.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna działki z hipoteką, jak przekazać część nieruchomości rolnej synowi?

• Data: 22-05-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Jak wygląda kwestia darowizny w przypadku działki rolnej obciążonej kredytem hipotecznym? Chodzi o darowiznę od ojca dla syna. Działka w całości liczy 7 ha. Teren, jaki miałby zostać przekazany w darowiźnie, to ok. 3000 m2. Na tym fragmencie stoi dom oraz zabudowania gospodarcze z lat 70, które służyły poprzedniemu właścicielowi do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Czy taka darowizna części działki jest możliwa do przeprowadzenia, a jeśli tak, to jakie kroki w tym celu podjąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna działki z hipoteką, jak przekazać część nieruchomości rolnej synowi?

Darowizna działki rolnej osobie bliskiej

W samej kwestii darowizny nieruchomości rolnej dla Pana od ojca nie ma żadnego problemu. Zgodnie z art. 2a ust. 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w przypadku zbycia nieruchomości na rzecz osoby bliskiej zbywcy nie obowiązuje zasada, że nabywcą może być tylko rolnik. Zwłaszcza że z podanych informacji wynika, że mamy tu do czynienia z częścią nieruchomości, która jest siedliskiem. Gdyby wydzielona dla Pana działka miała poniżej 0,3 ha, to zupełnie nie byłoby problemu, ponieważ wówczas nie stosuje się ustawy w ogóle. Wtedy jednak mógłby być problem z samym wydzieleniem działki, bowiem zgodnie z przepisami dotyczącymi gospodarowania nieruchomościami podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha jest dopuszczalny pod warunkiem, że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak prawidłowo przeprowadzić podział działki przed darowizną?

Aby tato mógł Panu podarować nieruchomość z domem rzeczywiście w pierwszej kolejności konieczne będzie wydzielenie działki. Jej fragment bez wydzielenia nie może być przedmiotem obrotu. Zgodnie z art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami:

 

Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu: (…) 7) wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego; (…).

 

Wydaje mi się, że ten przepis mógłby tu mieć zastosowanie. Nawet jeśli nie, to w przypadku terenu objętego miejscowym planem podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami tego planu. Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej; za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem.

 

W przypadku braku MPZP – jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu – podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli:

  1. nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi, albo
  2. jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

W zakresie powyższych zgodności plan opiniuje wójt. W celu podziału należy zatrudnić geodetę, który przygotuje plan podziału zgodnie z przepisami. Podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział. Do wniosku o podział należy dołączyć następujące dokumenty:

1) stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości,

2) wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi,

3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli dotyczy,

3a) pozwolenie, o którym mowa w art. 96 ust. 1a, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,

4) wstępny projekt podziału,

5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości,

6) wykaz zmian gruntowych,

7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej,

8) mapę z projektem podziału.

 

Najlepiej powierzyć to geodecie. Decyzja o podziale stanowi podstawę do wpisów w księdze wieczystej i katastrze nieruchomości.

 

Następnie tato może dokonać darowizny na Pan rzecz w formie aktu notarialnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy darowizna obejmie także hipotekę? Co z kredytem?

Zapewne problem dla Pan stanowi hipoteka. Zgodnie z art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece: W razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). Jeśli jedną z działek z danej KW tato podaruje Panu, to musi to nastąpić razem z hipoteką, chyba że wierzyciel hipoteczny złoży oświadczenie o zgodzie na bezobciążeniowe odłączenie nieruchomości, które to oświadczenie powinno zostać załączone do wniosku o założenie księgi wieczystej dla nowo powstałej nieruchomości. Zatem przed darowizną powinniście uzyskać taką zgodę od banku. Jednak bank może, a nie musi się zgodzić. Zgodę raczej powinni Państwo otrzymać, jeśli pozostała część nieruchomości zabezpieczy w swej wartości dług hipoteczny.

Przykłady

Jan i darowizna domu z podwórkiem od ojca

Jan, młody rolnik, otrzymał od ojca w darowiźnie fragment działki o powierzchni 0,3 ha, na której stał dom rodzinny i stare zabudowania gospodarcze. Działka była częścią większego gospodarstwa o powierzchni 7 ha, obciążonego hipoteką. Aby przeprowadzić darowiznę, zatrudnili geodetę, który przygotował projekt podziału. Następnie złożyli wniosek o zgodę banku na odłączenie przekazywanego fragmentu od hipoteki. Bank zgodził się, ponieważ pozostałe grunty wystarczały jako zabezpieczenie. Po decyzji wójta zatwierdzającej podział, Jan otrzymał darowiznę notarialnie.


Anna i problem z podziałem gruntu poniżej 3000 m²

Anna chciała, by ojciec podarował jej część działki z domem, jednak planowany podział miał wynosić jedynie 2500 m². Urzędnik gminy poinformował, że taka powierzchnia jest zbyt mała, by mogła stanowić odrębną działkę na terenach rolnych, chyba że będzie służyć do regulacji granic lub powiększenia sąsiedniej działki. Zmieniono projekt, by działka miała dokładnie 3000 m², co pozwoliło spełnić wymogi formalne i uzyskać zgodę na podział.


Marek i odmowa banku

Marek planował przyjąć w darowiźnie od ojca część działki z domem. Jednak nieruchomość była objęta hipoteką i bank odmówił wyłączenia darowanej części z zabezpieczenia kredytu. Bank uznał, że pozostała część działki nie wystarczy jako zabezpieczenie. W efekcie Marek musiał poczekać z darowizną do czasu spłaty znacznej części kredytu, by bank zmienił stanowisko i wydał zgodę.

Podsumowanie

Darowizna części działki rolnej obciążonej hipoteką jest możliwa, ale wymaga spełnienia kilku warunków formalnych — przede wszystkim prawidłowego podziału nieruchomości oraz uzyskania zgody banku na wyłączenie działki spod hipoteki. Współpraca z geodetą, notariuszem i urzędami może znacząco ułatwić cały proces i zminimalizować ryzyko problemów prawnych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy przy darowiźnie działki z hipoteką lub sporządzeniu niezbędnych dokumentów? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego - Dz.U. 2003 nr 64 poz. 592
3. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741
4. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu