Uprawnienia pracownicze niepełnosprawnego nauczyciela

Jestem pedagogiem zatrudnionym na podstawie mianowania i mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy dyrektor szkoły może zmniejszyć mój wymiar etatu ze względu na zmniejszenie ilości oddziałów w szkole? Czy orzeczenie o niepełnosprawności chroni mnie w tej kwestii?

Przywileje osób niepełnosprawnych

Odpowiadając na Pani pytania uprzejmie informuję, że przywileje osób niepełnosprawnych regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) oraz przepisy z innych dziedzin prawa.

Nauczycielowi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnoprawności, przysługują następujące uprawnienia pracownicze:

obniżony wymiar czasu pracy – czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Taki wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności;

Stosowanie wskazanej normy czasu pracy nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Przepisu dotyczącego obniżenia normy czasu pracy nie stosuje się, jeśli na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. Skrócenie normy czasu pracy odnosi się do tygodniowej normy czasu pracy, która dla nauczycieli wynosi 40 godzin (zgodnie z art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela). Przepisy Karty Nauczyciela nie określają natomiast zasad obniżania wymiaru pensum. Przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia może określić organ prowadzący szkołę lub placówkę (na podstawie art. 42a ust. 1 Karty Nauczyciela). Zachowana przy tym powinna zostać zasada, że obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może spowodować zmniejszenia wynagrodzenia oraz ograniczenia innych uprawnień nauczyciela.

zakaz zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (zakaz ten nie odnosi się do tych pracowników, którym lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę wyrazi zgodę na pracę w pełnym wymiarze czasu pracy);

prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek – czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy;

prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym – w wymiarze do 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku;

prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Brak dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Nauczycielom ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten nie przysługuje bowiem osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych. Nauczyciel jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze wyższym niż 26 dni roboczych.

Jak wynika z powyższego posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie chroni nauczyciela przed ograniczeniem etatu na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela, więc dyrektor ma prawo wręczyć Pani takie ograniczenie.