnej przedmiotów objętych bezudziałową wspólnością majątkową. Zostają one objęte współwłasnością małżonków w częściach ułamkowych – zob. m.in. wyr. SA w Gdańsku z 31.10.2018 r., sygn. akt I ACa 88/18. Małżonkowie mogą w drodze zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej wprowadzić ustrój rozdzielności majątkowej czy też rozdzielności z wyrównaniem dorobków, a w konsekwencji doprowadzić do powstania współwłasności w częściach ułamkowych w trakcie małżeństwa. Umowa taka może także poprzedzać zawarcie związku małżeńskiego, co sprawi, że od początku trwania małżeństwa nie będzie obowiązywał ustrój ustawowy (na temat ustrojów umownych zob. uw. do art. 47 i in.).

 

Dopiero powstanie rozdzielności majątkowej może spowodować, iż mąż będzie mógł samodzielnie rozporządzać udziałem w majątku wspólnym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu