.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Były partner nie zgadza się na wyjazd dziecka do Polski, jak uzyskać zgodę sądu?

• Data: 07-05-2025 • Autor: Marta Słomka

Obecnie mieszkam w Anglii z córkami. Jedna córka urodziła się tutaj, ale ma polski akt urodzenia, meldunek w Polsce i polski paszport. Z jej ojcem rozstałam się parę lat temu. W maju chcę wrócić do Polski na stałe z dziećmi, ale były partner się na to nie zgadza – powiedział, że nie podpisze mi zgody na wyjazd córki. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Dodam, że były partner wiecznie mnie nachodzi, wyzywa, a ponadto zmusza córkę do tego, żeby spędzała z nim czas, mimo że ona tego nie chce. Proszę o poradę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Były partner nie zgadza się na wyjazd dziecka do Polski, jak uzyskać zgodę sądu?

Uzyskanie zgody na wyjazd dziecka

Zgodnie z art. 92 ustawy z 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej „K.r.io.”) „dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską”. Stosownie do art. 93 § 1 K.r.io. władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Stosownie do norm prawnych art. 97 § 1 i 2 K.r.io. „jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

W świetle powyższych regulacji prawnych należy wskazać, że do czasu sądowej ingerencji w sprawowaną władzę rodzicielską poprzez jej ograniczenie lub pozbawienie rodzica jest on uprawniony do sprawowania tej władzy i decydowania o sytuacji dziecka.

 

Ustawodawca nakazuje rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej w sposób zgodny. Przepisy wprost wskazują, że w sprawach istotnych rodzice zobligowani są do wspólnych rozstrzygnięć. W przypadku braku takiego porozumienia uprawnienie do rozstrzygnięcia sporu między rodzicami posiada sąd opiekuńczy. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „istotnych spraw dziecka”. Pojęcie to należy odnosić do konkretnego wypadku. W zależności od sytuacji materialnej, finansowej, osobistej dziecka, w różny sposób można wskazane pojęcie definiować. Do takich spraw stanowiących kanon istotnych spraw dziecka zalicza się jednak: wybór miejsca zamieszkania dziecka, złożenie wniosku o wydanie paszportu, wyjazd za granicę, zbywanie składników majątkowych dziecka, ale również wybór sposobu leczenia, wybór szkoły czy też kierunku kształcenia. Warto wskazać, że o zakwalifikowaniu sprawy jako istotnej dla dziecka nie powinny decydować wyłącznie kryteria obiektywne (ocena sądu), ale również subiektywne (ocena wnioskodawcy), skoro brak porozumienia między rodzicami doprowadził do konfliktu, a odmowa rozstrzygnięcia przekreślałaby cel przepisu art. 97 K.r.io. (tak: wyrok SA w Warszawie z 18.11.2021 r., sygn. akt I ACa 591/21).

 

W związku z tym w sytuacji sprzeciwu jednego z rodziców posiadających nieograniczoną władzę rodzicielską co do powrotu dziecka do Polski należy zwrócić się do sądu opiekuńczego o rozstrzygnięcie sporu pomiędzy rodzicami i wyrażenie/niewyrażenie zgody.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Wyjazd wakacyjny za granicę z jednym z rodziców

Pani Anna planuje zabrać 10-letnią córkę na wakacje do Włoch. Ojciec dziecka, z którym jest po rozwodzie, nie wyraził zgody na wyjazd, gdyż obawiał się, że dziecko nie wróci do Polski. Ponieważ oboje rodzice mają pełnię władzy rodzicielskiej, pani Anna musiała wystąpić do sądu opiekuńczego o zgodę na zagraniczny wyjazd córki.

 

Wniosek o paszport i sprzeciw drugiego rodzica

Pan Michał chciał wyrobić paszport dla 8-letniego syna, aby mógł z nim odwiedzić rodzinę w Kanadzie. Matka dziecka, z którą był w konflikcie, nie zgodziła się na wydanie dokumentu. Ponieważ wydanie paszportu to istotna sprawa pan Michał musiał zwrócić się do sądu opiekuńczego o rozstrzygnięcie tej kwestii.

 

Powrót dziecka z zagranicy po pobycie u drugiego rodzica

Pani Karolina wysłała syna na dwumiesięczne wakacje do ojca mieszkającego w Niemczech. Po zakończeniu pobytu były partner poinformował ją, że chce, aby dziecko z nim zostało. Pani Karolina, jako druga osoba z pełną władzą rodzicielską, nie wyraziła na to zgody. W tej sytuacji postanowiła skierować sprawę do sądu opiekuńczego.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestię zgody na wyjazd dziecka w kontekście przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tymi przepisami rodzice mają równe prawa i obowiązki w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej, a w sprawach istotnych dla dziecka, takich jak wyjazd za granicę, wybór szkoły czy leczenie, muszą podejmować decyzje wspólnie. W artykule podkreślono, że pojęcie „istotnych spraw dziecka” nie jest ściśle określone, a jego interpretacja zależy od konkretnej sytuacji. W przypadku, gdy jeden z rodziców sprzeciwia się decyzji drugiego dotyczącej wyjazdu dziecka, konieczne może być zwrócenie się do sądu o rozstrzygnięcie sporu.

Oferta porad prawnych

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz zgody drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę? Skorzystaj z naszych porad prawnych online, aby uzyskać fachowe wsparcie i skuteczne rozwiązanie Twojego problemu! Nasi doświadczeni prawnicy dokładnie przeanalizują Twoją sprawę, objaśnią Ci obowiązujące przepisy i wskażą kroki, które powinieneś podjąć w danej sytuacji. Nie czekaj, już dziś skontaktuj się z nami!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 592

2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 18.11.2021 r., sygn. akt I ACa 591/21

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu