.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy przelew na wspólne konto małżonków trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 10.06.2021 • Zaktualizowane: 10.06.2021

W 1999 roku, po śmierci mojego ojca na podstawie prawomocnego wyroku sądu nabyłam w spadku 1/3 mieszkania. W 2019 roku aktem notarialnym zawarłam z moim bratem umowę sprzedaży mojego udziału w spadku. Kwotę z tytułu sprzedaży, o której mowa w akcie notarialnym, brat wpłacił na konto, którego jestem właścicielem. Teraz chciałabym zamknąć to konto, a pieniądze przesunąć na nasze wspólne z mężem konto. Wobec powyższego proszę o informację, czy mąż musi zgłosić darowiznę ode mnie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy przelew na wspólne konto małżonków trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Przesunięcie środków na wspólne konto

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2014 r. IBPBII/1/436-177/14/MCZ, LEX nr 243649, współmałżonek nie musi informować fiskusa o tym, że jego żona, z którą jest we wspólności majątkowej, wpłaciła pieniądze stanowiące jej majątek osobisty na ich wspólne konto. W owej interpretacji fiskus wskazał, że opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlegają wyłącznie te czynności, które zostały wprost wymienione w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, czyli takie czynności prawne, których skutkiem jest nieodpłatne nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez osoby fizyczne. Nabycie majątku tytułem darowizny jest taką czynnością, natomiast fakt bycia współwłaścicielem konta bankowego przy istniejącej wspólności majątkowej małżeńskiej, nie oznacza, że zadysponowania środkami pieniężnymi przez współmałżonkę, pochodzącymi z jej majątku osobistego w ten sposób, że dochodzi do ich przelania na wspólne konto małżonków jest darowizną jakiejkolwiek kwoty na rzecz męża. Podobne stanowisko zaprezentowano w piśmie z dnia 14 października 2015 r. Izba Skarbowej w Katowicach IBPB-2-1/4515-60/15/MCZ.

Brak darowizny i konieczności wniosku do US

Jeśli tylko wpływ środków pieniężnych pochodzących z Pani majątku zasila wspólny rachunek bankowy Pani i męża w innym celu niż w wykonaniu umowy darowizny (np. w celu realizacji wspólnych wydatków), to na gruncie podatku od spadków i darowizn dla Pani męża z tego tytułu nie powstaną żadne obowiązki podatkowe i nie jest on obowiązany do złożenia zgłoszenia do US na formularzu SD-Z2.

 

Podsumowując, dysponując swoim majątkiem w ten sposób, że przelewa Pani swoje pieniądze (majątek odrębny) na wspólny rachunek bankowy Pani i Pani męża, w ten sposób, że nie daruje ich Pani mężowi, ale wyłącznie lokuje je na innym rachunku z przeznaczeniem na bliżej nieokreślony wspólne wydatki, nie dokonuje Pani darowizny, a zatem mąż nie ma obowiązku dokonania zgłoszenia darowizny do US. Przekazanie środków z majątku odrębnego Pani na majątek wspólny Państwa jako małżonków nie jest bowiem darowizną w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego. Nie jest to także rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej. Jest to wydatek małżonka (Pani) na majątek wspólny małżonków w rozumieniu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl