Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna samochodu ciężarowego zakupionego na firmę

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 05.03.2019

Chcę darować synowi samochód ciężarowy, który zakupiłem na swoją firmę (jestem na książce przychodu). Amortyzacja się skończyła. Syn prowadzi firmę jednoosobową (książka przychodu). Jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Darowizna samochodu ciężarowego zakupionego na firmę

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wskazać, że przekazanie darowizny samochodu nie będzie stanowiło dla Pana kosztu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety syn nie będzie mógł od otrzymanego środka trwałego dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ponieważ od 1 stycznia 2018 r. nastąpiła zmiana przepisów. Z uwagi na treść art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy PIT odpisy amortyzacyjne dotyczące otrzymanego samochodu nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w działalności firmy w sytuacji, gdy darowizny są zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

 

W nawiązaniu do ostatniego zdania warto wskazać, że darowizna dokonana od ojca dla syna korzysta z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy. Nabycie tytułem darowizny jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem złożenia przez obdarowanego (syna) – w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny – informacji o otrzymanej darowiźnie. Informację składa się na druku SD-Z2 w swoim urzędzie skarbowym.

 

Na samym końcu zaznaczyć należy, ze przekazanie darowizny może spowodować konieczność zapłaty podatku VAT. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy VAT opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie towarów (w tym darowizna) na cele innych osób (w tym członków rodziny), jeśli podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tego towaru. W konsekwencji jeżeli przy zakupie samochodu odliczył Pan podatek naliczony, to przy darowiźnie tego samochodu będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

 

Podsumowując, darowizna samochodu na rzecz syna prowadzącego działalność gospodarczą:

 

  • będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn, jeżeli syn zgłosi fakt nabycia darowizny w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania na druku SD-Z2 do urzędu skarbowego;
  • przekazanie darowizny nie stanowi dla Pana kosztu podatkowego w prowadzonej działalności, na skutek nowelizacji przepisów syn nie może również dokonywać odpisów amortyzacyjnych od otrzymanego środka trwałego;
  • przekazanie darowizny może spowodować konieczność zapłaty podatku VAT, jeżeli dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + jeden =

»Podobne materiały

Zakres działu usług związanych z kulturą a podatek VAT

Chciałem zapytać, czy za usługę zwolnioną od podatku, określoną w ustawie o VAT, załącznik nr 4, poz. 11, ex 92 („usługi związane z kulturą”), można uznać organizację imprezy kulturalnej?

Stawka VAT do towaru o kodzie PKWiU 15.51.20-70.20

Jaką stawkę VAT stosujemy do towaru o kodzie PKWiU 15.51.20-70.20?

Zwolnienie z VAT dla usług geodezyjno-kartograficznych

Czy prowadząc usługi geodezyjno-kartograficzne mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku VAT? Czy usługi identyfikowane są za pomocą PKWiU czy PKD?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »