Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie umowy dzierżawy

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 22.07.2013

Dobiega końca umowa dzierżawy lokalu pod sklep zawarta na czas oznaczony (10 lat). Jakie mam szanse na przedłużenie umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa dzierżawy, jak każda inna umowa, wymaga woli obu stron umowy, a zatem zarówno Pan, jak i wydzierżawiający muszą chcieć ją kontynuować.

 

Co do zasady zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego (K.c.) do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie z zachowaniem przepisów o dzierżawie. Tym samym zastosowanie w Pana przypadku będzie miał art. 674 K.c., który mówi, że jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca (dzierżawca) używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego (wydzierżawiającego), poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.

 

Dlatego też jeżeli po upływie tych 10 lat wydzierżawiający nadal pozwoli Panu korzystać z lokalu, można przyjąć, że dzierżawa lokalu została Panu przedłużona na czas nieoznaczony. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z 23 maja 1983 r. (IV CR 569/82), zgoda, choćby milcząca, wydzierżawiającego ujawniona ma być w jego zachowaniu mającym znamiona aprobaty lub znoszenia tego stanu rzeczy, by pozwalała na wnioskowanie, że w okolicznościach konkretnej sprawy wystąpiła domniemana wola przedłużenia umowy.

 

To jest jedno rozwiązanie – bierne oczekiwanie, czy wydzierżawiający będzie akceptował dalszą bytność Pani w lokalu, czy też zażąda jego opuszczenia.

 

Ale lepszym wyjściem w tym przypadku wydaje mi się wystąpienie do wydzierżawiającego z wnioskiem o przedłużenie okresu trwania dzierżawy. Proszę go umotywować udaną, bezkonfliktową współpracą i poprosić o przedłużenie np. o kolejne 10 lat.

 

Proszę też spojrzeć do umowy, czy nie ma Pan w niej zapisów (takie często się zdarzają), że np. jeżeli jedna ze stron nie złoży oświadczenia o nieprzedłużaniu umowy, to przedłuża się ona automatycznie o kolejne 10 lat. Jeśli jest taki zapis, to nie musi Pan nic robić w tej sprawie, bo skutek nastąpi automatycznie.

 

Jeszcze dodam na marginesie, że zgodnie z art. 695 § 1 K.c. dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus zero =

»Podobne materiały

Studia doktoranckie a wysługa lat pracownika instytucji kultury

Czy okres studiów doktoranckich zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze w jednostce podległej Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego? A jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Chodzi o dodatek za wysługę lat.

 

Dzierżawca i wypowiedzenie umowy dzierżawy na czas określony

Czy dzierżawca może wypowiedzieć umowę dzierżawy zawartą na czas określony (np. na 10 lat)? W jakich sytuacjach dzierżawca może ubiegać się o obniżenie wysokości czynszu?

 

Umowa dzierżawy i prawo zasiedzenia

Wraz z rodzicami dzierżawiliśmy sąsiednie nieużytki rolne przez 30 lat, doprowadzając teren do stanu umożliwiającego uprawę. Czy to prawda, że po 30 latach dzierżawy przechodzi ona na własność użytkownika?

 

Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Czy jest możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy, którą przesyłam w załączniku? Dzierżawca od momentu podpisania umowy nie płaci czynszu dzierżawnego ani nie rozpoczął użytkowania gruntów, nie został również sporządzony protokół przekazania. Mimo to dzierżawca zamierza złożyć wniosek o płatności obs

 

Nieumyślne spowodowanie śmierci

Moje pytanie dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci. W listopadzie wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Wszystko zaczęło się od tego, że pewien chłopak mnie obraził. Wtedy mój kolega go pchnął. Chłopak upadł niefortunnie, bo uderzył głową o asfalt. W wyniku zdarzenia chłopak zmarł. Mój kolega

 

Związek partnerski a odmowa zgody na widzenie w zakładzie karnym

Mój partner przebywa w zakładzie karnym. Mimo dwukrotnej pisemnej prośby nie otrzymałem zgody na widzenie. Wiem, że w świetle prawa nie jesteśmy rodziną, ale czy dyrekcja zakładu karnego na pewno postępuje zgodnie z przepisami? W jaki sposób są uregulowane kwestie odwiedzin w więzieniu przez osoby p

 

Kupiłem samochód zajęty przez komornika

Mam problem z rejestracją auta, które kupiłem od handlarza. Okazało się, że samochód jest zajęty przez komornika, o czym dowiedziałem się dopiero w wydziale komunikacji. Po zeskanowaniu dowodu rejestracyjnego powiedziano mi, że samochód ma blokadę nałożoną przez komornika uniemożliwiającą zarejestro

 

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – czy można przekazać dziecku?

Rodzice posiadają spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, w którym głównym najemcą jest matka oraz dodatkowo zameldowany jestem ja, syn. Rodzice się rozwodzą i chcieliby przekazać prawo do lokalu mnie, czy można to jakoś zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »