Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziecko boi się ojca, jak nie narazić się na zarzut utrudniania kontaktów?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.08.2016

Na czas procesu rozwodowego mąż uzyskał zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w dwa dni w miesiącu, od 14-18. Dziecko ma 7 lat, było bite przez ojca i nie chce iść z nim, bo się go boi. W prokuraturze toczy się postępowanie przygotowawcze w sprawie stosowania siły wobec dziecka, złożyłam też wniosek o pozbawienie go praw rodzicielskich. W sprawie rozwodowej również domagam się zakazu kontaktów z dzieckiem. Za kilka dni dziecko będzie przesłuchiwane przez sąd dla nieletnich. Nie wiem, co robić! Nie chcę sprzeciwiać się postanowieniu sądu o zabezpieczeniu kontaktów, ale przecież nie wypchnę siłą dziecka do ojca, który jest nieobliczalny. Jak chronić dziecko i nie narazić się na zarzut utrudniania kontaktów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie wiem, kiedy sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu sposobu kontaktów na czas postępowania, ale, jak rozumiem, przed wszczęciem postępowania karnego.

 

Obecnie powinna Pani – w obliczu dokumentów, akt z postępowania karnego – wnioskować o zmianę postanowienia w zakresie ustalenia kontaktów na czas trwania postępowania rozwodowego. Ale nie występować o zakaz, tylko o spotkania np. w RODK w obecności psychologa.

 

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Treść art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz europejskie standardy prawne znajdujące swoje wytyczne w art. 3 Konwencji o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526) nakazują, przy ustalaniu kontaktów z dzieckiem, kierować się jego dobrem.

 

Kontakty ojca z dzieckiem to niestety jego prawo, najlepiej tak podchodzić do tego, aby nie izolować ojca od dziecka, bo to najgorsza postawa, jaką można przyjąć przed sądem. Radzę skoncentrować się na bezpieczeństwie dziecka i obecnych relacjach. Dziecko nie chce się widywać z ojcem, bo się go boi, toczy się postępowanie karne. Proszę więc zadbać o zabezpieczenie interesów dziecka i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa przy jednoczesnym umożliwieniu kontaktów i ewentualnej naprawy relacji – poprzez ustanowienie kontaktów w obecności psychologa RODK.

 

W innym wypadku – bez zmiany postanowienia sądu w tym zakresie – może być Pani posądzona o utrudnianie kontaktów. Dlatego warto – w ostateczności – wzywać policję, aby mieć potwierdzenie, że Pani nie utrudnia tych kontaktów, umożliwia je, ale dziecko tego nie chce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - jeden =

»Podobne materiały

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności za długi członków rodziny dłużnika

Czy moja najbliższa rodzina (matka, ojciec, córka) odpowiadają za moje zobowiązania kredytowe oraz za roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Czy banki oraz komornik mogą zająć ich konta bankowe oraz majątek (nieruchomości, samochody etc.)?

 

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu okazję. Wszystkie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »