Wniosek o przysposobienie

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Małżonek chciałby przysposobić moją córkę. Dziecko nosi moje panieńskie nazwisko. Biologiczny ojciec nigdy nie uznał córki, nie łoży na jej utrzymanie. Ja także nie chciałam ustalać ojcostwa. W akcie urodzenia widnieje tylko imię biologicznego ojca mojego dziecka. Czy w takiej sytuacji konieczna jest zgoda biologicznego ojca na przysposobienie? Jakie dokumenty mamy dołączyć do wniosku o przysposobienie? Co zrobić, aby córka nosiła nazwisko mojego męża?

Zgoda rodziców na przysposobienie ich dziecka

Biologiczny ojciec dziecka nie musi wyrażać zgody. Potrzeba wyrażenia zgody przez każdego z rodziców na przysposobienie ich dziecka wynika z wykonywanej nad nim władzy rodzicielskiej. W świetle prawa biologiczny ojciec nie posiada władzy rodzicielskiej w stosunku do Pani córki.

Jak czytamy w komentarzu Marka Andrzejewskiego (LEX 2010): „Zgoda rodziców na przysposobienie ich dziecka nie jest potrzebna, gdy nie są oni znani. Taka sytuacja istnieje w stosunku do obojga rodziców, gdy macierzyństwo, a także ojcostwo, nie wynika z aktu urodzenia dziecka, natomiast w odniesieniu tylko do ojca, jeżeli ojcostwo nie wynika z domniemania pochodzenia dziecka od męża matki (art. 62 k.r.o.), z uznania dziecka (art. 72 k.r.o.) lub sądowego ustalenia ojcostwa (art. 84 k.r.o.)”.

Biologiczny ojciec dziecka nie jest jego rodzicem w znaczeniu prawnym, gdyż w momencie urodzenia Pani córki nie był on Pani mężem, nie uznał dziecka ani też nie zostało sądownie ustalone jego ojcostwo.

Wniosek o przysposobienie dziecka

Wniosek o przysposobienie należy złożyć w sądzie opiekuńczym właściwym dla osoby przysposabiającego lub osoby mającej być przysposobioną.

Do wniosku o przysposobienie należy dołączyć:

  • odpis zupełny aktu urodzenia dziecka,
  • odpis skrócony aktu małżeństwa,
  • Pani oświadczenie o wyrażeniu zgody na przysposobienie Pani dziecka przez męża (zgodę może też Pani wyrazić ustnie do protokołu w trakcie rozprawy),
  • zaświadczenie o zarobkach męża.

Jeżeli Pani córka ukończyła 13 lat, do przysposobienia potrzebna jest również jej zgoda.

Wniosek o przysposobienie jest zwolniony z opłaty sądowej.

Nazwisko dziecka

Kwestię nazwiska dziecka regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 90) oraz ustawy o aktach stanu cywilnego (art. 47).

„Art. 90. § 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie zgodnie z art. 88 nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

§ 2. Nadanie dziecku nazwiska, o którym mowa w § 1, nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka”.

Artykuł 88, do którego odwołuje się art. 90 § 1, mówi o wyborze nazwiska dla dziecka pochodzącego z małżeństwa.

Mając na uwadze sytuację Pani dziecka (ojciec biologiczny nie uznał dziecka ani nie zostało ustalone jego ojcostwo), należy stwierdzić, iż nie ma przeszkód, aby Pani córka nosiła nazwisko Pani męża.

Dziecko może nosić nazwisko Pani męża zarówno w przypadku adopcji pełnej, jak i niepełnej, o której mowa w art. 124 § 1 K.r.o.

Z brzmieniem art. 90 § 1 K.r.o. koresponduje art. 47 ust. 3 ustawy o aktach stanu cywilnego:

„Art. 47. 1. W razie orzeczenia przysposobienia dziecka, wpisuje się do aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o przysposobieniu.

2. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane wspólnie przez małżonków, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiających jako rodziców przysposobionego.

3. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców dziecka.

4. W razie przysposobienia dziecka przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego jako rodzica dziecka. Jako imię drugiego z rodziców wpisuje się imię wskazane przez przysposabiającego, a jako nazwisko drugiego z rodziców i jego nazwisko rodowe – nazwisko przysposabiającego.

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio w razie przysposobienia przez jednego z małżonków dziecka niepochodzącego od współmałżonka.

6. Przepisów ust. 2-5 nie stosuje się do przysposobienia, które wywołuje skutki z art. 124 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli sąd opiekuńczy tak postanowił na wniosek przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest do przysposobienia potrzebna”.