Kara za samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Mam w pracy zostać ukarany za samowolne opuszczenie stanowiska pracy. Sytuacja wyglądała tak, że moja nocna zmiana trwała od 22:00 do 6:00, a ja przyszedłem do pracy o 21:00 (odbiłem kartę zegarową) i o 5:30 wyszedłem z pracy. Pracodawca oświadczył, że jego nie interesuje moje wcześniejsze przyjście do pracy, tylko o której z niej wyszedłem. Dlaczego mam być ukarany za opuszczenie stanowiska pracy, a nie za samowolne przesunięcie godzin pracy?

Kara za samowolne opuszczenie stanowiska pracy

Fot. Fotolia

Konsekwencje za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

1) karę upomnienia;

2) karę nagany.

Opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 5 lipca 1975 r. (PP-5115-59/75) przez „opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia” należy rozumieć każdą nieusprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy w czasie godzin pracy, dotyczącą dnia lub części dnia roboczego, powstałą wskutek nieprzybycia do pracy, spóźnienia do pracy, wyjścia z pracy przed ustaloną godziną jej zakończenia.

Obowiązkiem pracownika jest przebywanie w zakładzie pracy w godzinach, które zostały wyznaczone przez pracodawcę jako godziny pracy. Gdyby przyjąć Pana interpretację, że pracownik wystarczy, aby przebywał w pracy 8 godzin, ale w dowolnych godzinach – pracodawca nie mógłby panować nad tokiem prac. W dowolnych godzinach mogą rozpoczynać i kończyć pracę tylko pracownicy, którzy pracują w ruchomym systemie czasu pracy. Pan w takim systemie nie pracuje.

Dlatego niezależnie od tego, o której rozpoczął Pan pracę – powinien Pan ją skończyć o 6 rano, gdyż do tej godziny trwała Pana zmiana. Dlatego też pracodawca słusznie uznał, że opuścił Pan stanowisko pracy i słusznie chce wymierzyć Panu karę.