.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna działki rolnej kupionej od KOWR a prawo pierwokupu

• Opublikowano: 04-11-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

3 lata temu aktem notarialnym kupiliśmy z mężem działkę rolną od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa(KOWR) w udziale po 1/2 (z całości 0.20 ha). Dodatkowo w akcie notarialnym znajduje się zapis, że w przypadku sprzedaży w okresie 5 lat od daty nabycia przysługuje im prawo pierwokupu. Jesteśmy osobami w podeszłym wieku i mój udział chciałabym przekazać umową darowizny (akt notarialny) mojemu synowi, a z kolei mąż chce przekazać pasierbowi (tj. mojemu synowi) udziały w ramach umowy dożywocia. Mamy rozdzielność majątkową.
Czy na mocy przepisu art. 3 ust. 5 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest wyłączony z prawa pierwokupu? Czy umowa darowizny i umowa dożywocia wyłącza z prawa pierwokupu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa? Czy sporządzając umowę darowizny i umowę dożywocia, należy powiadamiać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa o zawarciu takiej umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna działki rolnej kupionej od KOWR a prawo pierwokupu

Prawo pierwokupu KOWR

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (zwanej dalej: u.g.n.r.S.P.) „Krajowemu Ośrodkowi przysługuje prawo pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa przy odsprzedaży nieruchomości przez nabywcę w okresie 5 lat od nabycia tej nieruchomości od Krajowego Ośrodka”.

 

Następnie wskazuję, że na podstawie art. 29 ust. 4 u.g.n.r.S.P. KOWR-owi „przysługuje prawo pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa przy odsprzedaży nieruchomości przez nabywcę w okresie 5 lat od dnia jej nabycia od Agencji”. Treść tego przepisu nie uległa zmianie w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, mimo wielokrotnych nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wynika z tego, że prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych przewidziane w art. 29 ust. 4 u.g.n.r.S.P., ma pierwszeństwo w okresie 5 lat od daty nabycia przed pierwokupem określonym w art. 3 u.k.u.r., po upływie 5 lat będzie miał zastosowanie tylko art. 3 u.k.u.r.

Przeniesienie własności działki

Jednocześnie wskazuję, że poza prawem pierwokupu KOWR-owi działającemu na rzecz Skarbu Państwa przyznano, zgodnie z art. 4 ust. 1 u.k.u.r., uprawnienie na wypadek przeniesienia nieruchomości rolnej na podstawie umowy innej niż umowa sprzedaży. Wówczas Krajowy Ośrodek działający na rzecz Skarbu Państwa może złożyć oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą ceny tej nieruchomości. Uprawnienie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 u.k.u.r., nie przysługuje KOWR, jeżeli przeniesienie własności nieruchomości następuje na rzecz osoby bliskiej zbywcy.

 

Natomiast przez pojęcie osoby bliskiej należy rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów.

 

Zgodnie z wykładnia językowa należy zatem uznać, że umowa darowizny i umowa dożywocia należą do umów innych niż umowa sprzedaży. Natomiast w obu transakcjach Pani syn będzie zaliczał się do kręgu osób bliskich zbywcy, a w związku z tym KOWR nie będzie miał podstaw prawnych do wykupu takiej działki.

Interpretacja KOWR-u

Nie będzie to wówczas również odsprzedaż działki, co w mojej ocenie umożliwia Państwu przeprowadzenie opisanych transakcji.

Mimo wszystko, z uwagi na możliwe problemy interpretacyjne, zalecam wystąpić z wnioskiem do KOWR-u o wydanie opinii. W tej sytuacji, z uwagi na ryzyko naruszenia umowy z KOWR-em, jest to więc niezbędne, by wystosować do nich zapytanie, czy podzielają ww. stanowisko. Bardzo to zalecam, ja w imieniu moich klientów zawsze to czynię lub moi klienci o to zawsze występują, gdy łączy ich z KOWR-em pierwokup.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus dwa =
.
Nekrolog Izabela Nowacka-Marzeion

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu