Zaległe świadczenia dla pracownika, który zmarł w czasie zasiłku rehabilitacyjnego• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Pracownik z powodu choroby nowotworowej wykorzystał zasiłek chorobowy 182 dni, a następnie uzyskał zasiłek rehabilitacyjny. Z powodów humanitarnych stosunku pracy nie rozwiązano w czasie zasiłku rehabilitacyjnego, w którego trakcie pracownik zmarł. Czy za okres pobierania zasiłku rehabilitacyjnego należy naliczyć urlop wypoczynkowy i wypłacić żonie zmarłego ekwiwalent? Czy należna jest w takim przypadku odprawa pośmiertna? |
Prawo do ekwiwalentu pieniężnegoZgodnie z art. 161 ustawy Kodeks pracy „pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo”.
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 (a więc wymiaru obliczonego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia).
W okresie wypowiedzenia pracownik może być zobowiązany do wykorzystania całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. „Urlopem przysługującym” jest urlop, do którego pracownik nabył prawo w roku kalendarzowym, w którym dochodzi do ustania zatrudnienia, oraz urlop zaległy.
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest wyjątkiem od prawa pracownika do wykorzystania urlopu w naturze. Zwolnienie się pracodawcy z obowiązku udzielenia urlopu w naturze przez zapłatę w to miejsce ekwiwalentu pieniężnego w innych sytuacjach niż przewidziane prawem jest niedopuszczalne.
Ekwiwalent za urlop przysługuje proporcjonalnie do czasu pozostawania pracownika w stosunku pracy. Świadczenie rehabilitacyjne pobierane przez pracownika nie oznacza, że nie jest on już w stosunku pracy, więc za ten okres także należy wypłacić mu ekwiwalent. Odprawa pośmiertnaZgodnie z art. 93 § 1 „w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna”.
Odprawa przysługuje z tytułu śmierci pracownika pozostającego w stosunku pracy, niezależnie od podstawy jego nawiązania. Prawo do tego świadczenia nie jest zależne od wymiaru zatrudnienia. To, czy pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, czy w części i w jakiej, ma znaczenie jedynie dla wysokości odprawy. Jeżeli pracownik był zatrudniony u kilku pracodawców – odprawa przysługuje z tytułu każdego z tych stosunków pracy.
Wobec powyższego powinien Pan także wypłacić rodzinie zmarłego pracownika odprawę pośmiertną.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika