.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.10.2017

Mam w pracy zostać ukarany za samowolne opuszczenie stanowiska pracy. Sytuacja wyglądała tak, że moja nocna zmiana trwała od 22:00 do 6:00, a ja przyszedłem do pracy o 21:00 (odbiłem kartę zegarową) i o 5:30 wyszedłem z pracy. Pracodawca oświadczył, że jego nie interesuje moje wcześniejsze przyjście do pracy, tylko o której z niej wyszedłem. Dlaczego mam być ukarany za opuszczenie stanowiska pracy, a nie za samowolne przesunięcie godzin pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kara za samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

1) karę upomnienia;

2) karę nagany.

 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 5 lipca 1975 r. (PP-5115-59/75) przez „opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia” należy rozumieć każdą nieusprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy w czasie godzin pracy, dotyczącą dnia lub części dnia roboczego, powstałą wskutek nieprzybycia do pracy, spóźnienia do pracy, wyjścia z pracy przed ustaloną godziną jej zakończenia.

 

Obowiązkiem pracownika jest przebywanie w zakładzie pracy w godzinach, które zostały wyznaczone przez pracodawcę jako godziny pracy. Gdyby przyjąć Pana interpretację, że pracownik wystarczy, aby przebywał w pracy 8 godzin, ale w dowolnych godzinach – pracodawca nie mógłby panować nad tokiem prac. W dowolnych godzinach mogą rozpoczynać i kończyć pracę tylko pracownicy, którzy pracują w ruchomym systemie czasu pracy. Pan w takim systemie nie pracuje.

 

Dlatego niezależnie od tego, o której rozpoczął Pan pracę – powinien Pan ją skończyć o 6 rano, gdyż do tej godziny trwała Pana zmiana. Dlatego też pracodawca słusznie uznał, że opuścił Pan stanowisko pracy i słusznie chce wymierzyć Panu karę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »