.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego

• Data: 14-12-2023 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Zwolnienie lekarskie ma na celu zapewnienie pracownikowi warunków do szybkiego powrotu do zdrowia. Czy jednak podczas chorobowego można opuścić miejsce zamieszkania i wyjechać do innego miasta? Bazując na pytaniu, jakie zadała nam pani Regina, przyjrzymy się regulacjom prawym oraz orzeczeniom sądowym dotyczącym zwolnień lekarskich pracowników, aby odpowiedzieć na pytanie, czy wyjazd na L4 poza miejsce zamieszkania może wpływać na prawo do świadczeń chorobowych.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego

Fot. Fotolia

Pani Regina pracuje na umowę o pracę, zachorowała i była na chorobowym. Na zwolnieniu lekarskim miałam oznaczenie „2”, czyli „może chodzić”. Zapytała nas, czy będąc na L4, wolno jej było w niedzielę opuścić miejsce zamieszkania i wyjechać do poniedziałku do innego miasta.

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z celem tego zwolnienia

Celem zwolnienia lekarskiego jest doprowadzenie do możliwie jak najszybszej poprawy stanu zdrowia pracownika. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwaubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

Wyjazd na okres zwolnienia lekarskiego do innego miejsca pobytu niż miejsce zamieszkania

Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r. (sygn. akt III AUa 3189/01) „adnotacja na zwolnieniu lekarskim »pacjent może chodzić« upoważnia do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak wstawanie z łóżka, poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na ewentualne zabiegi czy kontrolę lekarską”.

 

Jednak sam fakt wyjazdu chorego pracownika na okres zwolnienia lekarskiego do innego miejsca pobytu niż miejsce zamieszkania nie może być podstawą do pozbawienia go prawa do świadczenia chorobowego, o ile swoim postępowaniem nie przyczynił się do pogorszenia swojego stanu zdrowia.

 

Reasumując, jeśli pani Regina wyjechała na weekend i jest w stanie udowodnić, że ten wyjazd nie pogorszył jej stanu zdrowia — można uznać, że nie wykorzystała zwolnienia niezgodnie z jego celem.

Przykłady

Przykład 1

Anna, będąc na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów z kręgosłupem, zdecydowała się spędzić weekend u rodziny w innym mieście. Choć podróż samochodem była długa, jej stan zdrowia się nie pogorszył. W tym przypadku jej wyjazd, będący formą odpoczynku i wsparcia rodzinnego, nie był sprzeczny z celem zwolnienia lekarskiego.

 

Przykład 2

Lekarz skierował Marka na zwolnienie lekarskie z powodu objawów silnego stresu i przemęczenia wynikających z trudnej sytuacji w pracy. Marek postanowił wykorzystać ten czas na krótki wyjazd nad morze. Chociaż zmienił otoczenie, skupił się na relaksie i odzyskaniu sił, co przyczyniło się do poprawy jego stanu zdrowia. Jego wyjazd był zgodny z celem zwolnienia, ponieważ pozytywnie wpłynął na stan jego zdrowia.

 

Przykład 3

Julia, przebywająca na zwolnieniu lekarskim z powodu operacji kolana, zdecydowała się na wyjazd do sanatorium, aby skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Choć jej miejsce zamieszkania i sanatorium znajdowały się w różnych miastach, cel wyjazdu bezpośrednio przyczyniał się do jej rekonwalescencji i był zgodny z zaleceniami lekarskimi. W tym przypadku, Julia wykorzystała zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, dbając o swoje zdrowie.

Podsumowanie

Artykuł rzuca światło na aspekty prawne i praktyczne dotyczące wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Wniosek zaś jest jeden: wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego nie jest automatycznie uznawany za nadużycie, o ile nie pogarsza on stanu zdrowia i jest zgodny z celem leczenia. Rozpatrując indywidualne przypadki, ważne jest, aby każda decyzja była podejmowana z myślą o zdrowiu pacjenta.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej zwolnienia lekarskiego lub pomocy w przygotowaniu odpowiednich dokumentów? Skorzystaj z naszych usług online, oferujących profesjonalne konsultacje prawne i pomoc w redagowaniu pism, dostosowanych do Twoich konkretnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz, który umieściliśmy pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Wyrok Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu