Darowizna samochodu ciężarowego zakupionego na firmę

• Autor: Marcin Sądej

Chcę darować synowi samochód ciężarowy, który zakupiłem na swoją firmę (jestem na książce przychodu). Amortyzacja się skończyła. Syn prowadzi firmę jednoosobową (książka przychodu). Jak to zrobić?

Darowizna samochodu ciężarowego zakupionego na firmę

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności należy wskazać, że przekazanie darowizny samochodu nie będzie stanowiło dla Pana kosztu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety syn nie będzie mógł od otrzymanego środka trwałego dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ponieważ od 1 stycznia 2018 r. nastąpiła zmiana przepisów. Z uwagi na treść art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy PIT odpisy amortyzacyjne dotyczące otrzymanego samochodu nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w działalności firmy w sytuacji, gdy darowizny są zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

W nawiązaniu do ostatniego zdania warto wskazać, że darowizna dokonana od ojca dla syna korzysta z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy. Nabycie tytułem darowizny jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem złożenia przez obdarowanego (syna) – w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny – informacji o otrzymanej darowiźnie. Informację składa się na druku SD-Z2 w swoim urzędzie skarbowym.

Na samym końcu zaznaczyć należy, ze przekazanie darowizny może spowodować konieczność zapłaty podatku VAT. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy VAT opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie towarów (w tym darowizna) na cele innych osób (w tym członków rodziny), jeśli podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tego towaru. W konsekwencji jeżeli przy zakupie samochodu odliczył Pan podatek naliczony, to przy darowiźnie tego samochodu będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

Podsumowując, darowizna samochodu na rzecz syna prowadzącego działalność gospodarczą:

  • będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn, jeżeli syn zgłosi fakt nabycia darowizny w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania na druku SD-Z2 do urzędu skarbowego;
  • przekazanie darowizny nie stanowi dla Pana kosztu podatkowego w prowadzonej działalności, na skutek nowelizacji przepisów syn nie może również dokonywać odpisów amortyzacyjnych od otrzymanego środka trwałego;
  • przekazanie darowizny może spowodować konieczność zapłaty podatku VAT, jeżeli dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu.