Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.10.2017

Mam w pracy zostać ukarany za samowolne opuszczenie stanowiska pracy. Sytuacja wyglądała tak, że moja nocna zmiana trwała od 22:00 do 6:00, a ja przyszedłem do pracy o 21:00 (odbiłem kartę zegarową) i o 5:30 wyszedłem z pracy. Pracodawca oświadczył, że jego nie interesuje moje wcześniejsze przyjście do pracy, tylko o której z niej wyszedłem. Dlaczego mam być ukarany za opuszczenie stanowiska pracy, a nie za samowolne przesunięcie godzin pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kara za samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

1) karę upomnienia;

2) karę nagany.

 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 5 lipca 1975 r. (PP-5115-59/75) przez „opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia” należy rozumieć każdą nieusprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy w czasie godzin pracy, dotyczącą dnia lub części dnia roboczego, powstałą wskutek nieprzybycia do pracy, spóźnienia do pracy, wyjścia z pracy przed ustaloną godziną jej zakończenia.

 

Obowiązkiem pracownika jest przebywanie w zakładzie pracy w godzinach, które zostały wyznaczone przez pracodawcę jako godziny pracy. Gdyby przyjąć Pana interpretację, że pracownik wystarczy, aby przebywał w pracy 8 godzin, ale w dowolnych godzinach – pracodawca nie mógłby panować nad tokiem prac. W dowolnych godzinach mogą rozpoczynać i kończyć pracę tylko pracownicy, którzy pracują w ruchomym systemie czasu pracy. Pan w takim systemie nie pracuje.

 

Dlatego niezależnie od tego, o której rozpoczął Pan pracę – powinien Pan ją skończyć o 6 rano, gdyż do tej godziny trwała Pana zmiana. Dlatego też pracodawca słusznie uznał, że opuścił Pan stanowisko pracy i słusznie chce wymierzyć Panu karę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 0 =

»Podobne materiały

Przeprowadzenie inwentaryzacji

Miałam podpisaną umowę o odpowiedzialności materialnej. Umowę wypowiedziałam 5.07.2012 r. W jakim terminie powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja?  

 

Naruszenie dyscypliny służbowej

Moje pytanie dotyczy naruszenia dyscypliny służbowej. Jestem policjantem. Niedawno dostałem polecenie służbowe od przełożonego wysłane za pośrednictwem SMS-a. Miałem stawić się następnego dnia do służby z uwagi na pewne wydarzenie. Nie wykonałem tego polecenia. Nikogo też nie poinformowałem, że nie

 

Zbyt duże zużycie paliwa przez pracowników

Jesteśmy obciążani jako pracownicy za zbyt duże zużycie paliwa w samochodach firmowych. Pracodawca jednak zaniża normy, nie biorąc pod uwagę spalania w mieście czy zimą. Jak się bronić?

 

Odpowiedzialność za działanie na szkodę firmy

Jestem pracodawcą. Podejrzewam, że jeden z pracowników działa na szkodę firmy, sprzedając naszym klientom poprzez swoją jednoosobową działalność gospodarczą towary konkurencyjne do naszych. Jakie dowody powinienem przedstawić, aby zwolnić go dyscyplinarnie? Jaką jeszcze odpowiedzialność może ponieść

 

Koszty poniesione na remont domu teściów a rozwód

Mieszkamy u teściów, dom jest ich własnością, jednak uzgodniliśmy z nimi i wielokrotnie to jeszcze powtarzali, że będzie on przepisany na nas. Podnosiliśmy część piętra, wiele inwestując w sam dom i posesję. Czy mam prawo ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów na remonty przy rozwodzie? W j

 

Przerejestrowanie samochodu po zmarłym

Jakich czynności dokonać, by móc przerejestrować samochód na jedną osobę po zmarłej siostrze? Dziedziczą 3 osoby po 1/3 udziału. Mamy już notarialny akt dziedziczenia. Czy robi się to w formie darowizny albo zbycia spadku? Jakie to rodzi zobowiązania?

 

Wyrobienie nowego paszportu w konsulacie a europejski nakaz aresztowania

Mieszkam w UE, wyjechałem z Polski kilka lat temu. Niestety wydano za mną europejski nakaz aresztowania i teraz obawiam się wyrabiania nowego dokumentu paszportowego w konsulacie. Boję się, że zostanę aresztowany. Czy mógłbym wyrobić nowy dowód osobisty, ponieważ aktualny traci ważność?

 

Firma zarejestrowana w UK jako self-employed

Firma zarejestrowana w UK jako self-employed. Kupuję towar w Chinach z wysyłką do Polski. Wystawiam go na Allegro. Wysyłką towarów do klientów zajmuje się mój brat. Pieniądze wpływają na polskie konto. Tax odprowadzam w UK. Czy taki model działalności jest legalny?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »