.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kupiłem samochód zajęty przez komornika

Mam problem z rejestracją auta, które kupiłem od handlarza. Okazało się, że samochód jest zajęty przez komornika, o czym dowiedziałem się dopiero w wydziale komunikacji. Po zeskanowaniu dowodu rejestracyjnego powiedziano mi, że samochód ma blokadę nałożoną przez komornika uniemożliwiającą zarejestrowanie. Skontaktowałem się z tym komornikiem, w odpowiedzi stwierdził, że dla nich sprawa jest zakończona i mam zgłosić się do właściciela pojazdu. Pojechałem do właściciela, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym, lecz wyjechał za granicę. Nie wiem, co mam teraz robić. Czy jest sposób zdjęcia tej blokady i rejestracji w wydziale komunikacji bez udziału właściciela z dowodu? Jak mogę to załatwić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kupiłem samochód zajęty przez komornika

Sprzedaż samochodu przez dłużnika

Z uwagi na nieobecność i brak kontaktu ze sprzedającym ma Pan w pewnym stopniu utrudnione zadanie, ale nie niemożliwe.

 

Zasadniczo rozporządzenie przez dłużnika zajętą ruchomością jest, zgodnie z art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego, czynnością bezwzględnie nieważną.

 

Zgodnie z art. 169 Kodeksu cywilnego „jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze”.

 

W dobrej wierze działa ten, kto ma błędne, ale usprawiedliwione okolicznościami przekonanie, że zbywca jest właścicielem rzeczy lub osobą upoważnioną do zbycia cudzej rzeczy. W złej wierze natomiast działa ten, kto albo wie, że zbywca nie jest osobą uprawnioną do rozporządzania rzeczą, albo wiedziałby, gdyby zachował wymaganą w danych okolicznościach staranność.

Powództwo osoby trzeciej o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji

W Pana przypadku można przyjąć, że nabył Pan samochód w dobrej wierze.

 

Może Pan domagać się ochrony swych praw do zajętej ruchomości tak jak osoba trzecia, przez wytoczenie powództwa z art. 841 K.p.c. – „osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa”.

 

Powództwo należy wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa. Powództwo wytacza się przeciwko wierzycielowi. W przypadku wielości wierzycieli w egzekucji osoba trzecia występująca z roszczeniem o zwolnienie od egzekucji pozywa wszystkich wierzycieli łącznie.

 

Zanim jednak zdecyduje się Pan wnieść powództwo, proszę wystosować pismo do sprzedającego oraz do komornika z prośbą o zdjęcie zajęcia z samochodu.

 

Komornik powinien to zrobić natychmiast po zakończeniu postępowania egzekucyjnego, ale Panu w stosunku do komornika nie służą skargi na jego czynność. Chyba że przyjmiemy Pana obecnie jako dłużnika rzeczowego, albo to Panu pozostaje, albo powództwo sądowe.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu