Wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego

• Data: 14-12-2023 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Zwolnienie lekarskie ma na celu zapewnienie pracownikowi warunków do szybkiego powrotu do zdrowia. Czy jednak podczas chorobowego można opuścić miejsce zamieszkania i wyjechać do innego miasta? Bazując na pytaniu, jakie zadała nam pani Regina, przyjrzymy się regulacjom prawym oraz orzeczeniom sądowym dotyczącym zwolnień lekarskich pracowników, aby odpowiedzieć na pytanie, czy wyjazd na L4 poza miejsce zamieszkania może wpływać na prawo do świadczeń chorobowych.

Wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego

Fot. Fotolia

Pani Regina pracuje na umowę o pracę, zachorowała i była na chorobowym. Na zwolnieniu lekarskim miałam oznaczenie „2”, czyli „może chodzić”. Zapytała nas, czy będąc na L4, wolno jej było w niedzielę opuścić miejsce zamieszkania i wyjechać do poniedziałku do innego miasta.

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z celem tego zwolnienia

Celem zwolnienia lekarskiego jest doprowadzenie do możliwie jak najszybszej poprawy stanu zdrowia pracownika. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwaubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

Wyjazd na okres zwolnienia lekarskiego do innego miejsca pobytu niż miejsce zamieszkania

Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r. (sygn. akt III AUa 3189/01) „adnotacja na zwolnieniu lekarskim »pacjent może chodzić« upoważnia do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak wstawanie z łóżka, poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na ewentualne zabiegi czy kontrolę lekarską”.

Jednak sam fakt wyjazdu chorego pracownika na okres zwolnienia lekarskiego do innego miejsca pobytu niż miejsce zamieszkania nie może być podstawą do pozbawienia go prawa do świadczenia chorobowego, o ile swoim postępowaniem nie przyczynił się do pogorszenia swojego stanu zdrowia.

Reasumując, jeśli pani Regina wyjechała na weekend i jest w stanie udowodnić, że ten wyjazd nie pogorszył jej stanu zdrowia — można uznać, że nie wykorzystała zwolnienia niezgodnie z jego celem.

Obowiązki pracownika na L4

Pracownik na zwolnieniu lekarskim musi niezwłocznie poinformować pracodawcę o swojej nieobecności oraz dostarczyć zwolnienie lekarskie za pomocą systemu teleinformatycznego. Zobowiązany jest również do przestrzegania zaleceń lekarskich, aby nie przedłużać niezdolności do pracy, co obejmuje zakaz podejmowania dodatkowej pracy zarobkowej. Naruszenie tych zasad może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie podczas zwolnienia, którego wysokość zależy od stażu pracy i przyczyny niezdolności, z możliwością otrzymywania pełnego wynagrodzenia w niektórych przypadkach.

Czy podczas zwolnienia lekarskiego można opuszczać miejsce zamieszkania?

Pracownik na zwolnieniu lekarskim może opuszczać dom w zależności od rodzaju oznaczenia na zwolnieniu. Jeśli zwolnienie ma oznaczenie "1", pracownik powinien pozostać pod adresem wskazanym na zwolnieniu, chyba że musi wyjść na wizytę lekarską, do apteki lub na niezbędne badania zdrowotne. Jeżeli zwolnienie ma oznaczenie "2", pracownik może wyjść na krótkie spacery czy do sklepu. Wyjazdy wakacyjne, prace remontowe lub inne aktywności mogące obciążać zdrowie i przedłużać rekonwalescencję są zabronione, niezależnie od rodzaju oznaczenia na zwolnieniu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Kontrola L4 i konsekwencje ich naruszenia

Pracodawcy często podejrzewają, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich, używając ich do celów prywatnych, jak remonty czy inne prace zarobkowe. Podczas kontroli zwolnień lekarskich, pracodawca weryfikuje, czy pracownik rzeczywiście jest niezdolny do pracy. Jeśli pracownik jest nieobecny podczas takiej kontroli i nie przedstawi uzasadnionego powodu swojej nieobecności, może stracić prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawca ma również prawo zażądać wyjaśnień i w przypadku niezadowalającej odpowiedzi, może to skutkować wypowiedzeniem umowy o pracę lub rozwiązaniem jej w trybie dyscyplinarnym. Ubezpieczeni są zobowiązani informować o zmianie miejsca pobytu podczas zwolnienia, co umożliwia przeprowadzenie kontroli.

Kontrola zwolnienia lekarskiego może być również przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który ma prawo weryfikować, czy zaświadczenia lekarskie są prawidłowo wystawiane i czy pracownik rzeczywiście jest niezdolny do pracy. ZUS analizuje, czy w okresie zwolnienia lekarskiego osoba ubezpieczona nie wykonuje innej pracy zarobkowej, co mogłoby naruszać zasady korzystania ze zwolnienia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, ZUS może również podjąć decyzje o zaprzestaniu wypłaty świadczeń, co stanowi dodatkową konsekwencję dla pracownika wykorzystującego zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1

Anna, będąc na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów z kręgosłupem, zdecydowała się spędzić weekend u rodziny w innym mieście. Choć podróż samochodem była długa, jej stan zdrowia się nie pogorszył. W tym przypadku jej wyjazd, będący formą odpoczynku i wsparcia rodzinnego, nie był sprzeczny z celem zwolnienia lekarskiego.

Przykład 2

Lekarz skierował Marka na zwolnienie lekarskie z powodu objawów silnego stresu i przemęczenia wynikających z trudnej sytuacji w pracy. Marek postanowił wykorzystać ten czas na krótki wyjazd nad morze. Chociaż zmienił otoczenie, skupił się na relaksie i odzyskaniu sił, co przyczyniło się do poprawy jego stanu zdrowia. Jego wyjazd był zgodny z celem zwolnienia, ponieważ pozytywnie wpłynął na stan jego zdrowia.

Przykład 3

Julia, przebywająca na zwolnieniu lekarskim z powodu operacji kolana, zdecydowała się na wyjazd do sanatorium, aby skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Choć jej miejsce zamieszkania i sanatorium znajdowały się w różnych miastach, cel wyjazdu bezpośrednio przyczyniał się do jej rekonwalescencji i był zgodny z zaleceniami lekarskimi. W tym przypadku, Julia wykorzystała zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, dbając o swoje zdrowie.

Podsumowanie

Artykuł rzuca światło na aspekty prawne i praktyczne dotyczące wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Wniosek zaś jest jeden: wyjazd z miejsca zamieszkania podczas zwolnienia lekarskiego nie jest automatycznie uznawany za nadużycie, o ile nie pogarsza on stanu zdrowia i jest zgodny z celem leczenia. Rozpatrując indywidualne przypadki, ważne jest, aby każda decyzja była podejmowana z myślą o zdrowiu pacjenta.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej zwolnienia lekarskiego lub pomocy w przygotowaniu odpowiednich dokumentów? Skorzystaj z naszych usług online, oferujących profesjonalne konsultacje prawne i pomoc w redagowaniu pism, dostosowanych do Twoich konkretnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz, który umieściliśmy pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Wyrok Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01
3. Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - zus.pl