Darowizna samochodu firmowego żonie

• Data: 16-01-2024 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. 6 lat temu kupiłem samochód w leasingu na 3 lata. W tej chwili należy do środków trwałych. Ostatnio czytałem, że mogę go przekazać np. żonie jako darowiznę. Czy mogę tak zrobić?

Darowizna samochodu firmowego żonie

Podarowanie żonie samochodu firmowego

Tak, co do zasady może Pan dokonać darowizny na rzecz żony auta poleasingowego – darowizna auta możliwa jest tylko po wykupie pojazdu z leasingu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest darowizna dla osoby z tzw. zerowej grupy podatkowej (bliska rodzina) – dzięki temu obdarowany nie będzie musiał płacić podatku od darowizny (a później podatku PIT).

Poniżej przedstawiam kolejne kroki:

  • opłacenie faktury wykupu auta,
  • auto przechodzi na własność korzystającego – faktura nie jest wprowadzana do firmy,
  • dotychczasowy leasingobiorca, a teraz właściciel przekazuje je w darowiźnie,
  • jeżeli darowizna dotyczy osoby z zerowej grupy podatkowej, to taka osoba nie płaci podatku od darowizn,
  • obdarowany może sprzedać auto po 6 miesiącach (licząc od końca miesiąca) bez konieczności zapłaty podatku PIT,
  • obdarowany musi złożyć formularz SD-Z2 w urzędzie skarbowym, o ile suma darowizn od jednego darczyńcy przekracza 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat i nie została przekazana aktem notarialnym.

Darowizna a podatek

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z interpretacji indywidualnej potwierdził, że jeśli mąż (przedsiębiorca) przekaże żonie darowiznę w postaci pojazdu wykupionego z leasingu, to takie działanie nie będzie powodowało powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT.

Jednakże, aby uniknąć podatku, trzeba będzie jednak spełnić kilka warunków, tj. nie zaksięgować faktury sprzedaży auta z leasingu (tym samym nie odliczyć podatku naliczonego po wykupie) i wycofać pojazd z działalności gospodarczej, a jednocześnie nie wprowadzać go do ewidencji środków trwałych. Dlatego też, decydując się na wykup auta po zakończeniu leasingu, a następnie na jego darowiznę należy pamiętać o poniższych kwestiach:

  1. wykup do majątku prywatnego (a potem ew. darowizna) możliwy jest tylko w przypadku niektórych firm: jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wspólników spółki cywilnej,
  2. osoba obdarowana musi zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, jeżeli suma darowizn od jednej osoby przekracza 9637 zł w ciągu ostatnich 5 lat i nie została zrobiona w formie aktu notarialnego,
  3. wykupu z leasingu należy dokonać do majątku prywatnego (bez wprowadzania faktury do firmy), dzięki temu można uniknąć zapłaty podatku dochodowego oraz naliczenia VAT,
  4. trzeba pamiętać, że jeżeli wykupiony środek trwały trafi do majątku firmy i zaliczamy go do kosztów uzyskania przychodu, to zrodzi to konsekwencje podatkowe przy próbie jego dalszej odsprzedaży.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›