Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.05.2018

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, wolno mi było w niedzielę opuścić miejsce zamieszkania, i wyjechać do poniedziałku do innego miasta? Na zwolnieniu miałam oznaczenie „2”, czyli „może chodzić”.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego

Fot. Fotolia


Celem zwolnienia lekarskiego jest doprowadzenie do możliwie jak najszybszej poprawy stanu zdrowia pracownika.

 

Zgodnie z art. 17 ust. 1 z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r. (sygn. aktIII AUa 3189/01) „adnotacja na zwolnieniu lekarskim »pacjent może chodzić« upoważnia do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak wstawanie z łóżka, poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na ewentualne zabiegi czy kontrolę lekarską”.

 

Jednak sam fakt wyjazdu na okres zwolnienia lekarskiego do innego miejsca pobytu niż miejsce zamieszkania nie może być podstawą do pozbawienia chorego prawa do świadczenia chorobowego, o ile nie przyczynił się do pogorszenia stanu zdrowia pracownika.

 

Słowem – jeśli wyjechała Pani na weekend i jest Pani w stanie udowodnić, że ten wyjazd nie pogorszył Pani stanu zdrowia — można uznać, że nie wykorzystała Pani zwolnienia niezgodnie z celem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + IX =

»Podobne materiały

Dodatek wyrównawczy do zmniejszonej pensji

Pracuję w jednym miejscu 35 lat. Miesiąc temu skończyłam 56 lat. Otrzymałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę w części dotyczącej stanowiska, wynagrodzenia i miejsca wykonywania pracy, z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Mam więc pracować na niższym stanowisku i otrzymywać 300 zł m

 

Praca w okresie wypowiedzenia – czy jest możliwa?

Skąd mój obecny pracodawca będzie wiedział, że pracuję w okresie wypowiedzenia u nowego pracodawcy? Czy ZUS przekazuje takie informacje, czy składki nie mogą być płacone dwa razy?

 

Przeniesienie nauczyciela mianowanego

Od 8 lat pracuję w gimnazjum na etacie nauczycielki religii i dodatkowo mam pół etatu w bibliotece. Jestem nauczycielem mianowanym, ale w tym roku szkolnym spodziewam się osiągnąć status nauczyciela dyplomowanego – specjalność religia. Od września mogę przejść na etat nauczyciela bibliotekarza

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »